Держава допомагає рейдерам?

В останні роки для рейдерської діяльності в Україні були створені сприятливі умови, оскільки з прийняттям нових реєстраційних правил у сфері нерухомості та бізнесу під гаслом «децентралізація та спрощення» відкрилися широкі можливості для незаконного заволодіння нерухомим майном та корпоративними правами підприємств. Дані зміни значно спростили процедуру реєстрації переходу права власності на майно і зробили її дуже доступною для різного роду шахраїв.

Цвігун Віталій Васильович

керівник судової практики, старший юрист, адвокат

Як наслідок непродуманої реформи, процедура реєстрації була спрощена настільки, що нерухомість реєструвалася за підприємством і підприємство переоформлялося без єдиного нотаріально завіреного документа. Шахраєві достатньо було підробити лише кілька підписів. Крім того, функції органу реєстрації стали виконувати не тільки державні реєстратори територіальних управлінь юстиції, а також органи місцевого самоврядування, приватні нотаріуси, численні комунальні та державні підприємства (так звані акредитовані суб'єкти). Саме ці акредитовані суб'єкти в більшості випадків і використовуються рейдерами як інструмент безпринципного заволодіння майном.

Варто зазначити, що з усіх суб'єктів реєстрації лише для нотаріусів та реєстраторів у сфері бізнесу не були встановлені обмеження повноважень за територіальним принципом, що дозволило їм проводити реєстрацію об'єктів нерухомості та підприємств (у тому числі зміни складу їхніх учасників) незалежно від їхнього розташування на території України. На підставі підроблених документів недобросовісні нотаріуси й реєстратори «переписували» майно по всій країні, не залишаючи при цьому межі свого кабінету.

Також є вкрай нелогічним і не піддається ніякій критиці положення, згідно з яким оригінали документів, які є підставою для реєстрації нерухомості, підлягають поверненню заявнику. Таким заявником може бути шахрай, який подав спочатку підроблені документи і, звичайно ж, знищив їх після успішно проведеного дії. Факт шахрайства неможливо буде довести, оскільки якщо немає оригіналів документів – немає доказу злочину. У результаті залишаються тільки ошукані покупці, що стали «щасливими» власниками неіснуючої нерухомості.

Схаменувшись, законодавці в листопаді 2016 року повернули ряд обмежень, що діяли раніше, у тому числі скасували для нотаріусів ексклюзивне правило екстериторіальності реєстраційних дій. Тепер усі без винятку державні реєстратори та нотаріуси мають право проводити реєстрацію об'єктів нерухомості тільки в межах своєї області. Було введено обов'язкове нотаріальне посвідчення підписів на документах щодо внесення нерухомості до статутного капіталу підприємств та для переоформлення самих підприємств. Крім того, у 2018 році подано три проекти змін до законів під умовною назвою «Рейдерство Стоп», які застрягли комітетах ВРУ.

Внесені поправки в законодавство і плановані не мають комплексного характеру й лише частково згладжують наслідки непродуманої реформи при цьому, не надаючи ефективних інструментів у боротьбі з рейдерами.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто