Подадткові послаблення на час карантину

Стрімке розповсюдження коронавірусу (COVID-19), на жаль, не оминуло й нашу державу. З 12 березня до 03 квітня 2020 року КМУ встановив карантин на всій території України. За таких умов актуальним питанням є ведення бізнесу, зокрема: оптимізація податкового навантаження, надання пільг та підтримка платників податків із боку держави.

Ющенко Олексій Петрович

керівник корпоративної практики, адвокат

Так, 17 березня ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (надалі також – Закон).

Станом на 19 березня 2020 р. Закон підписано Президентом і його опублікування очікується найближчим часом. Тому пропонуємо більш детально розглянути послаблення, що будуть надані для бізнесу:

 1. У період з 18 березня по 31 травня 2020 року встановлюється мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, крім документальних позапланових перевірок щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Такими чином, після закінчення карантину податкова буде зобов’язана оновити плани-графіки перевірок.

Якщо ж наразі у вас уже почалась перевірка до 18 березня 2020 р. і термін її проведення на дану дату не закінчився, то вона зупиняється до 31 травня 2020 р. При цьому зверніть увагу, що термін перевірки переривається (по суті, продовжується на термін зупинення) і прийняття будь-якого додаткового прийняття рішення про продовження строків такої перевірки не потребується. Але, якщо строк перевірки у Вас закінчився 17 березня 2020 р., — то підстав для такого зупинення не буде.

 1. З 1 березня по 31 травня 2020 року НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ штрафні санкції за порушення податкового законодавства, крім санкцій за:
 • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
 • відчуження майна, що перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;
 • порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Отже, якщо термін сплати певних податків у вас припадав на березень-травень, і ви не сплатили їх, то така штрафна санкція не буде застосовуватись, крім випадків, визначених вище обмежень. Навіть якщо штрафна санкція автоматично буде нарахована системою і з’явиться у вашому кабінеті платника податку, то вона мусить бути списаною. Таке звільнення від санкцій розповсюджується на всіх платників податків.

Слід зазначити, що прострочені податкові платежі повинні бути сплачені до кінця травня, інакше, починаючи з 01 червня, податкова матиме підстави почати нараховувати пеню та штрафи.

Виникає логічне запитання, як бути з санкціями, які почали нараховуватись ще до першого березня, наприклад, у зв’язку з порушенням сплати податку ще в лютому 2020 р.? Оскільки закон не містить виключень із цього приводу, то санкції, які нараховані за період до 01.03.2020 р. повинні бути сплачені і списанню не підлягають, а от за період з першого березня по 31 травня 2020 р. нарахування таких санкцій буде призупинено.

 1. Подовжено термін подачі річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік до 01 липня 2020 року, а відповідно і строк сплати податкового зобов’язання, крім випадків, коли така декларація може бути подана пізніше цього строку. Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 жовтня 2020 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею річній декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік.
 2. У період з 01 березня по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується земельний податок та орендна плата за ділянки комунальної чи державної власності, що використовуються фізичними або юридичними особами в господарській діяльності.

Тобто, звичайні землевласники, які не входять до категорії пільгових за 281.1 ст.281 Податкового кодексу України і не використовують землю в господарській діяльності, зобов’язані будуть сплачувати земельний податок за цей період.

Слід звернути увагу, що такі послаблення стосуються незастосування санкцій за податковим законодавством, проте, якщо ми говоримо про договір оренди, то він регулюється господарським законодавством, а тому для звільнення від господарських санкцій, передбачених договором, необхідно буде керуватися положеннями про форс-мажор.

На період з 01 березня по 30 квітня 2020 року
 1. об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Водночас така пільга не буде розповсюджуватися на житлову нерухомість.

 1. На 3 місяці відтерміновується обов’язкове введення РРО для всіх категорій «спрощенців».
 2. Громадяни звільняються від штрафів та пені за прострочення виплат за споживчими кредитами з 1 березня по 30 квітня.
 3. З 01 березня по 30 квітня 2020 року передбачається звільнити від сплати ЄСВ усіх фізичних осіб-підприємців та тих, хто займається незалежною професійною діяльністю.

Зазначимо, що дане положення не застосовується до юридичних осіб, а також не звільняє ФОПів від сплати єдиного податку, але санкції за таку несплату тимчасово не будуть нараховуватись.

 1. З 01 березня по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року тимчасово не застосовуються штрафні санкції за: несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); несвоєчасне подання звітності до податкових органів.

Протягом періодів із 01 по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

 1. Встановлюється мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 18 травня 2020 року.
 2. Тимчасово, до 31 травня 2020 року, забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю):
 • за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
 • у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
 • у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Наразі Україна, як і весь інший світ, зіштовхнулась із ситуацією, до якої не була готова. І хоча даний Закон уже встигли розкритикувати, адже тимчасове скасування ЄСВ, земельного податку та податку на нерухомість може вдарити по бюджетам міст та виплатам пенсій. Однак, усі розуміють, що в багатьох сферах діяльність завмерла, а отже, підприємцям, по суті, просто нічим платити заробітні плати та податки, у зв’язку з чим такі незначні послаблення є не тільки необхідними, але й дадуть можливість хоч частково зберегти бізнес, а отже, й потенційні бюджетні надходження в майбутньому.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто