Верховний Суд: Держпраці не повинно притягувати ФОП до відповідальності й за КЗпП, і за КУпАП

21 грудня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках розгляду справи № 814/2156/16 дійшов висновку, що накладення на фізичну особу-підприємця штрафу за правопорушення передбачене в частині 3 статті 41 КУпАП та також постановою Управління Держпраці за частиною 2 статті 265 КЗпП України є повторним притягненням до того ж виду відповідальності за одне правопорушення, що заборонено ст.61 Конституції України.

Хомко Світлана Василівна

адвокат

Так, Держпраці провело позапланову перевірку фізичної особи-підприємця на предмет дотримання вимог закону з питань праці. У ході перевірки інспектора виявили, що роботодавець допустив до роботи двох співробітників без оформлення з ними трудових відносин.

У результаті, було винесено постанову про накладення штрафу, згідно якого підприємець був визнаний винним у правопорушенні, передбаченому абз. 1 ч.2 ст. 265 КЗпП України – фактичному допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та накладено штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного співробітника – 87 000 грн.

Крім того, за результатами перевірки співробітниками Держпраці було складено протокол про адміністративне порушення, передбачене ст.41 КУпАП України. Протокол направили на розгляд до суду, за рішенням якого з ФОП було стягнуто штраф у розмірі 8500 грн.

Підприємець оскаржив постанову Держпраці про притягнення до відповідальності. Ключовим питанням, щодо якого виникнув спір, стала можливість одночасно притягати до відповідальності за ч.2 ст. 265 КЗпП України та ч. 3 ст. 41 КпАП України за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

У рамках перегляду даної справи Верховний Суд зазначив, що головною відмінністю цих двох норм є суб'єктний склад правопорушення.

Так, ст. 265 КзПП України передбачає фінансові санкції для роботодавців – юридичних та фізичних осіб-підприємців при цьому ст. 41 КпАП містить штрафні санкції для посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудових відносин.

Це дозволяє притягнути до відповідальності юридичну особу як роботодавця й посадову особу цієї юридичної особи за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудових відносин.

При цьому Верховний Суд зазначив, що в разі притягнення до відповідальності фізичної особи-підприємця на підставі ч.2 ст. 265 КЗпП України та ч. 3 ст. 41 КпАП України повністю збігаються суб'єкт відповідальності та вид порушення (допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору) й обидві норми передбачають адміністративну відповідальність.

Верховний Суд вказав на те, що фізичну особу-підприємця вже притягнули до адміністративної відповідальності постановою суду про накладення штрафу в розмірі 8500 грн. При цьому накладення штрафу ще й за постановою Держпраці буде притягненням до того ж виду відповідальності за одне й те ж правопорушення, а це порушує ст.61 Конституції України.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто