Верховний Суд поставив остаточну крапку в питаннях вакцинації

Вакцинація вже досить довгий час є дискусійним питанням, враховуючи нинішню епідеміологічну проблему в країні, вона розділила батьків на два фронти: «за» і «проти».

Криворучко Вікторія Олегівна

адвокат, кандидат юридичних наук

Деякі батьки не дотримуються графік проведення обов'язкових щеплень своїх дітей, відмовляючись від чергового щеплення? посилаючись на її якість або негативний вплив для своєї дитини. Найчастіше в прийомі не вакцинованої дитини на навчання відмовляють дошкільні установи, посилаючись на те, що необхідно отримати позитивний висновок лікарсько-консультативної комісії. При цьому, дошкільний навчальний заклад на бере до уваги довідку про медичний стан здоров'я дитини, у якій зазначено, що дитина здорова й може відвідувати садок.

Дійсно, законодавством передбачено право батьків відмовитися від профілактичних щеплень дітям, при цьому таке право залишається за батьками незалежно від причин відмови. Однак, є й інша сторона "медалі", не можна бути до кінця впевненим у тому, що не щеплена дитина не створює загрозу для безпеки здоров'я дітей, які вакциновані. Дошкільні навчальні заклади посилаються на те, що питання про відвідування навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішуються індивідуально лікарсько-консультативною комісією із залученням епідеміолога, а не довідкою про медичний стан здоров'я дитини виданою медичним центром.

Хто ж із них правий? Батьки або дошкільні навчальні заклади?

Остаточну крапку поставив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в справі № 682/1692/17, у якому дійшов висновку про обґрунтованість обов'язкової вакцинації.

Він зазначив, що індивідуальне право батьків дитини відмовитися від щеплення при збереженні обсягу прав дитини на отримання освіти, протиставляється загальному праву інших батьків, а також їхніх дітей, які вакциновані. Внаслідок встановлення балансу досягається мета – загальне благо у формі права на безпеку та охорону здоров'я, які гарантуються ст. ст. 3, 27, 49 Конституції України.

Крім того, Верховний Суд у своїй постанові, посилаючись на справу «Соломахін проти України» від 15 березня 2012 року (заява № 24429/03), вказав, що обов'язкова вакцинація, як примусовий медичний захід, є посяганням у гарантоване п.1 ст. 8 Конвенції про захист прав людини право на повагу приватного життя особи і включає в себе фізичну і психологічну недоторканність особи. Порушення ж фізичної недоторканності заявника можна вважати виправданим при дотриманні цілей охорони здоров'я населення й необхідності контролювати поширення інфекційного захворювання.

Тобто, суд дійшов висновку, що вимога про обов'язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб, враховуючи потребу охорони здоров'я оточуючих, є виправданою.

У даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими, тому у разі, якщо ваша дитина не вакцинована необхідно зібрати весь обсяг медичних документів, який зажадає дошкільний навчальний заклад.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто