Як карантин вплинув на процедуру банкрутства

Офіційно карантин в Україні почав діяти з 12.03.2020 р. і наразі продовжений до кінця року. Спричинені карантинними обмеженнями зміни відбулися майже у всіх сферах нашої діяльності, не стала виключенням і процедура банкрутства.

Хомко Світлана Василівна

адвокат

У даній публікації розглянемо яких змін зазнала процедура визнання підприємства або фізичної особи банкрутом, а також які зміни скоріш за все відбудуться найближчим часом у зв’язку з карантином.

Задля «спасіння» бізнесу 18.06.2020 року було прийнято Закон «Про внесення зміни до Кодексу України з процедур банкрутства щодо недопущення зловживань у сфері банкрутства на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19».

Відповідно до запроваджених змін, тимчасово, на період дії карантину та протягом 90 днів із дня скасування карантину (це щонайменше до початку квітня 2021 року):

  • не допускається відкриття проваджень у справах про банкрутство юридичної особи за ініціативою кредитора, вимоги якого виникли з 12.03.2020 р., тобто з дня введення карантину;
  • продовжується місячний строк на звернення директора підприємства із заявою про банкрутство у випадку загрози неплатоспроможності. При цьому директор повинен довести, що неможливість дотримання встановленого строку спричинена поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 та/або заходами боротьби з її поширенням;
  • комітет кредиторів та забезпечений кредитор (щодо майна, яке є предметом забезпечення) мають право прийняти рішення про зупинення проведення аукціонів із продажу майна боржника. У разі прийняття такого рішення витрати щодо збереження та утримання майна банкрута і всі ризики щодо втрати майна або зменшення його вартості несуть кредитори, які прийняли таке рішення;
  • зупиняється нарахування відсотків на зобов’язання боржника перед кредиторами, які реструктуризовані планом санації (для юридичних осіб) чи реструктуризації боргів боржника (для фізичних осіб). Штрафні санкції за невиконання боржником таких зобов’язань не нараховуються. Такі прострочені зобов’язання підлягають виплаті протягом строку виконання плану санації чи реструктуризації боргів боржника.

Відразу зазначимо, що 15.10.2020 року Президент подав до Верховної Ради невідкладний законопроект №4220 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання окремих питань процедур банкрутства на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19».

Вказаним законопроектом пропонується виключити із кодексу перші три вищевказані пункти.

Скоріш за все, законопроект буде підтриманий Верховною Радою, тому бізнесу в умовах карантину залишиться лиш звільнення від сплати відсотків та штрафних санкцій під час реструктуризації боргу, якщо на неї погодяться боржник та кредитор.

Вважаємо, що зупинення нарахування відсотків на зобов’язання боржника перед кредиторами, які реструктуризовані планом санації чи реструктуризації боргів боржника, є не досить вдалим вирішенням проблеми, оскільки такий план сам по собі має врегулювати питання нарахування відсотків та штрафних санкцій, втручання ж держави в його умови може призвести до відмови кредиторів його погоджувати.

Також наразі до закінчення карантину в процедурі банкрутства діють наступні зміни:

— збори та комітет кредиторів можуть проводитися дистанційно в режимі відеоконференції (до протоколу зборів додається відеозапис) або за допомогою опитування (до протоколу додаються копії відповідей усіх кредиторів, які взяли участь у голосуванні).

Вважаємо, що можливість дистанційної участі в зборах кредиторів варто передбачити в процедурі банкрутства на постійній основі, а не лише на час дії карантину, оскільки це значно «спростить життя» учасникам.

— арбітражний керуючий звільняється від відповідальності за невчинення дій, передбачених Кодексом з процедур банкрутства, якщо доведе, що не може їх вчинити в умовах карантину, та повідомить про це комітет кредиторів та забезпечених кредиторів.

Законопроектом Президента з цього питання пропонується звільнити арбітражного керуючого від обов’язку доводити неможливість вчинення певних дій через карантинні обмеження, він повинен лише повідомити про це кредиторів.

— продовжуються строки проведення попереднього засідання суду, звернення арбітражного керуючого про визнання недійсними правочинів боржника, дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, оголошення про проведення першого, повторного та/або другого повторного аукціону, виконання плану санації чи реструктуризації боргів боржника, процедури розпорядження майном, ліквідації, реструктуризації боргів боржника та погашення боргів боржника.

Таким чином, на період карантину фактично не обмежується законом тривалість процедури банкрутства.

Законопроектом Президента пропонується внести зміни й в цю норму та встановити, що суд продовжує строк за клопотанням комітету кредиторів, кредитора, арбітражного керуючого чи з власної ініціативи.

Не зовсім зрозуміло, як саме затягування процедури банкрутства має покращити становище бізнесу в період карантинних обмежень, адже саме прийняття Кодексу з процедур банкрутства було спрямоване, зокрема, на скорочення тривалості даної процедури для покращення ведення бізнесу в країні.

В основному карантинні зміни в процедурі банкрутства стосуються вже відкритих справ про банкрутство. Єдиним заходом із недопущення процедури банкрутства є заборона відкриття провадження за ініціативою кредитора, вимоги якого виникли з дня введення карантину, проте і цей захід планують скасувати найближчим часом.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто