Закон № 1009: очікування та реальність

На жаль, проанонсований законопроект № 1009 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства» (закон № 187- IX від 04.10.2019), який був поданий Президентом до Верховної Ради як невідкладний, уже під час другого читання кардинально відрізнявся від першочергового законопроекту. Варто зазначити, що вступив він у силу 17.10.2019 року.

Маршук Юлія Сергіївна

адвокат

Законом передбачаються зміни до Кримінально-процесуального кодексу України, Закону України «Про національне антикорупційне бюро України», Закону України «Про судову експертизу», Закону України «Радіочастотний ресурс України» та ін.

Розглянемо основні зміни, які приніс даний закон.

Закон України «Про судову експертизу»

Наприкінці 2017 року до даного закону було внесено положення, відповідно до якого судово-експертну діяльність у кримінальному провадженні повинні були здійснювати виключно державні спеціалізовані установи.

Даний же законопроект, повертає редакцію, яка існувала до 2017 року та говорить про те, що: «Судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом».

Тобто, «монополія» на проведення судово-експертної діяльності в кримінальних провадженнях буде скасована, з одного боку, це позитивний момент, який розвантажить державні експертні установи, експертизи будуть проводитися швидше, а, як наслідок, терміни досудового розслідування та судового розгляду менші, з іншого це може призвести до розвитку корупційних складових.

Закон «Про радіочастотний ресурс»

Тепер НАБУ та ДБР матимуть право самостійно здійснювати зняття інформації з транспортних телекомунікаційний мереж у рамках проведення негласних слідчих та розшукових дій (прослуховування).

По суті, тепер вони отримають незалежність від СБУ та Національної поліції.

Початковий проект закону передбачав надання генпрокурору права санкціонувати негласні слідчі дії, включаючи «прослушку», обшуки і затримання народних депутатів без згоди Верховної Ради. Однак депутати відмовилися голосувати за ці норми.

Закон України «Про національне антикорупційне бюро України»

Тепер до працівників НАБУ будуть належати особи, які є гласними та негласними штатними працівниками. Негласними штатними працівниками зможуть бути детективи, старші детективи та працівники інших підрозділів НАБУ, які будуть обиратися на конкурсній основі.

Кримінальний процесуальний кодекс України

  1. Виключається положення ч. 4 ст. 97 КПК, у якій йшлося про те, що суд може визнати доказами пояснення з чужих слів, якщо сторони погоджуються визнати їх доказами. Іншими словами, тепер така згода сторін не потрібна.
  2. Вносяться зміни в ст. 242 КПК. Встановлено право сторін кримінального провадження самостійно залучати експерта для проведення експертизи, а також визначено порядок його залучення слідчим суддею за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених ст. 244 КПК.
  3. Законом розширюється перелік підстав, щодо закриття кримінального провадження. Так, ч. 1 ст. 284 КПК доповнено п. 3-1, кримінальне провадження закривається за клопотанням прокурора, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров’я особи або злочину, за який згідно із законом може бути призначено покарання у вигляді довічного позбавлення волі.
  4. Щодо початку судового розгляду ст. 347 КПК України. Так, раніше учасники судового провадження мали змогу заявляти клопотання для того, щоб судовий розгляд починався з оголошення прокурором обвинувального акту в повному обсязі, так само це стосувалось і щодо оголошення позовної заяви, щодо цивільних позовів у кримінальному провадженні.

Тепер сторони позбавляються можливості звертатися з відповідними клопотаннями. Можливим є виключно короткий виклад прокурором обвинувального акту. Крім того, передбачена можливість суду, з врахуванням розумних строків, обмежити тривалість оголошення прокурором короткого викладу обвинувального акту, а також оголошення короткого викладу позовної заяви.

Вносяться зміни і в ст. 349 КПК. Тепер, після виконання дій, передбачених статтею 348 цього Кодексу, головуючий буде надавати стороні обвинувачення та стороні захисту право проголосити вступні промови.

У вступній промові зазначатиметься, якими доказами сторона підтверджуватиме наведені нею обставини, порядок дослідження доказів, а також може бути зазначена позиція сторони.

  1. Зміст угоди про визнання винуватості ( ст. 472 КПК) доповнено новою складовою — умовами застосування конфіскації. Не передбачення такої умови в угоді (в тих випадках, якщо спеціальна конфіскація повинна застосовуватись у кримінальному провадженні) є підставою для відмови в затвердженні угоди.

Як можемо бачити, текст першочергового резонансного законопроекту майже не зберігся в його «первозданному вигляді». Не прийнято норм, що дозволяли б без згоди Верховної Ради України здійснювати обшук народного депутата України, огляд його особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення, а також втручатися в таємницю листування, телефонних розмов та іншої кореспонденції, не скасовано поправки Лозового, яка стосувалася строків проведення досудового розслідування, не виключено положення про те, що народні депутати не можуть бути без згоди Верховної Ради притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані, а також, що їм гарантується депутатська недоторканність та багато інших.

Чи будуть прийняті такі зміни ВРУ? Нам залишається лише чекати.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто