STOP POLICE. Табу на використання найменування та ознак належності до поліції

Поки громадяни нашої країни насолоджуються травневими святами, 2 травня набули чинності нові зміни прийняті ВРУ згідно Закону України № 2584-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання найменування та ознак належності до Національної поліції України» від 02.10.2018 р. (далі – новий Закон).

Ініціатором нововведення послужила необхідність стати на захист авторитету поліції, а саме найменування й ознак приналежності.

Згідно нового закону, уже з кінця 2018 року в Законі України «Про Національну поліцію» діє нова правова норма статті 5-1 «використання найменування та ознак належності до поліції», яка визначає ознаки належності до поліції та порядок їхнього використання.

Ознаки приналежності поліції це:

  • символіка поліції (емблема Національної поліції України, прапор Національної поліції України та службові прапори підрозділів, службові прапори територіальних органів, науково-дослідних установ Національної поліції України);
  • уніформа поліцейських;
  • спеціальні звання;
  • відомчі нагороди;
  • спеціальний жетон;
  • службове посвідчення поліцейського.

Використання найменування поліції або похідних від найменування, у тому числі викладених іноземною мовою, ознак належності до поліції здійснюється поліцією, а в інших випадках — за рішенням керівника поліції.

Разом із цим, з 2 травня 2019 року розпочала дію друга супутня попередня норма, яка встановлює відповідальність за порушення порядку та неправомірного використання ознак належності до поліції – стаття 184-3 КУпАП «незаконне використання найменування та ознак належності до Національної поліції України».

Вищевказана стаття встановлює відповідальність за порушення нових правил та встановлює штраф, який варіює від одного до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить від 17 000,00 грн до 85 000,00 грн, залежно від правової кваліфікації адміністративного правопорушення.

Що цікавого в нових правилах, так це те, що ч.3 ст. 5-1 ЗУ «Про НП» встановлює пряму заборону на використання найменування та ознак належності фізичними особами, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами, фізичними особами - підприємцями, а також громадськими об'єднаннями.

Законодавець встановив, що найменування не може бути використане, у тому числі іноземною мовою, на одязі, транспортних засобах, будівлях, бланках документів.

Однак, згідно з ч.1 ст. 184-3 КУпАП склад правопорушення виражається в незаконному використанні фізичною особою ознак належності до Національної поліції України за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України, або незаконному використанні фізичною особою на транспортному засобі найменування Національної поліції України або похідних від нього, у тому числі викладених іноземною мовою.

Вищевикладена редакція статті спеціального закону не встановлює точне визначення "незаконного використання", а говорить про те, що відповідальність фізичних осіб за порушення настає, у разі незаконного використання ознак належності в цілому або ж за незаконне використання найменування на транспортному засобі.

У свою чергу, ч.2 ст. 184-3 КУпАП більш змістовна, і встановлює відповідальність усім іншим суб'єктам доповнюючи склад «незаконного використання» зазначеній групі осіб, тим самим, уточнюючи таким положенням: «...у тому числі викладених іноземною мовою, на одязі, транспортних засобах , будівлях, бланках документів, у найменуванні за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України».

З вищевикладеного випливає, що відповідальність осіб зазначених у ч.2 за незаконне використання настає в тому числі, якщо найменування викладено іноземною мовою, на одязі, транспортних засобах, будівлях, бланках документів, чого не можна сказати про фізичних осіб, виходячи з редакції ч. 1 ст. 184-3 КУпАП.

Таким чином, законодавець, встановлюючи величезні санкції не визначив «рамки» складу правопорушення для фізичних осіб, що в майбутньому може викликати неоднозначність і розбіжності з визначенням діяння правопорушення, притягнення осіб до відповідальності і створення судами єдності практики в таких категоріях справ.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто