Як отримати відшкодування за завдану росією шкоду

24.02.2022 року російська федерація підступно розпочала війну проти України та  принесла руйнацію небачених масштабів та спустошення міст, сіл нашої держави. Але попри всі руйнування найболючішим є те, що російські окупанти завдають непоправну шкоду здоров’ю наших громадян та, на жаль, вбивають їх. Беззаперечно, що з часом російська федерація буде нести повну відповідальність перед українцями за завдану матеріальну шкоду, а також за шкоду здоров’ю та вбивства.

Маршук Юлія Сергіївна

адвокат

У цій статті ми розглянемо які на сьогоднішній день існують правові способи притягнення росії до відповідальності для відшкодування завданої шкоди.

Відшкодування матеріальної шкоди

Що стосується відшкодування матеріальної шкоди через значні руйнування, знищення майна українців, то чіткого механізму компенсації збитків, завданих воєнними діями, поки що не встановлено. Так у Верховній раді України в першому читанні був розглянутий текст законопроекту «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації», відповідно до якого фізичні особи зможуть отримати відшкодування шкоди за знищене/пошкоджене житло. Наразі законопроект готується до другого читання.

Що точно можна сказати, так це те, що всім українцям, які понесли матеріальні збитки, варто ретельно фіксувати ці факти:

  • Самостійна (якщо нічого не загрожує вашому життю) відео та фотозйомка всіх руйнувань. При цьому радимо під час відеозйомки назвати ваші ПІБ, дату зйомки та місцезнаходження.
  • Протокол у довільній формі свідків цих руйнувань, в якому варто вказати їх паспортні дані та закріпити протокол їх підписами.
  • Виклик на місце руйнувань поліції для фіксації руйнувань.

Все це в майбутньому може стати необхідними доказами. Щодо механізму вирахування розміру та отримання відшкодування, ми підготуємо окрему публікацію, коли з’явиться пояснюючий нормативно-правовий акт.

Відшкодування за шкоду здоров’ю, моральну шкоду та загибель близької людини

Що ж стосується відшкодування за нанесену шкоду здоров’ю та моральну шкоду, за загибель близької людини, то слід зазначити, що таке відшкодування буде можливо стягнути з рф у судовому порядку.

14 квітня 2022 року Верховний Суд у своїй Постанові по справі № 308/9708/19 сформував позицію у справах щодо відшкодування шкоди, завданої державою-агресором, в якій дійшов висновків, що після початку війни в Україні з 2014 року суд України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено рф, має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії рф, за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни.

Всім відомо, що рф починаючи з 2014 року завдає шкоду здоров’ю та вбиває наших громадян в зоні операції Об’єднаних сил (ООС). У зв’язку з цим багато хто у судовому порядку намагався отримати відшкодування такої шкоди. Проте, передбачений як національним, так і міжнародним законодавством «юрисдикційний імунітет» держав у національному суді, не давав можливості отримати українцям будь-які відшкодування з рф.

Довідково. Стаття 79 Закону України "Про міжнародне приватне право" встановлює судовий імунітет щодо іноземної держави за відсутності згоди компетентних органів відповідної держави на залучення її до участі у справі в національному суді іншої держави.

Тобто саме відсутність згоди держави-агресора виступати відповідачем у таких справах і була тією самою «залізною завісою» в процесі отримання нашими громадянами відшкодування. Згідно з матеріалами справи у зазначеній вище Постанові ВС, позивачка, діючи у власних інтересах та від імені малолітніх дітей, звернулася до суду з позовом до рф про відшкодування моральної шкоди, завданої їй та її дітям у зв’язку із загибеллю чоловіка унаслідок збройної агресії рф на території України.

Враховуючи судовий імунітет, судами першої та апеляційної інстанції було відмовлено у задоволенні позову. Проте Верховний Суд у своїй Постанові зазначив наступне:

«Водночас як Європейська конвенція про імунітет держав, прийнята Радою Європи 16 травня 1972 року, так і Конвенція ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності, прийнята резолюцією 59/38 Генеральної Асамблеї ООН 2 грудня 2004 року, передбачають, що держава не має права посилатися на імунітет у справах, пов’язаних із завданням шкоди здоров’ю чи життю, якщо така шкода повністю або частково завдана на території держави суду та якщо особа, яка завдала шкоду, у цей час перебувала на території держави суду.

Україна не є учасницею жодної із цих конвенцій. Однак вони відображають тенденцію розвитку міжнародного права щодо визнання того, що існують певні межі, в яких іноземна держава має право вимагати імунітет у цивільному процесі».

У справі, яка переглядалась, ВС врахував наступне:

  • предметом позову є саме відшкодування моральної шкоди, завданої фізичним особам, громадянам України, внаслідок смерті іншого громадянина України;
  • місцем завдання шкоди є територія України;
  • шкода завдана агентами рф, що порушили принципи та цілі, закріплені в Статуті ООН щодо заборони військової агресії;
  • вчинення актів збройної агресії є порушенням зобов’язання поважати суверенітет та територіальну цілісність іншої держави – України;
  • національне законодавство України керується тим, що за загальним правилом, шкода, яка завдана в Україні фізичній особі в результаті протиправних дій іншої особи, може бути відшкодована за рішенням суду України (принцип генерального делікту).

Таким чином, враховуючи дану Постанову ВС, громадяни України мають можливість звертатися до національних судів та вимагати від рф відшкодування шкоди за завдане ушкодження здоров’ю чи вбивство близької людини. Виконання таких рішень буде відбуватись за рахунок майна рф, що знаходиться на території України.

Варто додати, що якщо шкоду завдано здоров’ю, то можливо отримати відшкодування не лише моральне, але і матеріальне, а саме витрати, що були понесені на лікування. Тому у такому випадку радимо зберігати всі чеки з аптек та інші підтвердження витрат, які були понесені з метою відновлення здоров’я.

Бажаємо, щоб дана стаття несла для Вас лише інформаційний характер! Перемоги нам усім та мирного неба!

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто