Агробізнес як об'єкт рейдерських захоплень

Статистика рейдерських атак на фермерів в Україні вражає. За офіційними даними Генеральної прокуратури за останні 5 років було зафіксовано 1690 спроб рейдерського захоплення агробізнесу, з них – 654 випадки у 2018 році. Однак, на думку самих аграріїв та профільних асоціацій ці цифри дуже занижені оскільки відображають кількість кримінальних проваджень лише за статтями 206 КК України «Протидія законній господарській діяльності» та статтею 2062 «Незаконне заволодіння майном підприємства». Водночас розслідування багатьох захоплень ведеться за іншими статтями Кримінального кодексу – хуліганство, шахрайство і т. п.

Кобзов Максим Олексійович

партнер, адвокат

Підвищений інтерес рейдерів до українського агробізнесу обумовлений його прибутковістю й за деякими напрямками високою окупністю в комплексі з відсутністю достатніх юридичних знань і навичок, щоб визначити вразливі місця компанії й ефективно захистити власні активи. За статистикою найбільш схильні до захоплень середні за розмірами підприємства з посівними площами від 3 до 10 тис. га. Вони часто являють собою легкий видобуток, оскільки володіють багатомільйонними активами, але при цьому в їхньому штаті, як правило, відсутня власна служба безпеки й досвідчені юристи.

Процес побудови ефективної системи протидії рейдерам в аграрній сфері можна умовно розділити на три етапи. Перший етап – превентивний, передбачає завчасну розробку системи протидії рейдерству до виявлення будь-яких посягань. Для цього необхідно провести повний аудит існуючої бізнес моделі, виявити її найбільш вразливі місця й оптимізувати структуру компанії. Особливу увагу рекомендується приділити питанням формалізації відносин між акціонерами, деталізації та обмеження повноважень виконавчих органів і директорів, укладенню договорів на фізичну охорону та впровадженню режиму інформаційної безпеки.

Другий етап – це постійний моніторинг і відстеження ознак підготовки рейдерського захоплення. Тривожними симптомами майбутньої атаки можуть бути не характерні для вашої господарської діяльності обставини. Наприклад, розгорнута проти агрофірми негативна PR компанія в ЗМІ, поява нових судових процесів, проведення державними органами численних перевірок і слідчих дій.

Третій етап передбачає алгоритм дій у разі, якщо ви вже піддалися рейдерському захопленню. Це найбільш вразлива позиція, оскільки власник агробізнесу на початковому етапі завжди знаходиться на крок позаду нападників. Першочерговими в такому випадку є надійна фізична охорона об'єктів, ефективний PR тобто активна взаємодія з громадськістю, державними структурами й політичними організаціями, накладення арештів на активи компанії з метою уникнути їхнього подальшого перепродажу.

Детальніше про те, як аграріям захистити свій бізнес від рейдерських атак ми розповімо вам на Другому південноукраїнському форумі «Захист бізнесу 2019», який пройде 20 квітня 2019 року в Одесі. Реєстрація та детальна інформація про захід доступна за посиланням http://seminar.od.ua. Приєднуйтесь, буде цікаво!

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто