Автомобіль та його використання іноземцем в Україні

Одним із важливих питань, що хвилює іноземців після їх легалізації на території України, є питання умов володіння та управління транспортними засобами. Для початку необхідно зазначити, що правове регулювання залежить саме від резидентського статусу такого іноземця.

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

Так, в розумінні Митного кодексу України резидентами є – фізичні особи іноземці та особи без громадянства, які мають постійне місце проживання в Україні (тобто посвідку на постійне проживання), у тому числі ті, які тимчасово перебувають за кордоном. Нерезидентами відповідно визнаються – іноземці та особи без громадянства, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України (мають посвідку на тимчасове проживання надалі — ПТП).

Враховуючи таке «розмежування», розглянемо можливі варіанти для іноземців володіти та керувати автомобілем.

Для початку, іноземці, які на законних підставах перебувають на території України та мають посвідку на тимчасове або постійне проживання можуть придбати автомобіль на національних номерах на тих самих умовах, що і громадяни України.

Щодо автомобілів з іноземною реєстрацією, то з ними існує декілька варіантів:

  1. іноземець (без посвідки на постійне чи тимчасове проживання) може завести на територію України автомобіль з іноземною реєстрацією на строк до 1 року.

Важливо! Такою можливістю, як правило, користуються іноземці, для яких встановлений безвізовий режим в’їзду на територію України та яким надана можливість перебувати в Україні 90 днів протягом останніх 180 днів. Саме тому важливо паралельно відслідковувати строк перебування на території України як транспортного засобу, так і особистий.

  1. іноземець (із тимчасовою посвідкою) може завести автомобіль з іноземною реєстрацією на строк до 1 року.

При цьому, відповідно до Порядку реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів, затвердженого Постановою КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388, власники автомобілів, які завозяться в режимі тимчасового ввезення на строк, що перевищує 30 днів, зобов’язані зареєструвати їх протягом 10 днів з дати завезення на територію України.

Відповідно до ст. 121 Кодексу адміністративних правопорушень, передбачена відповідальність у вигляді штрафу за керування авто, яке не зареєстроване в установленому порядку, в розмірі 850 грн. Однак, на практиці водії реєструють такі автомобілі в одиничних випадках, та дуже рідко притягаються до відповідальності за цією підставою.

  1. іноземець (із посвідкою на постійне проживання) може завезти автомобіль із іноземною реєстрацію на строк до 1 року виключно при умові письмового декларування та сплати всіх митних платежів, які підлягають сплаті при розмитненні.

Такі тимчасово ввезені автомобілі особистого користування на території України можуть використовуватись виключно громадянами, які їх завезли. Окрім того, такі транспортні засоби не можна використовувати для цілей здійснення підприємницької діяльності або отримання доходів, а також розкомплектовувати.

Щодо самого права керувати транспортним засобом, то згідно з українським законодавством іноземні громадяни, які тимчасово проживають на території України (тобто заїхали тимчасово з туристичною метою чи мають посвідку на тимчасове проживання), мають право керувати транспортними засобами на підставі міжнародних водійських посвідчень або національних (іноземних) водійських посвідчень в разі наявності в цих посвідченнях написання імені та прізвища власника латиницею.

У разі отримання посвідки на постійне проживання водійське посвідчення іноземця діє ще протягом 60 днів з дати її видачі та зі спливом цього строку підлягає заміні.

Якщо ж у іноземця із посвідкою на тимчасове чи постійне проживання немає водійського посвідчення взагалі, то він має можливість отримати його в Україні на тих же умовах, що і громадяни України. Однак отримати міжнародне водійське посвідчення в Україні іноземець не зможе. Як бачимо, для іноземців важливо визначити ті норми, дія яких поширюється саме на них виходячи із правового статусу.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто