Банки будуть повідомляти виконавцям про відкриття рахунку боржником

Приватні або державні виконавці своїми постановами можуть накласти арешт на певну суму коштів боржника або заарештувати кошти на всіх його банківських рахунках, у тому числі тих, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів.

Хомко Світлана Василівна

адвокат, арбітражний керуючий

Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» містить норму, згідно з якою в разі наявності в банку інформації про обтяження рухомого майна особи та відкриття такою особою нового банківського рахунку, інформація про це повинна направлятися виконавцю, який здійснює Виконавче провадження, а операції з грошовими коштами на рахунку призупиняються.

Однак, ця норма працює на практиці тільки тоді, коли новий рахунок боржник відкриває в тому ж банку, у який виконавець направляв постанову про арешт коштів.

Відсутність єдиної інформаційної системи щодо арештованих банківських рахунків, різне тлумачення банками норми закону про обов'язок постійного моніторингу та інформування виконавця про нові відкриті рахунки боржника фактично нівелювало цей інститут.

На практиці постанова про арешт коштів на рахунку в одному банку практично не забороняє боржнику відкрити рахунок в іншому.

На сьогодні Нацбанк України частково дозволив сформовану проблему і визначив механізм повідомлення банками органу державної виконавчої служби або приватного виконавця про рахунки фізичних осіб, внесених до Єдиного реєстру боржників.

Відповідне Положення про порядок надання банками інформації про відкриття/закриття рахунків фізичних осіб, внесених до Єдиного реєстру боржників, до органів державної виконавчої служби або приватних виконавців затверджено постановою Правління Нацбанку від 18 Квітня 2019 року № 60 та набрало чинності 19 Квітня 2019 року.

Даний документ передбачає обов'язок банків повідомляти виконавцям у разі відкриття або закриття рахунку фізичної особи, щодо якої є інформація в Єдиному реєстрі боржників.

Положенням передбачено, що банк зобов'язаний перевірити наявність інформації про клієнта-фізособу в день відкриття або закриття його рахунку в Єдиному реєстрі боржників. Якщо рахунок відкривається на ім'я фізичної особи, внесеної до цього Реєстру, зокрема, через відокремлені підрозділи банку, або здійснюється закриття рахунку такою особою, банк зобов'язаний у день відкриття або закриття рахунку повідомити про це зазначеним у Єдиному реєстрі боржників виконавцям.

Електронна форма повідомлення про відкриття/закриття рахунку, крім обов'язкових реквізитів, може містити додаткові технологічні реквізити, що не відносяться до інформації про відкриття/закриття рахунків фізосіб - боржників.

Для підтвердження достовірності походження й цілісності даних в електронних повідомленнях використовується кваліфікована електронна печатка.

Повідомлення в паперовому вигляді до впровадження електронного сервісу інформаційної взаємодії за підписом уповноваженої особи банку надається Виконавцю під підпис або надсилається поштою з повідомленням про вручення не пізніше робочого дня, наступного за днем відкриття/закриття рахунку.

Також у Додатку до Положення наведено форму повідомлення про відкриття/закриття рахунків фізичних осіб — боржників у банках України.

Очікується, що положення сприятиме запобіганню відчуження майна боржниками та підвищить ефективність виконання судових рішень.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто