Кримінальна відповідальність за наклеп: міф чи реальність?

До Верховної Ради України надійшов проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо встановлення відповідальності за наклеп».

Криворучко Вікторія Олегівна

адвокат, кандидат юридичних наук

Професійна юридична консультація із гарантією результату. Пропонуємо всі послуги з супроводу бізнесу, займаємося судовою практикою, вирішуємо будь-які питання в галузі трудового та договірного права, надаємо юридичний супровід угод. Якщо вам потрібен адвокат у Одесі чи Києві, чекаємо на вас в офісі «Домінанта».

Варто зазначити, що досі відповідальність за наклеп існує тільки в цивільному праві. Тобто людина, яка притерпіла приниження честі, гідності та ділової репутації повинна захищати свої права шляхом подачі позову до суду. Однак, як показує час і практика, такий спосіб захисту особистих немайнових прав не завжди є дієвим і не несе превентивної функції.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її честь і гідність, недоторканність в Україні визнаються найвищою соціальною цінністю. Утвердження та забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Однак держава ніяким чином не виробляє захист принижених і втратили в результаті наклепу своє чесне ім'я громадян.

Не завжди журналісти пам'ятають про найвищі соціальні цінності, а тому досить часто публікують і поширюють інформацію, яка не відповідає дійсності. До такої ж ганебної практики вдаються й деякі фізичні особи, поширюючи неправдиву інформацію через Інтернет.

Останнім часом в Україні, на жаль, свободу слова все частіше плутають зі вседозволеністю, поширюючи при цьому відверто неперевірені, а то й зовсім неправдиві, факти. У зв'язку з чим способи боротьби, передбачені чинним законодавством, не дають дієвих результатів і призводять до безкарності блогерів і журналістів.

У багатьох розвинених демократичних країнах світу практику подачі позовів до суду до засобів масової інформації не сприймають як спробу тиску, загрози або обмеження свободи слова, а вважають її превентивним механізмом захисту.

Наприклад, у Сполучених Штатах Америки покарання за наклеп може доходити до 250 тис. доларів штрафу або до 10 років позбавлення волі. У Франції – крім штрафу (до 45 тис. євро) і тюремного строку (до п'яти років) за наклеп можна втратити право займатися певними видами професійної діяльності. Публічна образа або наклеп в Італії караються двома роками позбавлення волі або штрафом від 1000 до 2000 євро.

Відсутність дієвих методів захисту честі, гідності та ділової репутації в нашій країні призводять до безпідставних, без зазначення будь-яких доказів публічним звинуваченням особи. Такі дії безумовно несуть значну суспільну небезпеку, адже в результаті безкарності за відвертий наклеп у суспільства закріплюється стійке відчуття того, що можна що завгодно в будь-який час сказати про людину й ніякої відповідальності за це нести не треба.

Зазначеним законопроектом передбачено притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення такого суспільно небезпечного діяння як «наклеп», яке полягатиме в умисному поширенні завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію. Залежно від способу вчинення злочину буде передбачено покарання у вигляді штрафу від двохсот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на строк до п'яти років, або позбавлення волі на строк до трьох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто