Митне оформлення товарів в Україні. Що змінилось в умовах воєнного стану

З моменту введення на території України воєнного стану одним із питань, яке гостро потребувало вирішення, стала митниця. ВРУ, Урядом та профільними органами виконавчої влади було ухвалено значну кількість нормативно-правових актів, які не тільки спрощують порядок митного оформлення товарів, в тому числі транспортних засобів, а й надають певні пільги для імпортерів. 

Сітніков Микита Романович

помічник адвоката

У даній статті розглянемо найважливіші зміни в митному законодавстві в умовах воєнного стану.

Митне оформлення гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану

Встановлено спрощену процедуру декларування гумдопомоги від донорів (Постанова Кабміну №174  від 1 березня 2022 року). Відтепер необхідно за місцем перетину кордону подати декларацію за встановленою формою. Декларацію подає безпосередньо особа, що перевозить товари, або інша уповноважена особа. Заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (ліцензування, квотування та ін.) не застосовуються.

 Декларувати потрібно кожен транспортний засіб окремо, крім того, рекомендуємо письмово повідомити митний орган про намір ввезти такі товари на територію України, задля того, щоб уникнути черг на кордоні. В такому письмовому повідомленні обов’язково потрібно вказати інформацію про транспортний засіб та дані особи-декларанта. Залучати брокера та отримувати додаткові дозволи або заяви від отримуючої сторони не потрібно.

Товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом (Постанова Кабміну №224 від 7 березня 2022 року), тобто без прийняття відповідних рішень спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги (Мінсоцполітики) в кожному конкретному випадку, як це було до воєнного стану. 

Які товари вважаються гуманітарною допомогою за умов воєнного стану:

  • засоби індивідуального захисту: каски, бронежилети, тканини (матеріали) та нитки для виготовлення бронежилетів;
  • окремі товари військового призначення, для яких встановлено спрощений порядок: тепловізори та прилади для нічного бачення, пластини для бронежилетів, переносні радіостанції нецивільного призначення, БПЛА, біноклі, монокуляри та приціли (оптичні і коліматорні). Для визнання таких товарів гуманітарною допомогою, потрібно подати митному органу гарантійний лист від кінцевого отримувача. Кінцевими отримувачами можуть бути: правоохоронні органи, органи військового управління, визначені Міністерством оборони, інші військові формування, утворені відповідно до закону, інші суб’єкти, які здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.
  • ввезення інших товарів військового призначення та товарів подвійного використання відбувається за довоєнною процедурою.

Митне оформлення транспортних засобів

Ще однією хорошою новиною для українців можна назвати звільнення від сплати податків при ввезенні транспортних засобів на митну територію України. Не секрет, що придбання автомобілів за кордоном є звичною справою для пересічного українця, проте саме розмитнення в деяких випадках коштувало більше ніж вартість самого автомобіля, саме тому законодавець суттєво змінив правила гри в сфері розмитнення транспортних засобів. 

Що потрібно було сплачувати до введення нового Закону?

  • акцизний податок, який вираховується за формулою (Ставка)*(Об'єм двигуна в см3 / 1000)*(кількість повних років авто) та залежить від виду двигуна;
  • ввізне мито – 10% від вартості транспортного засобу;
  • ПДВ – 20%;
  • збір до Пенсійного фонду за першу реєстрацію автомобіля – залежить від вартості.

Які податки скасували?

ГРОМАДЯНИ

  • звільняться від сплати акцизного податку;
  • звільняться від сплати ввізного мита;
  • звільняться від сплати ПДВ.

СУБ’ЄКТИ ГОСПОДАРЮВАННЯ:

  • ФОПи та юридичні особи, які є платниками І, ІІ, ІІІ групи єдиного податку (окрім юридичних осіб, які обрали ІІІ групу єдиного податку з ставкою 3%) звільняються від сплати ПДВ. 

Потрібно зазначити, що такі послаблення не розповсюджуються на транспортні засоби, котрі походять або ввозяться з країни-окупанта, агресора та/або з окупованої території України. 

Важливо пам’ятати:

  • за першу реєстрацію транспортного засобу доведеться сплатити пенсійний збір – від 3 до 5 % в залежності від вартості автомобіля.
  • такі послаблення почали діяти з 06 квітня 2022 року та триватимуть на період дії воєнного стану. 
  • оскільки чоловікам заборонено покидати території України, то потрібно правильно оформити нотаріальне доручення на особу, яка буде діяти у ваших інтересах. 

Крім того, сьогодні на розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект, яким планується скасувати чи змінити вищевстановлені пільги. Цей законопроект вже викликав жваве обговорення та негативну реакцію, навіть з боку парламентарів. Ми будемо слідкувати за можливими змінами, що стосуються розмитнення транспортних засобів, та оперативно інформувати про них.

Інші новели в митному законодавстві

  • Спрощено процедуру звільнення від оподаткування ПДВ лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них.
  • Державою фактично встановлено заборону на експорт деяких товарів: худобу, м'ясо, жито, овес, гречку, просо, цукор, сіль.
  • Встановлено мораторій на проведення перевірок щодо дотримання митного законодавства.

Отже, зміни в сфері митного законодавства на період воєнного стану повинні зменшити бюрократичне навантаження, а відповідно збільшити швидкість митного оформлення найбільш важливих у воєнний стан товарів, що дозволить економіці країни ефективно та безперебійно забезпечувати вимоги населення під час війни. 
 

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто