Нові обмеження на готівкові розрахунки

Як завжди, з настанням нового календарного року, вступають в силу суттєві зміни до чинного законодавства, а також уповноважені органи у відповідних сферах оновлюють положення, порядки, інструкції згідно із нововведеннями та обраною державою стратегією розвитку на найближчий рік в цілому.

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

Так, не можна залишити поза увагою той факт, що з 04.01.2017 року Національний банк України (надалі – НБУ) з метою виконання Комплексної програми розвитку фінансового сектору економіки України до 2020 року (далі – Програма) знизив розмір граничної суми розрахунків готівкою за участю фізичних осіб з 150 тисяч гривень до 50 тисяч гривень.

Як відомо, НБУ ввів дане обмеження в червні 2013 року, однак вже у вересні минулого року неодноразово анонсувалися плани посилити контроль у цій сфері, які і були реалізовані в постанові Правління Національного банку України від 25.11.2016 року № 407 (далі – Постанова).

Так, Постановою передбачено зниження граничної суми розрахунків готівкою між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня до 50 тисяч гривень, а також граничної суми розрахунків готівкою  фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, затверджено у розмірі 50 тисяч гривень.

Разом із тим, фізичні особи понад встановлену суму мають право здійснювати розрахунки шляхом безготівкового перерахунку коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (в тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок в національній валюті).

Безготівкові розрахунки можуть здійснюватися без будь-яких обмежень і банки зобов’язані забезпечити безготівкові перерахування на вимогу клієнтів у повному обсязі.

Окрім того, гранична сума готівкових розрахунків підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня залишається незмінною і становить 10 тисяч гривень.

Контрольні функції стосовно дотримання порядку проведення готівкових розрахунків за товари та послуги відповідно до положень Податкового кодексу України здійснюватимуть органи Державної фіскальної служби.

Варто зазначити, що дані заходи, на думку НБУ, не мають спричинити незручностей для громадян, оскільки стосуються не щоденних покупок, а лише коштовних речей (нерухомості, дорогоцінностей,  автомобілів, предметів розкоші та ін.). Окрім того, вони маю сприяти прискоренню обігу готівки, звуження сфери їх використання та прискоренню розвитку безготівкового сегмента економіки, оскільки Програма передбачає поступове зниження рівня готівкових коштів в економіці (за прикладом європейських держав).   

Аналізуючи вищесказане, можна зробити висновок, що дані заходи все ж таки змусять громадян перед здійсненням коштовних покупок продумати порядок проведення розрахунку з контрагентом для забезпечення укладення договору.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто