Про відповідальність туроператора за зрив турпоїздки
Нерідкими бувають випадки, коли поїздка на відпочинок може затьмаритися невідповідністю якості спочатку задекларованих під час продажу туру послуг суворій реальності на місці, з якою ви зіткнетеся вже по приїзду. І готель може виявитися не той, і харчування не зовсім таке, та і взагалі — усе, оточуюче вас, може дуже сильно відрізнятися від глянцевих рекламних буклетів і красивих фото в Інтернеті. Але в таких ситуаціях ви хоча б змогли доїхати до бажаного місця відпочинку і вже потім, після повернення, зможете зажадати повернення частини вартості оплачених, але недоотриманих послуг. А як бути, якщо з вини туроператора або його агента у вас взагалі зірвалася сама поїздка? Розглянемо приклад із практики.
Між громадянкою й туроператором (в особі його турагента) був укладений договір, за яким туроператор зобов'язався організувати для неповнолітньої дочки замовниці поїздку до Великобританії (через країни Євросоюзу — Польщу, Німеччину, Нідерланди й Бельгію), а також представляти інтереси дочки під час подачі документів в консульство Великобританії і оплаті послуг для оформлення та отримання в'їзних віз. При цьому замовниця оплатила всі послуги авансом і надала турагенту всі необхідні для відповідного оформлення документи, у тому числі — й оригінал закордонного паспорта дочки.
Слід зазначити, що жодних зауважень щодо наданих документів (у частині їхньої невідповідності можливості здійснення замовленої туристичної поїздки) з боку представників туроператора заявлено не було. Більш того, при оформленні британської візи в Києві, куди замовниця їздила особисто, ніяких претензій до наданих документів туроператор знову-таки не висловлював.
Однак, у перший же день туру дочка замовниці була затримана на українсько-польському кордоні посадовими особами польської прикордонної служби. Підставою для таких дій виявилося невідповідність особистих документів дочки вимогам належного порядку перетину кордону Євросоюзу, а саме — у неї не було ні біометричного паспорта (що дозволяє безвізовий перетин громадянами України даного кордону), ні відповідної візи для в'їзду в країни Шенгенської зони в її закордонному паспорті старого зразка. У підсумку – дівчина не змогла навіть почати повністю оплачену туристичну поїздку й була змушена повернутися додому, після чого природно постало питання про повернення хоча б тих коштів, які були сплачені за цей тур, що не відбувся.
Туроператор спершу намагався піти від відповідальності, посилаючись на те, що він нібито брався оформляти тільки в'їзд до Великобританії, а не весь проїзд до її кордону через Євросоюз. Інформація ж про порядок безвізового в'їзду в країни ЄС є в нас мало не загальновідомою. І нібито буквально всі повинні знати й розуміти, що без біометричного паспорта в'їзд здійснюється у звичайному візовому порядку. Однак, після пред'явлення оператору відповідної претензії, складеної нашими юристами, він відразу ж пішов на зворотну і, не чекаючи суду, повернув всю суму отриманої за зірваний тур передоплати.
Які ж аргументи дозволили нам домогтися такого швидкого й позитивного результату? І як захистити свої права в аналогічних випадках, коли саме з вини туроператорів ви не тільки втрачаєте довгоочікуваного відпочинку, але ще й несете прямі збитки?
Насамперед, посилайтеся на частину другу статті 24 Закону України «Про туризм», згідно з якою суб'єкти туристичної діяльності зобов'язані надавати туристам необхідну і достовірну інформацію про туристичні послуги, права, обов'язки та правила поведінки туристів (екскурсантів), умови страхування, порядок відшкодування завданих збитків, умови відмови від послуг, правила візового митного режиму, перетинання державного кордону та іншу інформацію, передбачену цим Законом.
Відповідно ж до пункту 10 частини четвертої статті 20 Закону України «Про туризм» істотною умовою договору на туристичне обслуговування є правила в'їзду в країну (місце) тимчасового перебування та правила перебування там. Виходячи з цих нормативних вимог, завжди звертайте увагу на наявність у відповідному договорі обов'язку вашого контрагента в рамках виконання посередницьких послуг надати всі необхідні відомості, у тому числі — і про основні вимоги, що пред'являються до оформлення виїзних і в'їзних документів.
Таким чином можна буде стверджувати, що відбувся зрив туристичної поїздки стався з вини туроператора або представляв його турагента. Адже всупереч вищевказаним приписам чинного законодавства та умовам укладеного договору представники обох суб'єктів туристичної діяльності під час перевірки наданих документів не повідомили вам про необхідність їхнього належного оформлення (як, наприклад, у вищенаведеному випадку, де жоден зі співробітників обох професійних агентів не спромігся пояснити, що для поїздки через Євросоюз випливало, крім оформлення в'їзної візи безпосередньо в саму Великобританію, мати ще й біометричний паспорт або ж відповідну візу для в'їзду в країни Шенгенської зони).
І всі розмови суб'єктів туристичної діяльності про те, що нібито «це ж усі знають» можете сміливо пропускати повз вуха. Ви не всі й не зобов'язані знати все. А ось їхній обов'язок роз'яснити вам усі нюанси оформлення відповідних виїзних і в'їзних документів безпосередньо прописана в Законі. Як і відповідна відповідальність, до речі.
Ваші ж права, крім іншого, захищені тут ще й положеннями статті 4 Закону України «Про захист прав споживачів» , згідно з якою споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право, зокрема: необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію; відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції, у відповідності з законом; звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав./p>
Так що сміливо вимагайте своє, не забувши у фіналі своєї претензії вказати, що в разі її незадоволення ви, керуючись статтею 34 Закону України «Про туризм», обов'язково зверніться вже до суду з відповідним позовом, у суму якого, крім ваших прямих збитків, будуть включені ще й вимоги про стягнення моральної шкоди, а також судових витрат (у тому числі й на правову допомогу). Матеріальний же збиток буде розрахований з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення і трьох відсотків річних від простроченої суми.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12