Банкрутство юридичних осіб під час війни
Через війну змінились всі сфери нашого життя. І хоча наразі жодних змін до Кодексу України з процедур банкрутства чи до Господарського процесуального кодексу України після початку повномасштабного вторгнення не внесено, на процедурі банкрутства події відобразились. У цій статті Світлана Хомко – адвокат, спеціаліст по банкрутству юридичних осіб розповість про основні зміни та особливості процедури під час війни.

Статистика процедур банкрутства юридичних осіб
Міністерство юстиції України як державний орган з питань банкрутства повідомляє, що з 24 лютого 2022 року господарськими судами станом на п’яте травня поточного року відкрито 65 справ про банкрутство (неплатоспроможність) боржників, з яких 35 справ щодо неплатоспроможності фізичних осіб.
Тобто лише у відношенні 30-ти юридичних осіб розпочато процедуру банкрутства, що в десятки разів менше, порівнюючи з періодом до початку повномасштабної війни.
Також з 24 лютого 2022 року 36 боржників–юридичних осіб було визнано банкрутами. Це ті процедури, які були розпочаті раніше і вже перебували на завершальному етапі. Щодо одного боржника розпочато процедуру санації (відновлення платоспроможності).
Навіть у воєнний період підприємство через процедуру банкрутства може оздоровити своє фінансово-господарське становище, зокрема, шляхом застосування заходів щодо відновлення платоспроможності. Такими заходами може бути відстрочення, розстрочення, часткове прощення боргу, реструктуризація чи перепрофілювання виробництва, тощо.
Якими судами сьогодні розглядається справи про банкрутство юридичної особи
Справи про банкрутство розглядаються господарськими судами за місцезнаходженням боржника. В умовах воєнного стану територіальна підсудність судових справ тих судів, які наразі не можуть здійснювати правосуддя, змінюється за розпорядження голови Верховного Суду.
Наприклад, територіально підсудні справи господарських судів Миколаївської та Херсонської областей тимчасово, на період воєнного стану, розглядаються Господарським судом Одеської області.
Проте у сьогоднішніх реаліях, навіть, якщо суд розташований у відносно безпечному регіоні, це не гарантує можливості розгляду та ухвалення рішень у справі про банкрутство, якщо хоча б один учасник не заінтересований у швидкому розгляді справи або з об’єктивних причин не може приймати участь.
Так, Рада суддів України рекомендує всім судам України в умовах воєнного стану «По можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя. Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження».
Враховуючи дані рекомендації, суди здебільшого розглядають справи лише за присутності всіх учасників справи, у тому числі, в режимі відеоконференції, або коли відсутні учасники подали заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Розгляд справ також ускладнюється відсутністю доступу до реєстрів – Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань тощо.
До моменту відновлення технічної можливості отримувати інформацію з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, у вигляді електронних інформаційних довідок в онлайн-режимі, інформація щодо перебування окремих суб′єктів господарювання у процедурах банкрутства може надаватися у формі інформаційних листів.
Важливі моменти в процедурі банкрутства, на які варто звернути увагу
Важливим моментом у процедурі є офіційне оприлюдення інформації про відкриття провадження у справі про банкрутство юридичної особи. Така інформація відповідно до закону публікується судом на офіційному веб-порталі судової влади України. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається саме з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Однак доступ до цієї інформації на сьогоднішній день обмежено з міркувань безпеки.
Також законодавство наразі не дає відповіді як скористатись кредиторам, які знаходяться на окупованих територіях чи в зоні бойових дій, своїм право на заявлення грошових вимог до боржника, щодо якого розпочалась процедура банкрутства.
Незважаючи на проблеми здійснення супроводу та провадження справ про банкрутство в умовах воєнного стану, боржник зобов’язаний у місячний строк звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі у разі, якщо задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов’язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності).
За керівниками підприємств залишається обов’язок організувати проведення інвентаризації та проаналізувати фінансово-господарську діяльність підприємства на предмет виникнення загрози неплатоспроможності. У разі виникнення такої загрози керівник повинен скликати загальні збори учасників товариства задля прийняття рішення щодо звернення до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство або ж ініціювання процедури санації до початку процедури банкрутство.
Невиконання цього обов’язку матиме наслідком стягнення з керівника солідарно з підприємством суми грошових зобов’язань перед кредиторами. Власники та пов’язані особи боржника субсидіарно відповідають перед кредиторами у разі вчинення дій з доведення до банкрутства.
Доречним було б внести зміни до законодавства і щодо строків звернення керівника до суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство на період воєнного стану в Україні, проте наразі таких змін ухвалено не було.
Отже, ми бачимо, що на сьогоднішній день процедура банкрутства юридичної особи у 2022 році в Україні в основному не змінилась. Але через воєнні дії і, як наслідок, вимушене переміщення та відсутність у деяких осіб можливості швидкого реагування можуть виникати складності. Саме тому ми радимо, щоб питаннями неплатоспроможності займався досвідчений адвокат по банкрутству юридичних осіб.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12