Примусове видворення з території країни: правила застосування

Проблема перебування на території України незаконних іммігрантів є однією з постійних, і з нею вкрай складно боротися. У попередній статті ми розглянули наслідки порушення законного строку перебування на території країни для тих іноземців, хто добровільно залишає територію держави. Однак, досить велика кількість представників інших держав проживає в Україні без законних підстав і при цьому не збираються виїжджати або легалізувати своє перебування.

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

У даній статті розглянемо випадки, коли їх можуть «попросити» покинути країну, а коли й допомогти дістатися до кордону. Отже, згідно ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», якщо дії особи:

  • порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства;
  • суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України або охорони громадського порядку;
  • або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України, — вона може бути примусово повернута в країну походження або країну, звідки такий іноземець заїхав на територію України.

Рішення про примусове повернення уповноважені приймати: міграційна служба, СБУ та прикордонна служба. Дані органи протягом 24 годин зобов'язані повідомити прокурора за територіальним принципом про підстави прийняття такого рішення. Крім того, сам іноземець повинен бути повідомлений особисто не пізніше, ніж протягом 72 годин з дати його прийняття. При такій процедурі обов'язково присутній перекладач, оскільки іноземець повинен повністю розуміти зміст документа й особистим підписом підтвердити зобов'язання покинути територію країни у встановлений рішенням строк (він не може перевищувати 30-ти днів).

Рішення про примусове повернення може супроводжуватися забороною на в'їзд на строк 3 роки. При цьому вилучаються документи, що дозволяють перебувати на території країни, у паспортному документі іноземця анулюється Віза, проставляється штамп про те, що прийнято рішення про примусове повернення із зазначенням встановленого на виїзд терміну. Якщо при цьому встановлюється заборона на подальший в'їзд – також проставляється відповідний штамп із датою початку дії такої заборони.

Якщо ж у наданий строк порушник добровільно не покинув територію країни без поважних причин – щодо нього застосовується процедура примусового видворення, а іншими словами – депортація.

Депортація здійснюється на підставі рішення адміністративного суду, прийнятого за позовом вищевказаних уповноважених органів. Підставою для позову, крім того, можуть бути:

  • наявність обґрунтованих причин вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення;
  • якщо іноземець, щодо якого прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію, не покинув територію країни протягом 1 місяця.

Разом з тим згідно з чинним законодавством не можуть бути примусово видворені або повернуті іноземці в країни де:

  • їхньому життю, свободі, загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або за політичними переконаннями;
  • їм загрожує смертна кара, тортури, жорстоке, нелюдське або принижуюче гідність поводження або покарання;
  • їм загрожуватиме небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях Міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту, або систематичного порушення прав людини, або природного або техногенного лиха, або відсутності медичного лікування або догляду, який забезпечує життя;
  • їм загрожує видворення або примусове повернення в країни, де можуть виникнути зазначені випадки.

Також заборонена колективна депортація іноземців та осіб без громадянства.

Що стосується особливостей судового провадження в справах про примусове видворення з території країни, ми розглянемо їх у наступних статтях.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто