Створення нової компанії або релокейт бізнесу в Болгарію, Румунію, Польщу – поради юриста

Сьогодні ведення бізнесу в Україні, крім постійних ризиків повʼязаних з обстрілами, ускладнилось ще й регулярними відключеннями електроенергії та відсутністю звʼязку. Тому деякі підприємці, власники компаній, розглядають варіант тимчасового переміщення своєї компаній за кордон або відкриття нового бізнесу в Європі. Тож пропонуємо розглянути найближчі до України європейські країни, які мають сприятливу правову систему для відкриття нового бізнесу – це Болгарія, Румунія, Польща. Партнер та адвокат АО «Консалтингова фірма «ДОМІНАНТА» – Максим Кобзов, підготував аналітичну статтю для українських підприємців, яка допоможе розібратись в юридичних та податкових тонкощах відкриття бізнесу в цих європейських країнах.

Кобзов Максим Олексійович

партнер, адвокат

Переваги відкриття бізнесу в Болгарії, Румунії, Польщі

Спільною перевагою цих країн для ведення бізнесу є те, що ці держави – члени Європейського союзу. Відповідно реєстрація фірми у Болгарії, Румунії, Польщі відкриває вам доступ до європейського ринку і до їх 450 мільйонів споживачів. Ви отримаєте прибуткові торговельні переваги від членства цих держав в ЄС та рахунків-фактур, які приймаються у всьому світі.

Відкриття бізнесу в Болгарії

  1. Стабільність політичного курсу, економічної системи та валюти.
  2. У Болгарії спостерігається стійке зростання ВВП, за винятком періоду пандемії COVID-19. Співвідношення боргу до ВВП перебуває на дуже розумному рівні: в 2022 році державний борг становить 21,10% від валового внутрішнього продукту країни. Відповідно немає великого ризику підвищення податків.
  3. Наявність відділень провідних міжнародних банків у Болгарії.
  4. Порівняно низька вартість оренди офісів і комунальних послуг, а також робочої сили.
  5. Лояльність держави до ведення бізнесу нерезидентами в Болгарії.
  6. Ви можете отримати державний грант від Болгарії, якщо почнете бізнес в наступних галузях: виробництво, комп'ютерні технології, дослідження та розробки, виробництво електроенергії з відновлюваних джерел, освіта чи охорона здоров'я.
  7. Проста процедура відкриття компанії та порівняно низький рівень оподаткування.
  8. Лояльні вимоги до розміру статутного капіталу для відкриття компанії в Болгарії.

Відкриття бізнесу в Румунії

  1. Економічна стабільність.
  2. За останні два десятиліття ВВП Румунії на душу населення збільшився з рівня 28%, порівняно з розвиненими країнами, до 58,6% у 2020 році. Окрім того, ЄС надає Румунії грант на період 2020–2026 років та пакет допомоги у зв'язку з пандемією коронавірусу, на загальну суму близько 80 мільярдів євро.
  3. Вигідна географічна позиція та наявність великого порту.
  4. Румунії належить 1/3 річки Дунай, і їй належить порт Констанца, найбільший і найглибший порт Чорного моря.
  5. Податкова стабільність та сприятлива для бізнесу податкова система.
  6. Податок на прибуток залишається незмінним із 1 січня 2005 року. Податок для мікрокомпаній залишається дуже низьким із 1 січня 2009 року. І взагалі в Румунії податки для бізнесу є одними з найнижчих у Європі, хоча в 2023 році деякі зміни такі відбудуться про що піде далі.
  7. Наявність пільг та стимулів для іноземних інвесторів.
  8. Якщо ви плануєте створити виробничі площі чи офіси у промисловому, науковому або технологічному парку, то ви отримаєте звільнення від земельного податку, податку на будівництво та податку на містобудування; звільнення від податку, що стягується за зміну цільового призначення земельних ділянок, розташованих в індустріальних парках.
  9. Розвинутий банківський сектор.
  10. Зрозуміла і проста організаційна форма ведення бізнесу.

Відкриття бізнесу в Польщі

  1. Зручне розташування Польщі для транспорту та логістики.
  2. Польща має стратегічне розташування, завдяки загальноєвропейському транспортному коридору, доступу до ринку європейських споживачів, культурну спорідненість та близький часовий пояс. А також розташування Польщі дозволяє осягнути великий ринок споживачів: у радіусі 1000 км від Варшави – близько 250 млн споживачів, а у радіусі 2000 км від Варшави – близько 550 млн споживачів.
  3. Економічна стабільність Польщі.
  4. Польща отримала від Європейського Союзу 180 млрд євро на дофінансування на період 2021-27 років. Варто зазначити, що ця допомога не є кредитом, а це кошти, які виділяються на розвиток місцевого бізнесу.
  5. Проста та зрозуміла система реєстрації бізнесу в Польщі.
  6. Відкрити компанію іноземцем в Польщі можливо дистанційно. Це менш витратно, ніж традиційний спосіб укладання договору у нотаріуса, а процес займає менше часу.
  7. Лояльність держави до відкриття бізнесу нерезидентами в Польщі.
  8. Щоб зареєструвати бізнес в Польщі, не треба купувати нерухомість, орендувати офіс, залучати співробітників з польським громадянством тощо. Підприємство, засноване і кероване нерезидентами, має ті ж права, що й суб'єкти господарської діяльності, зареєстровані громадянами Польщі.
  9. Сприятлива податкова система для ведення бізнесу в Польщі.

Які форми ведення бізнесу краще обрати в Болгарії, Румунії, Польщі.

Форми ведення бізнесу в Болгарії.

Реєстрація бізнесу іноземними громадянами в Болгарії зазвичай проводиться у двох популярних організаційно-правових формах:
  • Товариство з обмеженою відповідальністю – ООД.
  • Одноосібне товариство з обмеженою відповідальністю – ЕООД.

Обидві вони, по суті, є повністю аналогічними українському ТОВ, з єдиною відмінністю, що ЕООД — це ТОВ з одним учасником, а ООД з двома і більше. Назва має бути унікальною та супроводжуватися закінченням OOD. Компанії не випускають акцій. Натомість учасникам видаються «Сертифікати участі», в яких позначено їх певну частку в компанії. Мінімальний розмір статутного капіталу становить 2 болгарські леви або 1 Євро. Існує можливість реєстрації компанії віддалено.

Форми ведення бізнесу в Румунії.

Зареєструвати компанію в Румунії можна у вигляді SRL (Societate cu Raspundere Limitata) – аналог українського товариства з обмеженою відповідальністю, або у вигляді акціонерного товариства чи філії.

Саме SRL є найбільш простою та поширеною формою організації бізнесу в Румунії. Переваги SRL (аналог українського ТОВ):

  • немає вимоги до мінімального статутного капіталу (була скасована з 2020 року);
  • є можливість зареєструвати компанію дистанційно за нотаріально посвідченою довіреністю;
  • нерезидент може бути директором компанії, відповідно немає необхідності додатково отримувати дозвіл на роботу;
  • відкриття банківського рахунку в європейському банку в місцевій валюті або Євро, Доларі;
  • є можливість оформити європейську посвідки на проживання для директора або співробітників.
Філія – підрозділ материнської іноземної компанії. Він може здійснювати ті види діяльності, які дозволені і доступні головній іноземній компанії. Відкриття філії в Румунії не потребує капіталу або акціонерів. Материнська компанія відповідає за свою філію.

Форми ведення бізнесу в Польщі.

У Польщі для українців доступні декілька форм ведення бізнесу:
  • аналог ФОП – одноосібне підприємство;
  • аналог товариства з обмеженою відповідальністю – Sp. z o. o. (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością);
  • спільне підприємство – spółka cywilna.
Товариства з обмеженою відповідальністю – Sp. z o. o. (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) є однією з найпоширеніших форм ведення бізнесу у Польщі, як серед поляків, так і серед іноземних громадян

Податкові особливості в Польщі, Болгарії, Румунії – які податки та якого розміру необхідно сплачувати.

Податкові особливості в Польщі.

1. Усі компанії у Польщі є платниками ПДВ. Загальна ставка ПДВ у Польщі складає 23%. Знижені ставки ПДВ застосовуються, якщо ведення бізнесу відноситься до
  • пального, опалення, природного газу – до 8%
  • електроенергії – до 5%
  • продуктів харчування та мінеральних добрива – до 0%.

2. Загальна ставка податку на прибуток підприємства в Польщі – 19%.

Ставка податку на прибуток підприємства в Польщі для малих платників податків та платників податків, які вперше стали на облік у податковому році, в якому вони розпочали свій бізнес – 9%.

3. Податок на дивіденди – 19%.

4. Щодо податків для ФОП є два варіанти оподаткування:

  • податок на прибуток на рівні 17%, якщо річний прибуток не перевищує 120 000 злотих;
  • 32% від річного прибутку, якщо прибуток перевищує 120 000 злотих.
Також існує і стала ставка податку на прибуток для ФОП – це 19% без фіксованого порогу на дохід.

Податкові особливості в Болгарії.

1. Ставка ПДВ у Болгарії складає 20%, проте для деяких сфер, таких як туризм, орендного бізнесу встановлено у зниженому ставку – у розмірі 9%. При цьому обов'язок зареєструватися як платник ПДВ виникає тоді, коли річний оборот становить понад 50 000 Лев.

2. Ставка корпоративного податку складає всього 10% - є однією з найнижчих в ЄС.

3. Дохід від дивідендів оподатковується за ставкою лише 5% у джерела виплати.

4. Варто звернути увагу на обов’язковість проведення аудиту компанії, якщо вона:

  • має у власності активи загальною вартістю від 1,5 мільйонів Левів;
  • отримала прибуток від торгівлі розміром від 2,5 мільйонів Левів за рік;
  • має в середньому 50 працівників.

Податкові особливості в Румунії.

1. Ставка ПДВ у Румунії складає 19%. Також діють знижені ставки для для ресторанного, туристичного, медичного та деяких інших видів бізнесу – 9% та 5%.

2. Податок на дивіденди для фізичних осіб є одним з найнижчих в Європі – 5%, в тому числі для нерезидентів (в 2023 році ставку буде підвищено до 8%). При цьому обов'язок зареєструватися як платник ПДВ виникає при перевищенні порога доходу у розмірі 300 000 RON (приблизно 88 500 євро).

3. Ставка корпоративного податку становить 16% для румунських та іноземних компаній, які працюють через постійне представництво у Румунії.

Діє знижений корпоративний податок для невеликих компаній – з оборотом до 1 млн. євро на рік:

Варто звернути увагу, що з 2023 року набудуть чинності зміни до румунського податкового законодавства згідно з якими з 2023-го року для невеликих компаній залишається ставка лише 1% з обороту за умови, що:

  • 1% від обороту для підприємства з одним або декількома співробітниками;
  • 3% від обороту для компанії, яка не має найманих співробітників.

Відкриття корпоративного банківського рахунку компанії.

Дуже важливим аспектом при виборі юрисдикції для реєстрації бізнесу є простота відкриття корпоративного банківського рахунку компанії. Необхідно зазначити, що в цілому всі три вказані країни дозволяють без особливих додаткових вимог відкривати рахунки компаніям, які мають бенефіціарами українців.

При цьому, якщо зробити своєрідний рейтинг, то він буде мати наступний вигляд, починаючи з найбільш привабливої до найбільш складної юрисдикції в контексті банківського обслуговування:

  1. Польща
  2. Румунія
  3. Болгарія

Тож порівнявши особливості Болгарії, Румунії та Польщі, як потенційних країн для ведення бізнесу іноземцем, ви зможете вибрати найвигідніший для вас варіант. Спеціалісти Адвокатського об’єднання «Консалтингова фірма «ДОМІНАНТА» готові проконсультувати вас щодо переліку необхідних документів та провести реєстрації компанії в будь-якій з трьох вказаних юрисдикцій. Залишайте заявку на консультацію і ми з вами зв’яжемося або телефонуйте за номером +38 048 784 88 88.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто