Терміни перебування іноземців в Україні 2022
Одним із наслідків пандемії стало порушення динаміки та спрямованості міграційних процесів. Поточні реалії жорсткіше «диктують» іноземцям, як і на який термін вони можуть в'їхати на територію України.

Крім того, карантинні «хвилі» були вкрай непередбачуваними – за попередній рік кілька разів змінювалися правила в'їзду на територію країни, і не лише виходячи з громадянства подорожуючих, а також із територіальності їхнього перебування протягом останнього часу.
Тому терміни перебування іноземних громадян в Україні у 2022 році мають важливе значення. У поточних умовах порушення термінів перебування супроводжується більш серйозними наслідками, ніж раніше.
Скільки можна іноземцю перебувати в Україні?
За загальним правилом, залежно від категорії країни, а саме є вона візовою чи ні, термін перебування без посвідки на проживання в Україні становить 90 днів (для Білорусі – 180 днів) протягом останніх 180 днів або обмежується тривалістю дії візи певного типу (також віза може обмежувати кількість в'їздів).
У яких випадках можна продовжити термін перебування в Україні?
У певних випадках, за зверненням іноземця та за наявності суттєвих обставин, вищевказані терміни можуть продовжуватися:
- для іноземців з короткостроковою візою (типу С) або громадян країн з безвізовим в'їздом - на період існування таких підстав, але не більше, ніж на 180 днів з дати останнього в'їзду до країни;
- для іноземців з довгостроковою візою (типу Д) - якщо протягом терміну дії візи з поважних причин не оформлені види на постійне або тимчасове проживання, при подачі документів, що підтверджують, - на період не більше одного місяця.
При цьому слід розуміти, що поважними є лише окремі причини, наприклад:
- лікування
- вагітність чи пологи
- догляд за хворим членом сім'ї
- оформлення спадщини
- подання заяви про отримання дозволу на імміграцію або набуття громадянства України
- виконання службових обов'язків іноземним кореспондентом чи представником іноземного засобу масової інформації тощо.
Продовжити термін перебування просто на підставі того, що іноземцю дуже сподобалося в Україні, не вдасться. Також слід зазначити, що документи для продовження можуть бути подані не раніше ніж за 10 днів і не пізніше ніж за 3 дні до закінчення терміну законного перебування. Враховуючи, що міграційна служба «уважно» ставиться до аналізу таких запитів, а також той факт, що подача відбувається в останні дні перебування – рекомендуємо іноземцеві бути готовим до того, що з країни все ж таки доведеться їхати.
Чим загрожує порушення термінів перебування в Україні іноземних громадян?
У випадку, якщо у іноземця закінчився законний термін перебування, але він залишився проживати на території України, він буде зобов'язаний сплатити штраф за порушення термінів перебування – від 1700 до 5100 грн. залежно від тяжкості правопорушення.
Звернемо увагу, що до серпня 2021 року через дії карантину, законодавець звільнив іноземців від такої відповідальності, але зараз дана постанова скасована — штраф за порушення правил перебування в Україні платити доведеться.
Також важливо зазначити, що якщо порушення термінів перебування встановлюється під час перетину кордону, то іноземець притягується до відповідальності уповноваженим працівником прикордонної служби. При цьому на місці оплатити штраф можна лише безготівковим способом, через платіжний термінал. У випадку, якщо такий термінал не надається або у іноземця немає можливості сплатити штраф карткою – на сплату штрафу надається 15 днів. Але в такому разі копію квитанції про оплату необхідно надіслати до цього прикордонного органу не пізніше ніж через 3 дні після закінчення зазначеного терміну.
Чи можуть заборонити в'їзд іноземцю через порушення термінів перебування в Україні?
У разі несплати штрафу або неможливості підтвердити його оплату, за наступної спроби заїхати на територію країни іноземцю може бути заборонено в'їзд на територію країни терміном на 3 роки.
Якщо іноземець не виконує такої заборони та намагається в'їхати на територію країни – такий термін продовжується на 10 років (при цьому він плюсується з тією частиною попереднього терміну, що не закінчився).
Враховуючи вищевикладене, а також той факт, що у кожного іноземця ситуація може бути індивідуальною – рекомендується відповідально підходити до планування поїздок на територію України. Особливо це дуже важливо, якщо Ви плануєте отримувати тимчасовий або постійний дозвіл на проживання на території України. У такому разі Ви зможете не лише уникнути додаткових виїздів, місяців очікування «оновлення терміну», штрафів та інших серйозніших наслідків, але й оперативніше отримаєте документ.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12