Як отримати пенсію померлого родича в Україні: порядок дій

Якщо пенсіонер за життя отримував пенсію, але на час смерті частина її залишилася невиплаченою, забрати залишок виплат можуть члени його сім'ї. Для цього слід подати заяву протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Зробити це можуть родичі, які проживали з пенсіонером на момент його смерті, або непрацездатні члени сім'ї, які перебували на його утриманні та проживають в іншому місці.

Дмитрієв Станіслав Олександрович

адвокат

Офіційно процедура називається "Виплата недоотриманої пенсії після смерті пенсіонера". Родичам буде видано всю суму пенсії, яка залишилася невиплаченою. Якщо їх декілька, то сума буде розділена між ними порівну. Крім того, є можливість компенсувати витрати на поховання. Докладніше у матеріалі Станіслава Дмитрієва – адвоката Адвокатського Об'єднання «Домінанта».

Що каже закон про отримання пенсії за померлого в Україні?

Відповідно до статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Частина перша статті 1227 Цивільного кодексу України визначає, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги з тимчасової непрацездатності, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, що належали спадкодавцю, але не були отримані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Статтею 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, що починається з часу відкриття спадщини.

Питання виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (у тому числі, не чекаючи набуття спадщини) врегульовані статтею 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

  1. 1. Сума пенсії, що належала пенсіонеру і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується — по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які перебували на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи не проживали.
  2. Члени сім'ї, зазначені у частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців від дня відкриття спадщини.
    У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної в частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
  3. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою зазначеної суми у встановлений термін сума пенсії, що належала пенсіонеру і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Питання виплати допомоги на поховання регулюються ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

«У разі смерті пенсіонера особам, які вчинили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера у розмірі двомісячної пенсії, яку отримує пенсіонер на момент смерті».

Вищезазначені норми закону кореспондуються зі статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якою суми пенсії, що належать пенсіонеру, та залишені неотримані у зв'язку з його смертю передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини. При зверненні декількох членів сім'ї сума пенсії, що їм належить, ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення по ним надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Які документи необхідні для отримання грошей?

Відповідно до п.2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Порядок затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1) для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку смерті пенсіонера, необхідно протягом 6 місяців з дня смерті звернутися до управління Пенсійного фонду, в якому перебував на обліку померлий, та надати необхідні документи. Такі, як свідоцтво про смерть, підтвердження родинних зв'язків, паспорт громадянина заявника. Важливо підготувати документи, які можуть підтвердити проживання з пенсіонером на день його смерті.

За документ, що засвідчує родинні зв'язки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, а також рішення суду (пункт 2.16 Порядку № 22-1).

За документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт громадянина України (для громадян, які мають паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, також потрібна довідка про реєстрацію місця проживання особи). Іноземці та особи без громадянства представляють вид на постійне проживання, посвідчення на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (пункт 2.22 Порядку № 22-1).

Усі документи для отримання недоотриманої пенсії померлого родича:

  1. Заява про виплату (можна заповнити на місці, в Пенсійному фонді).
  2. Паспорт та ІПН заявника.
  3. Свідоцтво про смерть.
  4. Свідоцтво про народження (наприклад, для дітей померлого батька), свідоцтво про шлюб (наприклад, для другого з подружжя) або рішення суду (наприклад, для підтвердження родинних звя‘зків).
  5. Документи, що підтверджують спільне проживання з померлим станом на день смерті.

Для виплати недоотриманої пенсії, що увійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або у разі незвернення ними за виплатою зазначеної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, який призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що засвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Чи можуть відмовити у видачі пенсії за померлого родича? Можливі причини та порядок дій

Так, відмова можлива, але лише у разі порушення умов, які прописані у законі. Ось кілька ситуацій, через які вам можуть відмовити у видачі недоотриманої пенсії померлого члена сім'ї.

1. Відсутність у заявника документів, що засвідчують родинні зв'язки, відповідно до вимог пункту 2.16 Порядку № 22-1.

Для підтвердження родинних зв'язків необхідно окремо звертатися до суду для встановлення цього юридичного факту. Таке рішення надалі може прийматися як документ, що засвідчує споріднені зв'язки та як один із переліку документів згідно з п.2.26 Порядку № 22-1, необхідних для виплати недоотриманої пенсії.

2. Відсутність у заявника документів, що підтверджують спільне проживання з померлим станом на день його смерті.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у ПФУ необхідно надати документи, що підтверджують спільне проживання з померлим на момент його смерті.

Такими документами можуть бути: паспорт (наприклад, якщо у ваших із померлим паспортах однакова прописка), так звана «довідка переселенця» (наприклад, якщо у цих довідках у вас однакові адреси проживання) або довідка органів місцевої влади про зареєстроване місце проживання (про прописку).

Тому, якщо у заявника з померлим адреси прописки за паспортами або адреси фактичного проживання згідно з «довідками переселенців» не співпадають, і довідкою про прописку ваші адреси не підтвердити, то підтвердити факт спільного проживання з померлим на день його смерті, в даному випадку можливо лише за рішенням суду.

ПФУ, у зв'язку з відсутністю заявника всіх необхідних документів або хоча б одного зі переліку, відмовить у виплаті.

У цьому ключі, якщо йти за судовою процедурою, то можливо кілька варіантів дій:

або 1) звернення до ПФУ за виплатою; 2) отримання відмови ПФУ у виплаті; 3) звернення до суду за оскарженням відмови та доведення неправомірності такої відмови;

або 1) звернення до суду за встановленням факту спільного проживання з померлим на день його смерті або встановленням факту родинних зв'язків із померлим; 2) після набрання чинності рішення суду – звернення до ПФУ за виплатою.

Обидва зазначені вище варіанти є дієвими за умови, якщо є свідоцтво про смерть встановленого зразка, видане компетентними органами офіційної влади України.

Слід зазначити, що судові процедури займають багато часу. До того ж, ви можете «не вкластися» у встановлений для звернення до ПФУ строк 6 (шість) місяців від дня смерті: судове оскарження відмови ПФУ у виплаті – не гарантія позитивного рішення суду + необхідно набути спадщини.

Через 6 (шість) місяців з дня смерті недоотримана пенсія включається до складу спадщини (спадкову масу).

Після отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємцю необхідно звернутися до Пенсійного фонду, на обліку в якому перебував померлий, та отримати недоотриману за його життя пенсію, надавши такі документи:

  • Заява на виплату (у ній також необхідно вказати реквізити банківського рахунку заявника для перерахування пенсії).
  • Свідоцтво про смерть.
  • Свідоцтво про право на спадщину.

3. Відсутність у заявника свідоцтва про смерть встановленого зразка, виданого компетентними органами офіційної влади України.

Відповідно до ч.1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

  1. документа встановленої форми про смерть, виданого установою охорони здоров'я або судово-медичною установою;
  2. рішення суду про встановлення факту смерті особи у певний час або про оголошення її померлою.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті, зокрема, є:

  1. лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о);
  2. фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о);
  3. рішення суду про встановлення факту смерті особи у певний час.

Відповідно до ч.6 ст. 17 Закону та пунктом 7 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні державна реєстрація смерті проводиться, у тому числі, за заявою родичів померлого.

Вказаними вище нормами закону питання отримання свідоцтва про смерть є цілком зрозумілим та нескладним.

Якщо родич помер – необхідно лише отримати документ встановленої форми про смерть, виданий установою охорони здоров'я або судово-медичною установою, після чого звернутися до органу РАЦСу та отримати свідоцтво про смерть, яке надалі дозволить отримати і недоотриману за життя пенсію померлого пенсіонера, вступити у спадок, а також реалізувати інші законні права та інтереси.

Згідно з Інструкцією з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян для отримання допомоги на поховання при державній реєстрації смерті видається витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.

Тому, разом з отриманням свідоцтва про смерті в органі РАЦСу, запитайте та отримайте витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, щоб отримати компенсацію на поховання.

Стежте за новинами від юридичної фірми «Домінанта», ми часто публікуємо корисні авторські статті на актуальні теми.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто