Обшуки, перевірки, напади: як захистити бізнес в умовах воєнного стану?

24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан у зв'язку з вторгненням рФ. Це особливий правовий режим, який, серед іншого, передбачає тимчасове обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб. Звичні уявлення про норми перестають діяти, бізнесу доводиться приймати нові правила, заборони та обмеження.

Адвокат для бізнесу — юридичні послуги для підприємців в Україні

Вже майже чотири місяці ми всі живемо в новій реальності. Ведення підприємницької діяльності ускладняється новими, раніше безпрецедентними ризиками. У таких умовах особливо необхідна юридична допомога. Кваліфікований адвокат для бізнесу стає обов'язковою умовою збереження активів в складних умовах нового часу.

Якщо вам потрібен досвідчений адвокат для юридичних осіб, який зможе забезпечити надійне юридичне прикриття від виникаючих загроз, ласкаво просимо до компанії «Домінанта». Працюючи в сфері захисту бізнесу більше 19 років, ми накопичили значний досвід і зібрали сильну команду. Кожен з наших юристів для бізнесу є експертом у таких сферах, як фінансова, судова, банківська та податкова практика. Ми професійно займаємося інтелектуальною власністю, банкрутством і реструктуризацією боргів.

Перш за все, необхідно розуміти, що під час війни державне управління встановлюється практично у всіх галузях економіки, що, в свою чергу, істотно обмежує права власників на управління своїм бізнесом і розпорядженням його активами. Введення воєнного стану створює величезні ризики для корпоративних прав власників бізнесу, майна, фінансів і людських ресурсів бізнес-структур. Правова безпека бізнесу знаходиться під загрозою.

Проте навіть у такі важкі часи бізнес продовжує працювати. За даними Європейської Бізнес Асоціації (EBA), 17% компаній в Україні продовжують працювати в повному обсязі. Ще 16% продовжують працювати з деякими географічними обмеженнями, а 16% були змушені закрити свої окремі офіси/торгові точки/відділення. Лише 29% українських підприємців повністю припинили роботу і лише 1% опитаних фірм мають намір закрити свій бізнес назавжди. Таким чином, український бізнес продовжує працювати, незважаючи на руйнівні наслідки російської агресії, а також агресивні дії з боку державних, податкових та правоохоронних органів, викликані нормами воєнного часу.

Однак це не означає, що під час війни підприємець залишається без прав і не може розраховувати на захист своїх законних інтересів. Більш того, в реаліях воєнного стану бізнес особливо гостро потребує захисту. Як показує практика, найбільш ефективним способом захисту від неправомірних дій залишається юридичний захист бізнесу. Залучення професійного адвоката та комплексний правовий захист компанії.

Які ризики існують для бізнесу в Україні у 2022 році?

Після 24 лютого 2022 року процес досудового розслідування критично потребував змін, які могли б привести його у відповідність до реалій воєнного часу. З цією метою законодавці вже тричі вносили відповідні зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК). Останні з них набули чинності 1 травня на підставі Закону No 2201-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану», прийнятого Верховною Радою України 14 квітня.

З одного боку, цілком зрозуміла необхідність спрощення процедури проведення тих чи інших процесуальних дій в умовах воєнного стану, але, з іншого боку, такі зміни надали правоохоронним органам широкі можливості, які не завжди використовуються належним чином. Частина правової спільноти вже негативно висловлювалася щодо вказаних змін. Основні претензії стосуються нічних обшуків, відсутності понятих при їх проведенні, подовження строків тримання під вартою та суттєве розширення повноважень прокуратури.

В результаті ми спостерігаємо збільшення кількості скарг від звичайного українського бізнесу. Обґрунтовані претензії щодо обшуків висловлюють підприємці, які не мають жодного відношення до фінансування держави агресора чи колабораціонізму. Незаконні обшуки супроводжуються вилученням комп'ютерної техніки, цінностей і грошей.

Також з початком війни не зникли ризики ведення бізнесу в Україні, які існували до вторгнення. Згідно з опитуваннями, найчастіше підприємці страждають від незаконних дій державних органів (43%), незаконних конкурентних дій (42%), незаконних дій правоохоронних органів (33%), медійних атак (25%), а також прямих атак на активи компаній, у тому числі самих підприємств (23%). Крім того, бізнес в Україні все частіше страждає від кібератак і кримінальних проявів. До трійки найагресивніших структур щодо бізнесменів належать податкова міліція (39%), СБУ (17%) та Національна поліція України (15%).

Про компанію

Юридична фірма «Домінанта» працює у сферах правового захисту бізнесу, судової практики та корпоративних відносин уже понад 19 років. Ми захищаємо від незаконних дій державних органів, недобросовісної конкуренції, неправомірних дій правоохоронних органів та різноманітних кримінальних проявів. З метою захисту вашого бізнесу ефективно взаємодіємо із податковою міліцією, СБУ та Нацполіцією.

Представляємо ваші інтереси під час обшуків, перевірок, конфліктів. Відстоюємо позицію в суді, домагаємось припинення неправомірних дій з боку держави. Створюємо ефективні механізми захисту бізнесу в умовах мирного та воєнного часу.

Юристи Домінанта створюють потужний правовий блок для вашої компанії, який дозволяє ефективно відбівати загрози, що виникають, і захищатися від нападок.

Перегляньте відео, якщо хочете дізнатися більше про нашу команду.

Які способи захисту вашого бізнесу є найбільш ефективними?

Згідно з опитуваннями, в 55% випадків високий рівень захисту надає залучення досвідченого адвоката / юриста для бізнесу. Професійний юридичний захист підприємців дає не тільки ефективні, але і довгострокові результати. Кваліфікований юрист зможе провести юридичний бухгалтерський аудит документів, розробити і впровадити превентивні заходи щодо захисту різних форм власності компанії, проконсультувати співробітників з питань поведінки в надзвичайних і форс-мажорних ситуаціях. Професійний юрист через суд відстоює права та інтереси клієнта, захищає його від незаконних дій контролюючих і правоохоронних органів. При наявності порушення законодавства по відношенню до підприємця юристи формують скаргу на незаконні дії або бездіяльність державних органів. Це комплексний правовий захист.

Юридична фірма «Домінанта» надає цілодобову правову допомогу під час обшуків та перевірок, веде переговори з органами влади, органами місцевого самоврядування або активістами. Ми активно протидіємо захопленню бізнесу силовими та рейдерськими атаками. Юристи з «Домінанти» стають потужним юридичним блоком для клієнта, який захищає від загроз і ризиків. Ми надаємо комплексний правовий захист і готові допомогти в будь-який час.

На другому місці за популярністю для захисту бізнесу в Україні знаходяться PR і GR-акції. Третій – укладення офіційних угод між сторонами конфлікту, це робиться в 11% випадків. Як бачимо, ці інструменти вирішення конфліктів значно поступаються варіанту звернення за юридичним захистом.

Обшуки під час війни: які нові правила діють зараз?

Нововведення №1: зараз обшуки проводяться вночі

Відповідно до змін пункту 4 статті 223 КПК в умовах воєнного стану дозволяється проводити слідчі (розшукові) дії у нічний час – з 22 години ночі до 6 години ранку. Звернімо увагу, що це стосується всіх процесуальних дій, а не тільки обшуку. Зазначимо, що раніше їх проведення у нічний час не допускалося, за винятком невідкладних випадків: якщо затримка в проведенні таких слідчих дій могла призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного.

Нововведення №2: обшуки без свідків і за фізичної відсутності адвоката тепер законні

Відповідно до пункту 1 статті 615 КПК: «При проведенні обшуку або огляду житла чи іншого володіння особи, обшуку особи, якщо залучення понятих є об’єктивно неможливим або пов’язано з потенційною небезпекою для їхнього життя чи здоров’я, відповідні слідчі (розшукові) дії проводяться без залучення понятих. У такому разі хід і результати проведення обшуку або огляду житла чи іншого володіння особи, обшуку особи в обов’язковому порядку фіксуються доступними технічними засобами шляхом здійснення безперервного відеозапису».

Раніше ж обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснювався з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої дії (абзац 2 ч. 7 ст. 223 КПК України).

Також варто зазначити як змінились положення щодо присутності адвоката (захисника) при обшуку. Раніше при проведенні особистого обшуку особи повинен бути присутній адвокат, а у випадку його відсутності, передбачалось надання трьох годин для його прибуття. Відтепер згідно з частиною 12 статті 615 передбачається, що у разі неможливості явки захисника, обшук може бути проведений із застосуванням технічних засобів (відео-, аудіозв’язку) для забезпечення дистанційної участі захисника.

Зміна №3: прокурор самостійно санкціонує проведення обшуку

В умовах воєнного стану відбувається делегування повноважень слідчого судді керівнику органу прокуратури. Проте законодавець так і не визначив перелік підстав «відсутності об'єктивної можливості» слідчого судді виконувати свої обов’язки. Отже нажаль маємо широкі можливості для зловживань.

Які ж нові повноваження отримала прокуратура:

  • розглядати клопотання та постановляти ухвали про проведення обшуку в порядку ч.3 ст.233 КПК, а також ст.234 КПК
  • приймати рішення про здійснення приводу (примусове супроводження особи) (ст.140)
  • розглядати клопотання та постановляти ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів (ст. 163 та 164)
  • накладати арешт на майно (ст. 170, ст. 173)
  • розглядати клопотання про застосування або зміну запобіжного заходу (ст. 186)
  • виносити дозвіл на затримання з метою приводу (ст. 189, ст. 190)
  • надавати дозвіл на проведення допиту, впізнання в режимі відео-конференції (ст.232)
  • отримувати зразки для експертизи (ст. 245)
  • розглядати клопотання на проведення негласних слідчих (розшукових) дій (ст. 248)
  • продовжувати строк досудового розслідування (ст. 294)
  • призначати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 30 діб.

Також прокурору делегуються обов’язки судді щодо захисту прав людини відповідно до ст. 206 КПК України.

Зміна №4: подовження строку тримання під вартою

Під час воєнного стану можна затримати особу на 9 діб без ухвали слідчого судді, суду чи постанови керівника органу прокуратури. Проте при цьому протягом трьох діб з моменту затримання особи їй повинна бути висунута підозра (раніше 24 години). Якщо ж цього не сталось і вас тримають без повідомлення про підозру, ви можете вимагати вашого звільнення, адже порушується закон.

Якщо ж підозра була висунута, то строк тримання під вартою може бути подовжений навіть до одного місяця керівником прокуратури в межах строку досудового розслідування! Але він має повідомити про це прокурора вищого рівня та суд.

У випадку, коли суд немає можливості розглянути питання про продовження строку тримання під вартою – то обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою вважається продовженим до вирішення відповідного питання судом, але не більше ніж на два місяці.

Зміна №5: подовження строків для оскарження рішень, дій, бездіяльності правоохоронних органів та подання апеляції

Однією з найбільш важливих змін – є продовження строків вчинення окремих процесуальних дій, серед них:

  • розгляд клопотань слідчим, прокурором, дізнавачем (ст. 220 КПК)
  • розгляд слідчим суддею скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора під час досудового розслідування (ст. 306 КПК)
  • розгляд прокурором вищого рівня скарг на недотримання розумних строків слідчим, дізнавачем, прокурором під час досудового розслідування (ст. 308 КПК).

Такі процесуальні дії мають бути проведені невідкладно за наявності можливості, але не пізніше, ніж через 15 днів після припинення чи скасування воєнного стану.

Також подовжений строк на подання апеляційної скарги – 60 діб з дня закінчення воєнного стану.

Безумовно, даний пункт грає позитивну роль для обвинувачених та засуджених, адже через воєнні дії об’єктивно може бути відсутня можливість на виконання таких процесуальних дій для свого захисту, але й фактично надає можливість відкласти розгляд скарг на дії органу досудового розслідування до закінчення воєнного стану.

Як правильно підготуватися до обшуку?

Отже, які основні моменти слід враховувати, якщо вас обшукують і як захистити себе під час обшуку при відсутності адвоката.

Підготуйтеся завчасно.

  • Зберігайте інформацію в електронному вигляді з можливістю резервного копіювання – це одна з ваших гарантій залишити в своєму доступі всі ваші данні та видалити їх за необхідності.

На сьогоднішній день існує маса сервісів для е-зберігання файлів, документів – Dropbox, Google Drive, iCloud, OneDrive.

  • Якщо ж ми говоримо про інформацію на телефоні, і ви, наприклад шанувальник техніки Apple, то має сенс включати резервне копіювання інформації з телефону в iCloud.
    Їх сховище даних та їхня політика конфіденційності щодо користувачів добре себе зарекомендували і отримати до них доступ для українських правоохоронців практично неможливо. Відповідно, якщо при обшуку вилучили телефон, то ви можете взяти інший і за кілька хвилин отримали точну копію того, що забрали, а на вилученому телефоні всю вашу особисту інформацію та листування може бути віддалено очищено.
  • Впровадьте систему віддаленої роботи співробітників.
    Ви з будь-якого комп’ютера можете підключитися до віддаленого робочого столу та працювати на ньому, як на локальному комп'ютері. Достатньо закрити вікно віддаленого робочого стола або вимкнути Інтернет, і доступ припиниться. На вашому комп'ютері нічого не зберігається – ви використовуєте його лише як екран та клавіатуру. Система повинна передбачати обов'язкове встановлення тривожної кнопки на мобільні телефони кількох ключових співробітників, натиснувши яку вони можуть у будь-який момент вимкнути сервер, перервавши таким чином усі сеанси віддаленої роботи співробітників офісу.
    Після впровадження даної системи ви по-перше зможете оперативно відновити робочі процеси у разі вилучення комп'ютерної техніки, по-друге збережете конфіденційність цінної комерційної інформації, по-третє полегшите собі та адвокату роботу з повернення вилученого обладнання, адже на ньому не буде жодної корисної для слідства інформації.
  • Впровадьте принцип безпаперового офісу (paperless office). Ця робота має бути проведена знову-таки у двох напрямках – з одного боку, ширше використання системи електронного документообігу. Добре, що наше законодавство це дозволяє і ці системи з кожним роком проникають все ширше у всі сфери діяльності компаній. З іншого боку – це мінімізація паперових документів, що зберігаються в офісі. Розуміємо, що для більшості напрямків бізнесу практично неможливо повністю відмовитися від паперу, але повірте скоротити його кількість у рази цілком реально. Первинна документація, оригінали статутних документів та важливих контрактів можуть зберігатися у спеціально облаштованому окремому архіві, або бути передані адвокату в рамках договору про надання правової допомоги – оскільки практика показує – реальної необхідності постійно працювати з їх паперовими версіями немає.

ЗАЯВКА НА КОНСУЛЬТАЦИЮ

Як захистити себе під час обшуку?

Безпосередньо під час самого обшуку бажано дотримуватися наступних рекомендацій.

  1. Одразу зателефонуйте адвокату.
    Як тільки ви зрозуміли, що правоохоронці прийшли для обшуку, не відчиняйте одразу двері, зателефонуйте вашому адвокату та очікуйте його приїзду, якщо він недалеко. В іншому ж випадку будьте з ним постійно на відеозв’язку та нехай саме він спілкується з представниками правоохоронних органів. Юридичний захист бізнесу під час перевірок вкрай важливий.
  2. Вимагайте надати вам ухвалу слідчого судді.
    Перш за все ви маєте право вимагати пред’явити ухвалу слідчого судді (прокурора) про проведення обшуку для перевірки їх права на обшук. Уважно ознайомитись зі змістом наданої вам копії ухвали та зверніть увагу на наступні дані:
    • строк дії ухвали повинен складати 1 календарний місяць. Якщо строк більший, або він вже минув то проведення обшуку є незаконним;
    • яка адреса вказана для проведення обшуку. Якщо є невідповідність, наприклад, в назві вулиці, в номері будинку, квартири, приміщення, то проведення обшуку за цією ухвалою буде незаконним;
    • вірність зазначеного володільця майна або його користувача;
    • ФІО та посади осіб, яким надано право на проведення обшуку, адже, саме в ухвалі зазначаються слідчі, прокурори, оперативні працівники, яким дозволено проводити обшук. Також необхідно вимагати встановлення усіх присутніх осіб із відповідним зазначенням їх даних під час відеофіксації;
    • перелік майна, яке в ухвалі зазначено як таке, що підлягає пошуку та вилученню.
  3. Запитайте про присутність понятих.
    Під час дії воєнного стану за КПК можлива відсутність понятих під час проведення обшуку, якщо їх присутність буде створювати небезпеку для їх життя. Проте можливе зловживання правоохоронцями цим приписом, якщо ви розумієте, що варіант присутності понятих реальний, радимо вам вимагати їх присутності.
  4. Вимагайте проведення безперервної відеофіксації.
    Слідкуйте за тим, аби з самого початку обшуку правоохоронці вели відеофіксацію. Фіксуйте обшук також самостійно на свій телефон. В разі, якщо вам було відмовлено у відеофіксації, зазначте про це в ухвалі, яку ви будете підписувати в кінці обшуку.

Чи потрібен адвокат під час обшуку?

Насправді, це лише основні поради, які можуть завадити незаконним діям правоохоронцям під час обшуку та захистити вас від неправомірних обвинувачень. Проте модель поведінки кожного слідчого, прокурора під час обшуку – індивідуальна. Тому ми рекомендуємо вам залучитися підтримкою досвідченого адвоката, який зможе захистити вас під час обшуку. Особливо після прийнятих змін в Кримінальний процесуальний кодекс, які значно розширили повноваження прокуратури під час обшуку та в подальшому при арешті вилученого майна.

Адвокатське об'єднання «Домінанта» має більше 19 років досвіду захисту бізнеса, тож наші адвокати знають як ефективно протистояти протиправному вилученню вашої власності, обшуку підприємства та зловживанням при проведенні досудового розслідування.

Новини

Які податкові перевірки можливі під час війни?

З введенням воєнного стану в Україні було припинено багато планових і позапланових заходів державного контролю, а також державного ринкового нагляду. Відповідну постанову No303 Кабінет міністрів ухвалив 13 березня 2022 року. Однак, звичайно, не всі заходи державного контролю були скасовані.

Під час війни, зокрема, позапланові заходи державного нагляду можливі в таких випадках:

  • необхідно не допустити неконтрольованого підвищення цін на товари, що мають істотне соціальне значення;
  • існує загроза, яка має значний негативний вплив на права, інтереси, життя і здоров'я громадян, захист навколишнього середовища і безпеку держави.

В таких умовах у деяких сферах державний контроль все ж не зникає.

Так, державний контроль у сфері оподаткування визначається нормами Податкового кодексу України, п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» і передбачає, що податкові перевірки під час дії воєнного стану не починаються, а розпочаті перевірки повинні бути припинені, за винятком передбачених винятків.

Але у вигляді винятків допускається проведення:

  • камеральних перевірок, при цьому перевірки звітів за період бойових дій (з лютого по липень 2022 року) обмежені по терміну їх початку та закінчення з метою забезпечення здатності платників податків подавати такі звіти;
  • документальнихпозапланових перевірок, які можуть проводитися тільки за заявою платника податків, а також у разі реорганізації/ліквідації платника податків, якщо він вимагав бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі понад 100 грн або до податкового органу надійшла інформація про порушення платником валютного законодавства. Водночас закон передбачає додаткову умову, що документальні позапланові перевірки проводяться за умови безпечного доступу до територій, приміщень та документів платника податків;
  • фактичних перевірок, які можуть проводитися за наявності однієї з законних підстав. Їх небагато. Перша – при наявності або отриманні інформації від державних органів про можливі порушення законодавства з боку платника податків. Друга – якщо є письмове звернення споживача зі скаргою на дії підприємця, пов'язані з проведенням розрахункових операцій.

Захистити інтереси вашого бізнесу в рамках таких перевірок або навіть обшуків допоможе комплексний юридичний захист від фірми «Домінанта».

Які послуги включає юридичних захист бізнесу?

Повністю захистити бізнес від ризиків, викликаних воєнним станом, практично неможливо, але мінімізувати їх цілком можливо.

Комплексний захист бізнесу від юридичної фірми «Домінанта» охоплює весь спектр ризиків, про які ми говорили в цій статті. Юридичний супровід і захист бізнесу з нами – це як захист в суді, так і захист бізнесу від перевірок, незаконних і необґрунтованих обшуків. Наша правова допомога ефективна як з точки зору превентивних заходів, так і у відповідь на реальні загрози. Більше 19 років ми працюємо у сфері правового захисту підприємців в Україні. Ми знайомі з найбільш ефективними механізмами захисту бізнесу в українських реаліях. Наші адвокати і юристи рішуче відстоюють інтереси клієнта і працюють на результат.

Послуги юристів «Домінанта» для захисту бізнесу:

  • правовий та бухгалтерський аудит;
  • превентивні заходи щодо захисту власності;
  • консультування працівників з питань поведінки в екстрених та форс-мажорних ситуаціях;
  • захист бізнесу у суді;
  • оформлення скарг на неправомірні дії державних органів;
  • правовий захист бізнесу під час перевірок та обшуків;
  • ведення переговорів;
  • активна протидія силовому захопленню бізнесу.

Якщо ви залишаєтеся жити і працювати в Україні, подбайте про юридичний супровід вашого бізнесу. Юридична фірма «Домінанта» працює в цій сфері вже більше 19 років, і ми готові стати для Вас надійним партнером в умовах війни та в повоєнній Україні. Ми використовуємо всі законні засоби для досягнення результатів.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто