24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан у зв'язку з вторгненням рФ. Це особливий правовий режим, який, серед іншого, передбачає тимчасове обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб. Звичні уявлення про норми перестають діяти, бізнесу доводиться приймати нові правила, заборони та обмеження.
Адвокат для бізнесу — юридичні послуги для підприємців в Україні
Вже майже чотири місяці ми всі живемо в новій реальності. Ведення підприємницької діяльності ускладняється новими, раніше безпрецедентними ризиками. У таких умовах особливо необхідна юридична допомога. Кваліфікований адвокат для бізнесу стає обов'язковою умовою збереження активів в складних умовах нового часу.
Якщо вам потрібен досвідчений адвокат для юридичних осіб, який зможе забезпечити надійне юридичне прикриття від виникаючих загроз, ласкаво просимо до компанії «Домінанта». Працюючи в сфері захисту бізнесу більше 19 років, ми накопичили значний досвід і зібрали сильну команду. Кожен з наших юристів для бізнесу є експертом у таких сферах, як фінансова, судова, банківська та податкова практика. Ми професійно займаємося інтелектуальною власністю, банкрутством і реструктуризацією боргів.
Перш за все, необхідно розуміти, що під час війни державне управління встановлюється практично у всіх галузях економіки, що, в свою чергу, істотно обмежує права власників на управління своїм бізнесом і розпорядженням його активами. Введення воєнного стану створює величезні ризики для корпоративних прав власників бізнесу, майна, фінансів і людських ресурсів бізнес-структур. Правова безпека бізнесу знаходиться під загрозою.
Проте навіть у такі важкі часи бізнес продовжує працювати. За даними Європейської Бізнес Асоціації (EBA), 17% компаній в Україні продовжують працювати в повному обсязі. Ще 16% продовжують працювати з деякими географічними обмеженнями, а 16% були змушені закрити свої окремі офіси/торгові точки/відділення. Лише 29% українських підприємців повністю припинили роботу і лише 1% опитаних фірм мають намір закрити свій бізнес назавжди. Таким чином, український бізнес продовжує працювати, незважаючи на руйнівні наслідки російської агресії, а також агресивні дії з боку державних, податкових та правоохоронних органів, викликані нормами воєнного часу.
Однак це не означає, що під час війни підприємець залишається без прав і не може розраховувати на захист своїх законних інтересів. Більш того, в реаліях воєнного стану бізнес особливо гостро потребує захисту. Як показує практика, найбільш ефективним способом захисту від неправомірних дій залишається юридичний захист бізнесу. Залучення професійного адвоката та комплексний правовий захист компанії.
Які ризики існують для бізнесу в Україні у 2022 році?
Після 24 лютого 2022 року процес досудового розслідування критично потребував змін, які могли б привести його у відповідність до реалій воєнного часу. З цією метою законодавці вже тричі вносили відповідні зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК). Останні з них набули чинності 1 травня на підставі Закону No 2201-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану», прийнятого Верховною Радою України 14 квітня.
З одного боку, цілком зрозуміла необхідність спрощення процедури проведення тих чи інших процесуальних дій в умовах воєнного стану, але, з іншого боку, такі зміни надали правоохоронним органам широкі можливості, які не завжди використовуються належним чином. Частина правової спільноти вже негативно висловлювалася щодо вказаних змін. Основні претензії стосуються нічних обшуків, відсутності понятих при їх проведенні, подовження строків тримання під вартою та суттєве розширення повноважень прокуратури.
В результаті ми спостерігаємо збільшення кількості скарг від звичайного українського бізнесу. Обґрунтовані претензії щодо обшуків висловлюють підприємці, які не мають жодного відношення до фінансування держави агресора чи колабораціонізму. Незаконні обшуки супроводжуються вилученням комп'ютерної техніки, цінностей і грошей.
Також з початком війни не зникли ризики ведення бізнесу в Україні, які існували до вторгнення. Згідно з опитуваннями, найчастіше підприємці страждають від незаконних дій державних органів (43%), незаконних конкурентних дій (42%), незаконних дій правоохоронних органів (33%), медійних атак (25%), а також прямих атак на активи компаній, у тому числі самих підприємств (23%). Крім того, бізнес в Україні все частіше страждає від кібератак і кримінальних проявів. До трійки найагресивніших структур щодо бізнесменів належать податкова міліція (39%), СБУ (17%) та Національна поліція України (15%).