Арешт рахунків в Україні: що робити? Поради юристів

З листопада 2020 року в Україні діє система автоматизованого арешту банківських рахунків боржників. Відповідно до нової норми, державний чи приватний виконавець у межах виконавчого провадження може заарештувати будь-який рахунок у банку, який приєднався до автоматизованої системи.

У цій статті ми розповімо, що робити у разі блокування рахунку у банку. Розберемося, через що можуть накласти арешт, де отримати інформацію про причини та як зняти арешт з рахунку в Україні.

Цвігун Віталій Васильович

керівник судової практики, старший юрист, адвокат

З яких причин можуть заарештувати рахунок у банку?

Якщо ви виявили, що ваш банківський рахунок (або кілька рахунків) заарештовані, насамперед потрібно з'ясувати, на якій підставі це було зроблено. Від цього залежатимуть ваші подальші дії щодо зняття обмежень.

Банківський рахунок в Україні може бути заарештований з таких підстав:

  • постанова державного (приватного) виконавця у ході виконавчого провадження щодо виконання рішення суду (про стягнення коштів, аліментів тощо), постанова про накладення штрафу або інші виконавчі документи;
  • рішення (ухвала) суду про накладення арешту на банківський рахунок як забезпечення позову (якщо розглядається цивільна або господарська справа) або ухвала слідчого судді (при розгляді кримінальної справи);
  • рішення банківської установи, у разі підозри вчинення незаконних операцій за рахунком (відмивання коштів).

Як показує практика, найчастіше рахунки заарештовують на підставі перших 2 випадків - постанова державного (приватного) виконавця в ході виконавчого провадження щодо виконання рішення суду та рішення (ухвали) суду про накладення арешту на банківський рахунок як забезпечення позову.

Де знайти інформацію щодо причин арешту рахунку?

Щоб з'ясувати, хто наклав арешт, і на якій підставі це було зроблено, слід звернутися до вашої банківської установи. Якщо там не виходить дізнатися цю інформацію з тих чи інших причин, ви можете спробувати отримати її в інтернеті.

Для цього на сайті https://asvpweb.minjust.gov.ua/ у полі “боржник” слід ввести ваші прізвище, ім'я та по батькові, і ви отримаєте дані про всі відкриті або навіть закриті виконавчі провадження щодо певної особи.

У разі наявності виконавчого провадження на сайті відобразиться орган виконавчої служби, в якому знаходиться ваше виконавче провадження. Далі ви можете у телефонному порядку зв'язатися з виконавцем та уточнити деталі.

Якщо у реєстрі виконавчих проваджень ви не знайшли виконавчі провадження щодо себе, можливо рахунок був заарештований як забезпечення позову або на підставі постанови про арешт майна. Знайти цю інформацію можна на сайті судової влади https://court.gov.ua/fair/, де в полі "сторона" ввести свої дані. Натиснувши на конкретну справу, можна перейти до Реєстру судових рішень та знайти там відповідну ухвалу.

Процедура зняття арешту з рахунку в Україні

Якщо рахунок заарештували під час виконавчого провадження, то банк зніме арешт лише за постановою виконавця, який його накладав. Підстави для винесення виконавцем ухвали про зняття арешту зазначені у Законі України «Про виконавче провадження». Наприклад, виконавець знімає арешт у таких випадках:

  1. після надходження на рахунок виконавчої служби стягуваних коштів;
  2. після рішення суду про зняття арешту;
  3. під час закінчення виконавчого провадження.

У разі, якщо ознайомившись із виконавчим провадженням ви зрозуміли, що справді були підстави для його відкриття та виконання (винесення штрафу, наявність рішення суду тощо) найбільш правильним та швидким рішенням буде погашення відповідного боргу.

Якщо ж на вашу думку відсутні підстави для стягнення з вас коштів, слід оскаржити сам виконавчий документ (рішення суду, постанову про накладення штрафу і т.д.). На час розгляду справи у суді виконавче провадження може бути призупинено.

Важливо: не слід забувати про скорочені терміни оскарження дій виконавця: вони становлять 10 днів з моменту їх вчинення або з моменту, коли ви дізналися про їх вчинення.

Для ефективного оскарження виконавчих документів чи дій виконавця рекомендуємо користуватися послугами кваліфікованого адвоката, оскільки для простого українця це може бути складним. Юридична компанія «Домінанта» готова надати вам усі необхідні послуги щодо зняття арешту з рахунку.

Чи можна відкрити новий рахунок під час арешту?

Технічно боржник може відкрити новий банківський рахунок за наявності арешту, однак ми не рекомендуємо робити це з таких причин:

  • виконавець може повторно запросити у податковій службі інформацію про банківські рахунки (якщо боржник юрособа або ФОП) та додатково заарештувати новий рахунок;
  • Відкриття нового розрахункового рахунку після арешту попередніх може розцінюватися як ухилення від виконання рішення суду, що є кримінальним злочином.

Отже, якщо у вас заарештували рахунок, необхідно з'ясувати причини та спокійно діяти залежно від ситуації. Цілком можливо, що арешт вдасться зняти досить швидко. Для найшвидшого та найефективнішого зняття арештів з рахунків слід звернутися до кваліфікованого адвоката та отримати консультацію про рекомендовані дії з розблокування рахунків, а надалі — юридичні послуги із захисту ваших прав та інтересів у суді, якщо виникне така потреба.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто