Чергова реформа сфери державної реєстрації привела до конфлікту нотаріату та Міністерства юстиції
В останні роки для рейдерської діяльності в Україні були створені сприятливі умови, оскільки з прийняттям нових реєстраційних правил у сфері нерухомості та бізнесу під гаслом «децентралізація та спрощення» відкрилися широкі можливості для незаконного заволодіння нерухомим майном та корпоративними правами підприємств.

Як наслідок непродуманої реформи, процедура реєстрації була спрощена настільки, що нерухомість реєструвалася за підприємством і підприємство переоформлялося без єдиного нотаріально завіреного документа. Шахраєві достатньо було підробити лише кілька підписів. Крім того, функції органу реєстрації стали виконувати не тільки державні реєстратори територіальних управлінь юстиції, а також органи місцевого самоврядування, приватні нотаріуси, численні комунальні та державні підприємства (так звані акредитовані суб'єкти).
Варто зазначити, що з усіх суб'єктів реєстрації лише для нотаріусів та реєстраторів у сфері бізнесу не були встановлені обмеження повноважень за територіальним принципом, що дозволило їм проводити реєстрацію об'єктів нерухомості та підприємств (у тому числі зміни складу їхніх учасників) незалежно від їхнього розташування на території України. На підставі підроблених документів недобросовісні нотаріуси "переписували" майно по всій країні, не залишаючи при цьому межі свого кабінету. У мережі Інтернет можна було зустріти шокуючі рекламні оголошення приблизно такого змісту: «Пропонуємо послуги чорного нотаріуса. Дорого, від 1000 у. о.! Знімаємо обтяження, перереєстровуємо нерухомість і т. п. Працюємо по всій Україні!».
Після кількох гучних скандалів на цьому ґрунті, законодавець вирішив усунути умови для рейдерських атак — нотаріусів та реєстраторів у сфері бізнесу обмежили в здійсненні реєстрації межами області, ввели обов'язкове нотаріальне посвідчення підписів на документах щодо внесення нерухомості до статутного капіталу підприємств та для переоформлення самих підприємств.
Крім того, у 2018 році до Верховної Ради України подано три проекти змін до законів під умовною назвою «Рейдерство Стоп» , які передбачають:
- позбавлення комунальних підприємств права вчиняти реєстраційні дії;
- обов'язок реєстраторів складати іспит для отримання доступу до реєстрів і перездавати його в разі тимчасового відключення від реєстрів;
- введення вимоги щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договору оренди землі;
- надання посадовим особам органів місцевого самоврядування повноважень із нотаріального посвідчення договорів оренди землі (так званий «квазінотаріат»;
- посвідчення угод, предметом яких є земельні ділянки, корпоративні права та/або нерухоме майно при повному фіксуванні такого процесу за допомогою звуко - та відеозаписуючих технічних засобів. В іншому випадку угода буде вважатися недійсною.
Частина пропонованих змін (введення «квазінотаріату», звуко - і відео - фіксація нотаріальних дій) викликала обурення в представників нотаріату. Конфлікт був посилений введенням Міністерством юстиції України обов'язкової здачі іспитів нотаріусами, які раніше були відключені від реєстрів для відновлення їхнього доступу, без якого робота нотаріуса практично паралізована.
У будь-якому випадку вважаємо, що проблема протистояння між Мін'юстом і нотаріусами не повинна вирішуватися за рахунок безпеки пересічних українців, які все частіше стають жертвами недобросовісних реєстраторів і «чорних» нотаріусів.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12