Чи потрібен дозвіл військовозобов'язаним для виїзду за межі місця проживання?
Після нападу росії на Україну 24 лютого 2022 року, Президентом Україну було видано Указ «Про загальну мобілізацію», який був затверджений Верховною Радою відповідним законом від 03 березня 2022 року. Нещодавно деякі військовозобов’язані громадяни при проїзді через блокпост почали отримувати пам'ятки (детальніше на фото нижче), в яких говориться про заборону залишення місця проживання та перебування на військовому обліку без відповідного дозволу.

Яку юридичну силу вони мають? Та чи справді є обмеження щодо вільного залишення військовозобов'язаними громадянами свого місця проживання та обов'язок пред'явлення дозволу? У статті пояснює Олексій Ющенко – адвокат, керівник корпоративної практики.
Відповідно до ч. 16 ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» військовому командуванню разом із військовими адміністраціями надається право в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, забороняти громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку у Міністерстві оборони України, Службі безпеки України чи Службі зовнішньої розвідки України, змінювати місце проживання (місце перебування) без дозволу військового комісара або керівника відповідного органу Служби безпеки України чи Служби зовнішньої розвідки України; обмежувати проходження альтернативної (невійськової) служби.

Таким чином, дійсно, виїзд військовозобов’язаних може бути обмежений без відповідного дозволу. Звісно що дані положення не дотримувались спочатку у регіонах, де велись активні бойові дії, але при цьому призовники та військовозобов'язані не звільняються від свого обов’язку після прибуття до нового місця проживання в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку. А таким чином, якщо військовозобов’язаний переселенець буде виїжджати з місця свого тимчасового проживання, він повинен отримати відповідний дозвіл.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла громадян при забезпеченні заходів правового режиму військового стану», військові можуть:
- оглядати людей та транспортні засоби;
- відчиняти двері авто та багажник;
- поплескувати по тілу щодо наявності зброї;
- застосовувати металошукач.
Також військові мають право перевіряти вашу особу та вимагати пред’явлення документів, а разі їх відсутності чи наявності сумніву у їх достовірності, уповноважена особа може затримати для встановлення особистості на строк до 3 діб.
У разі виявлення під час перевірки документів, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян ознак складу кримінального та/або адміністративного правопорушення затримання таких осіб та вилучення відповідних речей здійснюється відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Підсумовуючи все вищесказане, можна дійти до висновку, що дійсно, особі може бути відмовлено у виїзді з території, де вона перебувала і мусила стати на облік (наприклад, в місцях тимчасового перебування переселенців). В той же час, якщо буде встановлено (або буде підозра), що особа здійснила порушення, вона може бути затримана.
Факт вручення пам’яток, попереджень чи нагадувань не є противоправним, оскільки несе в собі тільки функцію інформування.
В частині питання вручення повісток на блокпостах, то тут слід зазначити, що законом не встановлено будь-яких обмежень щодо їх місця вручення. Разом з тим, для вручення повістки необхідно встановити особу, а саму повістку може вручати співробітники військкомату, працівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, роботодавці, керівники навчальних закладів, співробітники поліції, а от інших осіб не передбачено (наприклад, представників ТРО – територіальної оборони).
Згідно з коментарями речника Генерального штабу Збройних сил України відомство не вбачає порушень закону у випадках, коли чоловікам вручають повістки прямо на вулицях. Проте уточнили, що такі повістки вручають лише тим, хто не прийшов до військкомату після отримання повісток про виклик (ТЦК та соц.підтримки), і про них є відповідна інформація у базі.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12