До уваги ФОПів, що здійснюють реалізацію товарів та послуг
Міністерство фінансів своїм наказом за №87 від 03.09.2021р. затвердило «Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку» (надалі за текстом – «Порядок»). Цей порядок набере чинності вже з 26 листопада 2021 року і буде обов’язковий для всіх підприємців, які зобов’язані вести такий облік відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі за текстом – «Закон про РРО»), а саме для ФОПів які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі або з прийманням платіжних карток (через POS-термінал або інтернет-еквайринг). Простіше кажучи, облік товарних запасів має здійснюватися особами, які зобов’язані використовувати РРО при розрахунках.

Положення нового наказу не поширюються на ФОПів, які отримують оплату від контрагентів виключно у безготівковій формі (через банківські установи, клієнт-банкінг або термінали самообслуговування) та не здійснюють самостійно розрахункові операції, оскільки норми закону про РРО до них не застосовуються.
Наразі (до 31.12.2021) не застосовувати РРО можуть також ФОПи, що здійснюють розрахункові операції, але перебувають на спрощеній системі оподаткування (це 1, 2 група та 3-я група за ставкою 5% (без ПДВ), за умови що вони не здійснюють торгівлю технічно складними товарами, ліками, медичними та ювелірними виробами. І хоча з нового року вони теж зобов’язані будуть встановити РРО, але товарний облік для них як і раніше не буде обов’язковим.
Також, слід зазначити, що під обліком товарних запасів в цьому положенні розуміється сукупність товарів, що утримуються ФОП для подальшого продажу (надання послуг), а отже якщо у вас є товари, що реалізуються не самостійно, а в складі послуги – то їх облік теж повинен здійснюватися, щоправда це тільки у разі, якщо у рахунках або звітах таких товар зазначається окремо
При цьому, сама послуга не може бути «запасом», а тому її облік не передбачений.
Форма обліку досить проста і він може вестися як у паперовій, так і в електронній формі – але обов’язково окремо за кожним з місць продажу. Окрім того, зобов’язання постійного обліку фактично передбачає, що у випадку, якщо у вас є декілька магазинів, то на кожному з об’єктів має здійснюватися окремий облік.
Запис до форми обліку здійснюється до початку реалізації товарів на підставі первинних документів. При цьому ФОП зобов’язаний такі первинні документи зберігати, оскільки вони є невід’ємною частиною форми обліку. Однак, на відмінну від придбання, реалізація товару буде відображатися в такому обліку тільки у разі, якщо він вибув поза операцією проведеною з застосуванням РРО (знищення, безготівковий продаж, власне споживання, повернення постачальнику і навіть внутрішнє переміщення).
Сам облік здійснюється в хронологічному порядку шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів. Оскільки положенням прямо заборонений продаж товарів, на які у місцях продажу таких товарів (господарських об'єктах) відсутні первинні документи чи/або облік таких товарів – то це говорить, що і відповідні форми ведення обліку і самі первинні документи повинні знаходитися безпосередньо на об’єкті торгівлі, а не «десь там» у бухгалтера. Порушення цього правила може призвести до застосування фінансової санкції до ФОПів у розмірі подвійної вартості таких товарів (відносно яких відсутні документи, або вони не занесені до облікової форми, чи така форма відсутня на момент перевірки), за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це 170 грн).
Кожен заповнений рядок форми обліку з надходження чи вибуття товару має відповідати окремому первинному документу.
Для фізичних осіб-підприємців, у яких виник обов’язок ведення такого обліку, перший запис має відобразити інформацію про залишки товару (у разі їх наявності), наявного у ФОП на дату набуття такого обов’язку.
Тобто, ФОПи, що вже зобов’язані використовувати РРО станом на 26.11.2021, складають опис залишків товарів та відображають його дані в обліку. Інші ФОП, у яких обов’язок застосування РРО виникне з нового року – будуть зобов’язані скласти такий опис станом на 01.01.2022.
Після ознайомлення з документом залишається незрозумілим декілька питань, що стосуються обліку товарів, які, до прикладу, є сировиною для виготовлення власних товарів, які реалізуються з застосуванням РРО чи за змішаним принципом (частково з РРО, а частково без). Чи необхідно відображати списання їх у виробництво? І яку саме частину? Адже відповідно до п. 3 Порядку, таке списання неможна прирівняти ні до власного споживання, ні до внутрішнього переміщення. При цьому, для реалізації товару власного виробництва його теж необхідно відобразити у обліку – але який первинний документ зазначити у цьому випадку? А, отже, у цьому випадку слід отримати додаткові роз’яснення від податкового органу.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12