Електронні довірчі послуги: що це і навіщо?

З 07.11.2018 року набули чинності всі положення нового ЗУ «Про електронні довірчі послуги». Головною метою цих змін було приведення національного законодавства у відповідність до вимог ЄС у даній сфері, а також забезпечення можливості взаємного визнання українських та іноземних електронних підписів.

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

З зазначеної дати втратили чинність положення законодавства про електронно-цифровий підпис і тепер необхідно оперувати поняттям електронний підпис. Що стосується його сутності, то варто відзначити, що кардинальних змін не відбулося. Даний інструмент як і раніше спрямований на оптимізацію і прискорення процесів обміну даними шляхом їхньої оцифровки.

Разом з тим з'явилися такі терміни як: кваліфікований електронний підпис (володіє найбільш високим рівнем захисту), електронний друк (використовується для визначення походження й перевірки цілісності даних, до яких прикріплюється), електронна відмітка часу (використовується для проставлення позначки часу на даних), реєстрована доставка, сертифікат аутентифікації веб-сайту (використовується для підтвердження зв'язку сайту з особою, якій видано сертифікат).

Крім того, даний закон уможливив впровадження технології Mobil-ID. Дана послуга надається операторами мобільного зв'язку й дозволяє ідентифікувати особу для використання різних електронних послуг за допомогою смартфона. У даному випадку ЕП записується на спеціальну сім-карту, отримати яку можна буде на підставі паспорта та ІПН. Даний факт є безсумнівним плюсом і гарантією захисту від незаконного доступу, оскільки ключ із сім-карти не можна видалити або скопіювати на інший носій. Крім того, він буде захищений 2-ма паролями: перший розблокує карту, а другий (особистий пароль) надає безпосередньо доступ до ключа. Тому при крадіжці телефону використовувати ключ без паролів буде неможливо.

Очікується, що дана послуга істотно спростить доступ громадянам до адміністративних послуг, прискорить процеси подачі / отримання документів із держорганів і з часом скасує «паперові» звернення до держорганів.

Крім того, не варто забувати, що у світлі останніх змін процесуальних кодексів судовий процес також повільно, але впевнено, перекладається на електронний документообіг.

У зв'язку з цим закон говорить про те, що кваліфікована ЕП має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис, і має презумпцію відповідності власноручного підпису. Кваліфікована електронна печатка має презумпцію цілісності електронних даних та достовірності Походження електронних даних, з якими вона пов'язана. Враховуючи дані положення, при формуванні доказової бази учасникам судового процесу необхідно брати до уваги дані нюанси.

Слід зазначити, що вже було прийнято ряд підзаконних актів, спрямованих на активне впровадження електронного документообігу. Крім того, за повідомленнями уряду, вони зараз готують постанову, спрямовану на створення єдиного простору на основі системи електронних довірчих послуг з іншими країнами й гарантування захисту персональних даних. Усе це дозволить підвищити рівень довіри громадян до електронних послуг.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто