Інвестування в товариство у вигляді додаткових вкладів

Закон про ТОВ значно спростив процедуру реєстраційних дій при зміні відомостей про юридичну особу, створив механізми нестандартного регулювання корпоративних питань, тим самим запалив зелене світло для любителів і професіоналів креативного мислення.

Нововведення не обійшли стороною й питання збільшень статутного капіталу як за рахунок вкладів учасників, так і третіх осіб. багато юристів звикли до того, що для збільшення статутного капіталу первинним є прийняття відповідного рішення загальними зборами і його реєстрація, вторинним – фактичне внесення вкладів. У результаті реформування корпоративного законодавства з літа 2018 року й до сьогодні розглянута мною процедура виглядає інакше. Збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових вкладів передбачено ст. 18 Закону ТОВ, положення якої встановлюють процедуру збільшення в наступному хронологічному порядку:

  1. приймається рішення про залучення додаткового вкладу. По суті, на даному етапі здійснюється всього лише планування збільшення розміру статутного капіталу й у свою чергу це не призводить до державної реєстрації зміни відомостей про юридичну особу;
  2. внесення вкладу у встановлений рішенням про залучення додаткового вкладу строк. У випадку з нерухомістю таке внесення оформляється актом приймання-передачі (підписи нотаріально засвідчуються) з подальшою реєстрацією переходу права власності. Згідно із законодавством про державну реєстрацію нерухомості такий акт є самодостатнім документом для реєстрації переходу права власності, але якщо право власності на об'єкт виникло до 1-го січня 2014 року – надати потрібно й оригінали правовстановлюючих документів;
  3. протягом місяця після внесення додаткового вкладу загальні збори учасників приймають рішення про затвердження результатів внесення додаткового вкладу, затвердження розмірів часток учасників та затвердження збільшеного розміру статутного капіталу, а також прийняття до складу учасників третіх осіб у разі внесення ними вкладів. Саме це рішення є підставою для реєстрації змін у реєстрі юридичних осіб, підлягає нотаріальному посвідченню та не має строків для пред'явлення на реєстрацію.

Є трохи не логічною та обставина, що реєстратор по юридичним особам не перевіряє факт внесення додаткових вкладів (не надаються, підтверджуючі внесення, документи) і відповідно цілком можливо зареєструвати збільшення статутного капіталу й нового учасника товариства без фактичного внесення вкладу. Таке упущення можливо виправити, додавши до Закону про державну реєстрацію юридичних осіб вимогу надати разом із протоколом про затвердження збільшення статутного капіталу також документи, що підтверджують внесення в повному обсязі учасниками товариства додаткових вкладів або вкладів третіми особами.

У мене виникає питання, що робити третій особі, якщо після прийняття рішення про залучення додаткового вкладу він фактично вніс свій внесок, але Товариство з якихось причин не приймає рішення про затвердження внесення його вкладу і відповідно не приймає до складу учасників товариства? Закон про ТОВ такої можливості не передбачає і відповідно не встановлює будь-яких санкцій. Але водночас існує можливість укладення з учасником товариства або третьою особою договору про внесення додаткового вкладу, за яким інвестується особа зобов'язується зробити додатковий внесок, а товариство прийняти його до свого складу з певною часткою.

Інвестуючи в бізнес на території України, важливо максимально захистити своє майно. У разі інвестування в товариство договір про додатковий внесок дозволить інвестору убезпечити себе, оскільки його положеннями можливо передбачити процедуру повернення фактично внесених вкладів у разі неприйняття інвестора в суспільство. А в разі неповернення вкладів – вказати зобов'язання товариства відшкодувати упущену вигоду, обумовлену неможливістю використовувати внесене в якості вкладу майно.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто