Мораторій на перевірки контролюючими органами скасований: що робити?
З 2014 року до 31 Грудня 2018 року в Україні діяв мораторій на проведення перевірок підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами. Дія Закону «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припинилася з 1 січня 2019 року, у зв'язку з чим у контролюючих органів, як то кажуть, «розв'язані руки».

На сьогодні Державна фіскальна служба України вже сформувала план-графік документальних перевірок на 2019 рік. До нього включено майже 5 тис. суб'єктів господарювання з обсягами задекларованих доходів за 2017 рік – 1,14 трильйонів гривень.
Досвід наявності в Україні мораторію на перевірки доводить, що обмеження діяльності контролюючих органів є ефективним механізмом для спрощення адміністрування та зменшення навантаження на малий та середній бізнес. Чинний мораторій на перевірки дозволив виявити неефективні механізми системи державного контролю (нагляду) і почати її реформування.
Враховуючи зазначене, та з метою забезпечення балансу між стимулюванням розвитку малого та середнього підприємництва в Україні до Верховної Ради України 17.01.2019 р. було внесено проект Закону України «Про мораторій на проведення перевірок підприємців контролюючими органами: тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно зазначеного законопроекту на законодавчому рівні вводиться повне обмеження на проведення планових заходів щодо здійснення державного нагляду (контролю) до 31 грудня 2023 року, крім проведення планових заходів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб — підприємців з обсягом доходу понад 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік, (з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік планові перевірки здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою підприємства на його перевірку, а також згідно з рішенням суду або відповідно до вимог Кримінально-процесуального кодексу України).
Крім того, вводяться обмеження на позапланову перевірку, яка може бути проведена:
- за письмовою заявою суб'єкта господарювання про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
- за рішенням суду;
- у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання;
- на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав (таке звернення має бути розглянуто та погоджено Державною регуляторною службою).
Таким чином, для громадян-підприємців забезпечується можливість захисту своїх прав у разі їхнього порушення й одночасно вводиться механізм захисту бізнесу від необґрунтованих перевірок контролюючими органами.
Залишається тільки чекати позитивного рішення Верховної Ради України.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12