Неповний робочий час - актуальне для новорічних свят

У переддень січневих свят, усе більше й більше наші клієнти задають питання як можна мінімізувати витрати на оплату праці, адже не секрет, що січень для багатьох суб'єктів господарювання є збитковим. Одним із варіантів зменшення зарплатно-податкового навантаження є встановлення неповного робочого часу для працівників.

Сторожук Ольга Дмитрівна

консультант з оподаткування та бухгалтерського обліку, головний бухгалтер

Отже, неповний робочий час – робочий час, менше нормованого (менше 40 годин на тиждень), і встановлюється за особистою угодою між працівником і роботодавцем.

Насамперед слід зазначити, встановити неповний робочий день можна в суб'єктів господарювання, виробничий процес яких не зупиняється на 100%, а співробітники можуть виконувати певний обсяг роботи. Наприклад, швейний цех. У січні замовлення на пошиття виробів скорочуються практично на 80%. І відповідно власнику не має сенсу платити співробітникам за повний робочий день, а логічно оплатити той час, за який співробітники виконають певний обсяг роботи. Затвердити неповний робочий час на січень можна тільки при досягненні згоди між працівником і власником. Якщо ж ви не досягли згоди в даному питанні, то встановити НРВ можна тільки після декількох місяців.

Отже, ви досягли угоди з Вашим співробітником про встановлення НРВ. Насамперед їм необхідно написати заяву про встановлення НРВ, і на підставі даних заяв видати наказ. Для того, щоб оплачувати роботу пропорційно відпрацьованому часу в наказі обов'язково повинна бути вказана ст.56 КЗпП. НРВ може виглядати так:

- неповний робочий день (наприклад, при 5-денному тижні працівник працюватиме щодня 6 годин замість 8);
- неповний робочий тиждень (наприклад, при 6-денному робочому тижні працівник працюватиме 2 дні на тиждень замість 6);
- неповних робочих дня та тижня (наприклад, при 5-денному робочому тижні працівник працюватиме 3 дні по 4 години на день замість 5 днів по 8 годин).

Встановити НРВ можна як на певний період, так і без прив'язки до строків.

Якщо ви вирішили повернутися на повну зайнятість (у разі, коли не визначено період НРВ), ваші працівники повинні подати заяву про переведення на умовах повного робочого часу, і відповідно видається наказ про переведення.

Як ми говорили вище, за умов НРВ, оплачувати роботу потрібно пропорційно відпрацьованому часу. Що це означає: за умови наявної місячної тарифної ставки (окладу) заробіток при НРВ обчислювати з урахуванням норми робочих годин відповідних місяців.

Наприклад, співробітник підприємства працює на умовах НРВ, 5 днів на тиждень 1 годину в день. Його оклад становить 5000 грн. За січень він відпрацював 21 годину при 167 нормі на Січень 2020.

Розраховуємо заробітну плату: 5000 грн / 167 (норма на Січень) *21 (години які відпрацював за фактом) отримуємо 628,74 грн. Багато хто може запитати, але вона ж менше мінімальної? А як же доплата? У даному прикладі доплати до розміру мінімальної проводити не доведеться, адже розрахунковий мінімум для працівника становить 593,91 (4723 мінімальна на 2020/167*21).

Що в цьому прикладі з податками?

ЄСВ доведеться донараховувати до мінімально «допустимого», а саме якщо фактичний дохід, у нашому прикладі дорівнює 628,74, менше мінімальної заробітної плати, то єдиний соціальний внесок обчислюється і сплачується від суми мінімальної заробітної плати (у 2020 році 4723 грн) і становитиме 1039,06.

ПДФО 18%, тут можна або застосувати й утримати з фактичного доходу і це вийде 113,17, або застосувати ПСП, тоді ПДФО буде дорівнює "0", звичайно ж тільки за умови, що працівник тільки у Вас скористався ПСП.

Військовий збір 1,5% нараховується з фактичного доходу і становитиме 9,43 (628,74*1,5%).

Як бачимо при встановленні НРВ податкове навантаження в частині податків із заробітних плат знизитися від 50%, а коли на підприємстві велика кількість співробітників це буде дуже великою економією.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто