Новий рік з новими законами

Пропонуємо до вашої уваги традиційну щорічну публікацію про законодавчі новели нового року. Які законодавчі зміни приніс нам 2020 рік та чого чекати українцям у новому році розглянемо детально в даній статті.

Маршук Юлія Сергіївна

адвокат

 1. Соціальні показники

Із 1 січня законом про Держбюджет на 2020 рік установлено розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб: із 1 січня – 2 102 грн, з 1 липня – 2 197 грн, із 1 грудня – 2 270 грн. Місячний розмір мінімальної заробітної плати становить 4 723 грн, погодинний – 28,31 грн. Податкова соціальна пільга в місяць – звичайна — 1051,0 грн.

 1. Викривачі корупції

З 1 січня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції», громадяни мають право повідомляти про корупціонерів як особисто, так і анонімно безпосередньо до НАЗК, ЗМІ, керівників підприємств, інших уповноважених осіб.

Мабуть, найцікавішим питанням, яке цікавить всіх громадян, являється питання винагороди. Так, зокрема, закон передбачає, що право на винагороду має викривач, який повідомив про корупційний злочин, грошовий розмір предмета якого або завдані державі збитки від якого в 5000 (10 510 000 грн) і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на час вчинення злочину.

Розмір винагороди становить 10 відсотків від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину. Дані кошти викривач зможе отримати лише після ухвалення обвинувального вироку судом. Законодавець передбачив, що розмір винагороди не може перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення злочину, але в будь-якому разі суд буде самостійно встановлювати конкретний розмір винагороди, враховуючи критерії персональності та важливості інформації.

У разі відсутності хоча б одного із критеріїв суд вправі прийняти рішення про відмову у виплаті винагороди.

 1. Депутатська недоторканність

Тепер, з 1 січня 2020 року, довгоочікуване питання про зняття депутатської недоторканності, нарешті, вирішилось. Так, Закон України «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)» №7203 вилучив частини статті 80 із Конституції України.

Зокрема, вилучено заголовок статті — «Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність» — а також норму, згідно з якою «народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані».

 1. Виборчий кодекс

Основним нововведенням Виборчого кодексу України , який вступив в силу 1 січня цього року, являються зміни в порядку обрання народних депутатів. Раніше вибори народних депутатів здійснювалися за змішаною (пропорційно-мажоритарною системою), тобто половина конституційного складу Верховної Ради України (225 депутатів) формувалась політичними партіями, а інша – складалась із кандидатів-мажоритарників, які перемагали в межах одномандатних виборчих округів.

Тепер Виборчий кодекс відмінив мажоритарну систему. Це означає, що на наступних чергових виборах народних депутатів у 2024 році право на висування кандидатів матимуть виключно політичні партії. Хоча до списку партії зможуть потрапити як члени партії, так і позапартійні особи. Прохідний бар’єр для партій передбачений на рівні 5%.

Виборець повинен буде голосувати й за партію, і за одного з її кандидатів у регіональному списку ( їх усього 27). Регіональним кандидатам треба зібрати 25% виборчої квоти голосів, щоб потрапити в прохідну частину списку.

Важливо, що особа має право балотуватись по списку лише однієї партії.

У випадку подолання партією бар’єру, перші 9 кандидатів партійного списку потрапляють до парламенту.

Цікавою є норма, яка передбачає, що під час формування партійних списків, політичні сили зобов’язані дотримуватися гендерного балансу: у кожній п’ятірці кандидатів має бути не менше двох осіб кожної статі.

Дані зміни повинні забезпечити персоніфіковане голосування за конкретних кандидатів, а не назву партії та її лідера, що являється позитивним моментом у виборчому праві.

 1. Щодо електромобілів

З 1 січня вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення доступу до інфраструктури зарядних станцій для електромобілів».

Так, КУпАП доповнено новими нормами:

 • зупинка або стоянка транспортних засобів на місцях, позначених відповідними дорожніми знаками та / або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку або стоянка тільки транспортних засобів, оснащених електродвигунами, створення перешкод водіям електромобілів в зупинці або стоянці — караються штрафом в розмірі від 20 до 30 НМДГ (від 340 до 510 грн) (ч. 6 ст. 122);
 • паркування транспортних засобів на місцях, призначених для паркування електромобілів, також — караються штрафом в розмірі від 20 до 30 НМДГ (ст. 152-1).

Окрім того, закон запроваджує спеціальні номерні знаки із зеленим кольором шрифту для електромобілів, а також нові дорожні знаки «Для електромобілів», «Крім електромобілів» та «Станція зарядки електромобілів».

 1. Екологія

Державна політика у сфері екології нарешті наближається до європейських екологічних стандартів. З 1 січня 2020 року в Україні розпочинають дію норми, які покликані випередити погіршення екологічного стану, а не долати його наслідки. Ці норми передбачені в Законі України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року».

Даний закон передбачає перед державою виконання певних цілей та стратегічних завдань, таких як, формування в суспільстві екологічних цінностей та засад сталого споживання і виробництва, зниження екологічних ризиків для екосистем та здоров’я населення до соціально прийнятного рівня, забезпечення сталого розвитку природно-ресурсного потенціалу України та ін.

 1. Реклама

Відтепер надокучливої фрази на радіо: «Ліцензія № …..», яку говорили зі швидкістю 10 слів у секунду не буде. Постанова КМУ від 11.12.19 р. № 1024 з 1 січня 2020 року вводить у дію експериментальний проект щодо рекламування на радіо окремих товарів (послуг) та осіб, що їх реалізують (надають), це означає, що якщо рекламодавець подає розповсюджувачу інформацію про номер, дату видачі дозволу та найменування органу, який його видав, дана інформація може не звучати в рекламі, це стосується окремих видів реклами, до прикладу, щодо реклами послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають; щодо реклами об’єктів будівництва з метою продажу житлових або нежитлових приміщень.

 1. Новий онлайн сервіс державних послуг

З 1 січня 2020 р. в тестовому режимі запрацював проект е-Малятко, який дасть можливість отримати 10 послуг держави пов’язаних із народженням дитини за однією електронною заявою відразу в пологовому будинку.

Послуги, якими можна скористатися:

 1. Державна реєстрація народження дитини;
 2. Реєстрації місця проживання народженої дитини;
 3. Призначення допомоги при народженні дитини;
 4. Реєстрація народженої дитини в електронній системі охорони здоров’я;
 5. Реєстрація народженої дитини у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
 6. Отримання посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї;
 7. Визначення походження народженої дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою;
 8. Визначення належності дитини до громадянства України;
 9. Присвоєння дитині унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
 10. Призначення допомоги багатодітним сім’ям.
 1. Касовий апарат у смартфоні

Державна податкова служба запустила бета-тестування програмного РРО (касових апаратів) «Просто».

Це безкоштовний софт розроблений для спрощення розрахункових процедур для продавців і споживачів. Програма взаємодіє через Інтернет із сервером податкової служби через відкритий програмний інтерфейс, і виконує функції: формування, підпис, відправка і видача чеків встановленого формату, відкриття й закриття зміни, перегляд даних та інші. Крім того, держава пропонує безкоштовно приєднатися до тестування програмного РРО.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто