Квартира з родичами продавця на додачу: Верховний суд змінив судову практику щодо виселення

Одним із питань, до яких українці, що купують житло, завжди підходили з обережністю є питання «прописаних» у житловій нерухомості родичів продавця. Обережність у даному питанні має своє коріння ще в радянському періоді, коли факт «прописки» свідчив багато про що й давав, так би мовити, монументальне право проживати в тій чи іншій квартирі або будинку.

Зараз інститут реєстрації місця проживання в цілому виконує таку ж саму функцію, забезпечуючи право проживати у квартирі, але жодним чином не підміняє право власності на дану квартиру. Проте, є багато питань стосовно правової природи такого права користування житлом, а також щодо механізму його існування в часі.

Поворотним моментом у практиці розуміння і правозастосування правового інституту реєстрації місця проживання виступає прийняте Верховним судом України 22 липня 2020 року рішення в справі № 279/3572/18, у якому вища судова інстанція України, яка, нагадаємо, бере безпосередню участь у творенні судової практики, у відчутній мірі змінила підхід до питання виселення членів сім`ї продавця квартири, який здійснив її відчуження. При цьому мова йде саме про виселення таких осіб з квартири, яка вже продана.

Так, Верховний суд у своєму рішенні робить висновок, що не є підставою для виселення членів сім`ї власника квартири, у тому числі й колишніх, сам факт переходу права власності на це майно до іншої особи без оцінки законності такого виселення, яке по факту є втручанням у право на житло в розумінні положень статті 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, на предмет пропорційності в контексті відповідної практики ЄСПЛ. Тобто, суд встановив, що виселення родичів продавця з квартири, яка вже по суті належить третім особам, у кожному конкретному випадку має окремо розглядатися на предмет його законності і справедливості.

Таким чином, тепер, купуючи житлову нерухомість, в якій на момент укладення договору прописані родичі продавця, покупець має чітко усвідомлювати для себе, що цілком імовірно може потрапити в ситуацію, де вимушено стане стороною тривалих і далеко не факт, що успішних для нього судових спорів. Тобто, можна значною мірою справедливо стверджувати, що з ухваленням Верховним судом описаного рішення, покупці квартир і житлових будинків мають стати більш уважним до питання зареєстрованих у такому житлі осіб.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто