Оплата послуг приватного нотаріуса відтепер визначається за домовленістю сторін

23.06.2019 року новообраним Президентом України скасовано Указ "Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій", яким встановлювалося, що: «розмір плати, яка справляється за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами, не може бути меншим від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії».

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

Такі зміни відразу викликали певний резонанс у професійній спільноті, зокрема, нововведення отримало негативну оцінку з боку Нотаріальної палати України (далі — НПУ). Ймовірною причиною цієї критики є фінансовий бік питання у вигляді зменшення розміру оплати громадянами винагороди приватним нотаріусам за посвідчення ними правочинів.

Тому, НПУ у своєму інформаційному листі зазначила, що нотаріуси повинні керуватись Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України в редакції від 22.02.2012 № 296/5, пунктом 3 Глави 16 яким передбачено, що «приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між приватним нотаріусом та фізичною або юридичною особою, але не меншу від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії».

Але в боротьбі за право на оплату послуг нотаріусів за домовленістю сторін 24.06.2019 р. Міністерством юстиції України було реалізовано виконання нового Указу шляхом внесення змін до Порядку вчинення нотаріальних дій, якими слова «але не меншу від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії» було виключено.

Таким чином, остання перешкода на шляху до вільного встановлення вартості послуг приватних нотаріусів була усунена й на сьогодні, розмір ставок за посвідчення приватними нотаріусами договорів встановлюється за домовленістю між нотаріусом та особами, яким необхідна нотаріальна послуга, а фіксована ставка на рівні 1% від суми договору, скасована.

Позиція самих нотаріусів із цього приводу є неоднозначною, адже нові зміни можуть підвищити професійну конкуренцію, натомість для громадян вони є безумовно позитивними, оскільки вартість нотаріальних послуг може значно зменшитися.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто