Працевлаштування іноземців як спосіб легалізації: як держава змінила правила гри?
Працевлаштування в українських компаніях як підстава для отримання посвідки на тимчасове проживання останніми роками за своєю популярністю напевно наблизилась до оформлення документу на підставі шлюбу. Іноземці використовували даний варіант легалізації створюючи «своє» ТОВ та отримуючи дозвіл на працевлаштування в ньому як особлива категорія іноземців (обходячи таким чином вимогу про виплату мінімум 10 мінімальних заробітних плат). Однак, попри вимоги законодавства, недобросовісна їх частина в подальшому не сплачувала податки за працевлаштовану особу/чи осіб, не вели діяльності, не подавали звітність за таку юридичну особу.

Видача та продовження дії дозволу на застосування праці громадян російської федерації, Республіки Білорусь, а також інших держав, визнаних такими, що становлять загрозу державному суверенітету, здійснюються за погодженням із регіональними органами Служби безпеки України.
Анульовано поняття «особливих категорій іноземців», тепер дозвіл можуть отримати лише такі категорії осіб на наступний строк:
- іноземні наймані працівники - на строк дії контракту, але не більше 2 років;
- відряджені іноземні працівники – на строк дії контракту, але не більше 3 років;
- внутрішньокорпоративні цесіонарії - на строк дії рішення та
- контракту, але не більше 3 років;
- іноземці, які є біженцями або особами, які потребують додаткового захисту – на строк дії довідки;
- особи, які подали заяву про визнання особою без громадянства, та особи, які оскаржують рішення про відмову у визнанні особою без громадянства - на строк дії довідки;
- студенти-іноземці та особи без громадянства на період навчання та після закінчення навчання, за умови працевлаштування не пізніше ніж за 30 календарних днів до моменту завершення навчання - на строк дії контракту, але не більше ніж 1 рік.
- на строк до 6 міс. – 3 прожиткові мінімуми для працездатних осіб;
- на строк від 6 міс. до 1 року включно - 5 прожиткові мінімуми для працездатних осіб;
- на строк від 1 року до 2 років включно - 8 прожиткових мінімуми для працездатних осіб;
- на строк від 2 років до 3 років включно - 10 прожиткових мінімуми для працездатних осіб.
- іноземцям, які є біженцями або особами, які потребують додаткового захисту;
- іноземним студентам;
- особам без громадянства;
- іноземців або осіб без громадянства, які брали безпосередню участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації проти України.
Надано повноваження центрам зайнятості моніторити сплату податків та зборів роботодавцем за працевлаштованого іноземця. У випадку їх несплати більше ніж за 2 місяці – дозвіл буде анульовано.
Як бачимо, наразі відсутня можливість отримання дозволу на працевлаштування на підставі володіння часткою в українських ТОВ. Однак, разом із тим, була виключена вимога щодо розмірів мінімальних заробітних плат для всіх категорій іноземних працівників. Саме тому, не має приводів для паніки і законодавець залишив можливість отримання дозволу іноземцям із власним бізнесом в якості простих іноземних найманих працівників (без вимоги про виплату 10 мінімальних заробітних плат), але на менший строк – 2 роки. Окрім того, іноземці, які оформили та мають чинні дозволи як учасники/бенефіціари українських підприємств зможуть їх продовжити за категорією «наймані працівники».
Отже, прийняті зміни продиктовані реальними потребами урегулювати прогалини в законодавстві, які були виявлені на практиці, а також новими викликами суспільства, які сформувалися внаслідок ведення війни.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12