Придбання квартири на вторинному ринку житла: як купувати безпечно

Мабуть, одним із найбільш актуальних питань для кожного українця є питання придбання власного житла. Такі речі ретельно планують, на це чекають, а сам момент купівлі нерухомості завжди викликає цілу низку хвилювань. І, на жаль, далеко не завжди придбання омріяного затишного житла проходить без жодних проблемних моментів. Ризики, з якими поєднані будь-які угоди щодо нерухомості, можуть бути досить суттєвими й нести за собою відчутні для покупців негативні наслідки правового характеру. З огляду на це, питання детальної перевірки квартири або будинку перед придбанням є одним із принципових моментів для гарантування юридичної безпеки і законності проведення правочинів щодо нерухомого майна.

Одразу зазначимо, що ризиків і різноманітних проблемних ситуацій в описаній сфері може бути безліч. Повне розуміння таких обставин і зведення їх нанівець справа непроста й потребує достатньої кількості професійних юридичних знань та вмінь. Проте, хотілося б зупинитися на низці гострих моментів стосовно купівлі житла, перевірка яких не є критично важкою, але становить одне з першочергових завдань для будь-якого покупця нерухомого майна. 

Першим із таких моментів, на які слід звернути ретельну увагу, є: правильність оформлення документів на квартиру, їхня достатня комплектність, достовірність нотаріальних бланків, які можна перевірити у відповідному відкритому реєстрі, а також хронологія переходу права власності на квартиру, що купується, хоча б за останні три роки, тобто в межах загального строку можливого звернення колишніх власників до суду. Детально перевірити треба також і наявність арештів, заборон, іпотек та інших обтяжень, що можуть бути накладені на обрану квартиру. 

Також насамперед необхідно ознайомитися з технічним паспортом на квартиру й пересвідчитися, що ви купуєте саме ту квартиру, яка відображена в документах, а ще, що у квартирі не було самовільних реконструкцій і перепланувань без відповідних дозвільних документів. Окрему увагу в цьому питанні варто приділити склінню балконів, тому що для підрахунку площ закритих балконів з вікнами, лоджій та відкритих балконів використовуються різні коефіцієнти, а відповідно і площа таких приміщень буде різною. Зазначені очевидні, здавалося б, питання часто залишаються поза увагою покупців житла. А в такому разі є істотні ризики щонайменше придбати квартиру з документами, які не відповідають її реальній конфігурації, площі та іншим важливим характеристикам. 

Не менш важливими представляються й питання перевірки самого продавця. Купуючи нерухомість, тобто так чи інакше вкладаючи немаленькі гроші, обов’язково треба пересвідчитися, що особа, з якою ви вступаєте в майнові правовідносини не є відповідачем у судових справах, які можуть негативно вплинути на запланований між вами договір, та не є боржником за виконавчими провадженнями із суттєвими сумами грошових заборгованостей. Майже вся ця інформація так чи інакше може бути отримана з відкритих державних реєстрів.  

Окремим моментом, вивчення якого завжди потребує особливої уваги, є підписання договору купівлі-продажу представником продавця за довіреністю, що може бути пов’язано з різними життєвими ситуаціями продавця. У такому випадку необхідно детально вивчити довіреність, переконатися в її чинності, достовірності нотаріального бланку й наявності в тексті довіреності всіх необхідних повноважень представника для продажу квартири.

У даній аналітиці зібрано базові керівні поради, які дадуть змогу покупцю взагалі зрозуміти, на що насамперед йому треба звертати увагу, купуючи для себе і своїх рідних житло. Проте, реальні практичні ситуації щодо правочинів із відчуження нерухомого майна майже завжди мають цілу низку індивідуальних особливостей і кожен такий випадок потребує детального вивчення й перевірки. Тож тим, хто готується до такого важливого в житті кроку, як придбання власної житлової нерухомості, слід бути максимально уважними й обачними та підготуватися до ретельної перевірки нерухомого майна, яке планується придбати, оскільки саме від цього значною мірою залежить безпека правочину зараз та відповідно спокій і захищеність нового власника квартири в майбутньому. 

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто