Публічний договір у торгівлі через Інтернет

У силу все більш широкого поширення торгівлі через Інтернет у підприємців, які практикують такий бізнес, усе частіше стали виникати питання щодо правильного й коректного з погляду чинного законодавства оформлення комерційних пропозицій на своїх веб-сайтах. І тут безумовною підмогою для них виступає інститут старого доброго публічного договору.

Нагадаємо, що згідно статтею 638 ЦК України договір вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди за всіма істотними його умовами. Істотними ж є умови договору про його предмет, умови, які визначені законом як істотні або необхідні для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнута угода. При цьому, договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

І на своєму веб-сайті ви цілком у змозі за допомогою наявних стандартних технічних засобів відобразити як усі істотні умови, що становлять вашу оферту щодо купівлі-продажу товару (ціну, необхідні характеристики, фото й навіть відео зображення, строки поставки, гарантійні зобов'язання та ін.), так і надати покупцеві можливість фактично акцептувати покупку, за допомогою замовлення обраного товару або навіть уже виробництва самої оплати.

Причому, тут не слід забувати, що яким би незвичайним і вільним вам не здавався такий, як би, віртуальний договір, але він не перестає бути справжнісінькою цивільно-правовою угодою з усіма витікаючими. І законодавець не втомлюється нам про це нагадувати. Так, наприклад, ще у 2011 році до такої вже, здавалося б, загальної та основоположної норми, як стаття 627 ЦК України (постулююча один з найважливіших принципів свободи договору), була додана частина друга, згідно з якою в договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів. Так що не забувайте і про цю сторону торгівлі, яка і в Інтернет-просторі повинна відповідати загальним вимогам і приписам законодавства.

Що ж стосується трактування форми такого договору, то й тут не так давно законодавець доповнив статтю 639 ЦК України наступною новелою — якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, то він вважається укладеним у письмовій формі.

Як бачимо, місце для публічних договорів в інтернеті вже цілком собі визначено, а нюанси їхнього застосування прописані в чинному законодавстві, що дозволяє все більш широке їхнє використання на практиці. І правозастосування на основі таких угод вже нічим не відрізняється від заснованого на традиційних формах укладення договорів. А значить – і їхнє використання у своїй підприємницькій діяльності покликане максимально полегшити і формалізувати ваші правовідносини насамперед із покупцями, з одного боку, захистивши при цьому як Ваші, так і їхні законні права, а з іншого — підкріпивши і відповідні обов'язки.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто