Реформування сфери технічної інвентаризації

15 Січня 2019 року набула чинності оновлена редакція Інструкції з технічної інвентаризації, на підставі якої здійснюється комплекс робіт з обміру об'єкта нерухомого майна з визначенням його складу, фактичної площі, обсягу, технічного стану та / або з визначенням змін зазначених характеристик за певний період часу.

Цвігун Віталій Васильович

керівник судової практики, старший юрист, адвокат

До новел, на які варто звернути увагу, можна віднести питання врегулювання обміну матеріалами технічної інвентаризації між суб'єктами господарювання в даній сфері, введення нових суб'єктів таких як «зберігач» і «контролер», а також анонсування створення нового реєстру нерухомості.

Нагадаємо, що до реформування органів БТІ існувала монополія проведення технічної інвентаризації нерухомості, а вже з початку 2014 року право здійснювати такі дії надали приватним особам і компаніям за умови наявності в них кваліфікаційних сертифікатів. При всій чисельності приватних інженерів не існувало єдиного депозитарію для зберігання матеріалів технічної інвентаризації, а технічні паспорти виготовлялися всього у 2-х примірниках: один замовнику, другий залишався у виконавця робіт. За таких обставин виникали труднощі у визначенні перепланувань приміщень, адже старий техпаспорт і зовсім міг бути загублений власником, а отримати другий примірник не завжди представлялося можливим. Ось і ні з чим було в такому випадку порівнювати фактичне планування.

Оновлена інструкція з технічної інвентаризації ввела нове визначення «зберігач», яким є особа публічного права, яка здійснює зберігання інвентаризаційної справи за місцем знаходження об'єкта нерухомого майна. Зберігач самостійно не проводить роботи з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, а лише веде їхній облік.

Тепер перш, ніж приступити до виконання робіт із технічної інвентаризації суб'єкт господарювання (інженер) зобов'язаний звернутися до зберігача із запитом про надання копій матеріалів раніше проведеної технічної інвентаризації й тільки після отримання відповіді або за його відсутності протягом певного строку має право приступити до нової технічної інвентаризації. Однак, на даний момент багато інженерів призупинили свою роботу, оскільки їм поставили обов'язок надання запиту зберігачу, що поки практично є неможливим через фактичну відсутність цього органу. Формально виникла ситуація, коли неможливо виконати вимоги законодавства.

Припускаю, що хранителями стануть комунальні підприємства БТІ, адже вони раніше були монополістами в даній сфері й досі зберігають архів усіх матеріалів технічної інвентаризації, проведених станом на кінець 2013 року.

Передбачено, що за результатами проведення технічної інвентаризації складається інвентаризаційна справа, у тому числі матеріали технічної інвентаризації, технічний паспорт і обов'язково вносяться відомості про об'єкт нерухомого майна до Реєстру об'єктів нерухомості, але тільки після його створення. На даний момент функціонує Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, інформацію в який можуть вносити тільки нотаріуси та реєстратори. Після створення реєстру нерухомості крім нотаріусів і реєстраторів отримають доступ до нього також інженери з технічної інвентаризації й будуть самостійно вносити інформацію про характеристику об'єкта нерухомості (Площа, поверховість, наявність допоміжних споруд). Коли новий реєстр буде створений поки точно невідомо, можливо вже влітку цього року.

Також у даній публікації слід відзначити ще одне важливе нововведення, яке пов'язане з тех.інвентаризацією. Змінено порядок проведення технічного огляду та прийняття в експлуатацію індивідуальних, садових, дачних будинків і будівель сільгосппризначення побудованих без дозволу на будівництво (порядок будівельної амністії). 18.01.2019 року набула чинності зміна, якою скасовано необхідність в отриманні документа щодо відповідності місцерозташування самовільно побудованого об'єкта вимогам Державних будівельних норм, що видається органом містобудування та архітектури. Тепер же для введення в експлуатацію амністованих об'єктів досить буде виготовити технічний паспорт і зареєструвати декларацію в органі архітектурно – будівельного контролю без отримання будь-яких додаткових документів.

Ідею розглянутих змін вважаю позитивною, оскільки покликана встановити певний контроль і порядок у веденні матеріалів технічної інвентаризації, що у свою чергу підвищить якість надаваних послуг у даній сфері. Водночас, не відомо, коли інструкція зможе застосовуватися на практиці, адже ні зберігач, ні новий реєстр нерухомості ще не створені й не відомо, коли це буде реалізовано.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто