Реєстрація громадянина України в якості ФОП у Польщі
В попередній статті наш адвокат розібрав питання реєстрації компанії в Польщі у формі аналогу українського товариства з обмеженою відповідальністю. Сьогодні ми поговоримо про реєстрацію в якості фізичної особи-підприємця в Польщі, визначимо, які саме податки сплачують ФОПи в Польщі та що потрібно, щоб зареєструвати себе в такій формі діяльності.
Першопочатково, необхідно встановити легальність перебування особи на території Польщі.
Які умови легального проживання в Польщі
Громадянин України може перебувати в Польщі на законних підставах, якщо виконується одна з наступних умов:
- має дійсну посвідку на проживання;
- легально прибув на територію Польщі в період з 24 лютого 2022 року з України та заявляє про намір залишитися в Польщі;
- має Карту поляка та виїхав з України у період з 24 лютого 2022 року, а потім легально прибув до Польщі та заявляє про намір залишитися на території Польщі.
- легально проживає в Польщі
- має номер PESEL
може створити бізнес на тих самих умовах, що і громадянин Польщі, у будь-якій формі.
Якщо легальність перебування особи в Польщі однозначно встановлена, можна говорити про кроки для реєстрації ФОП (фізичної особи-підприємця).
Українець в Польщі може зареєструвати бізнес у формі:
- аналога українського ФОПа з реєстрацією в CEIDG**
- юридичної особи, включаючи товариство з обмеженою відповідальністю та зареєструвати його в Національному судовому реєстрі.
**Зауважте, в Польщі два окремих реєстри, а не один, як в Україні. Для фізичних осіб-підприємців – свій, для юридичних осіб – свій.
CEIDG – Центральний реєстр підприємницької діяльності, є електронним реєстром підприємців, що діють в Польщі. Ви можете обробляти свій запис у реєстрі онлайн, в обліковому записі підприємця на Biznes.gov.pl (тут особа можете подати запит на внесення даних до реєстру, змінити дані в записі, а також призупинити, відновити або закрити бізнес).
Реєстрація ФОП українця в CEIDG
Якщо особа має намір швидко розібратися в цьому питанні, необхідно заздалегідь підготувати необхідні дані перед заповненням заявки. У заяві на реєстрацію до CEIDG необхідно вказати:
- ім’я, прізвище, імена батьків, дата та місце народження
- вид, серія та номер документа, що посвідчує особу
- PESEL, якщо у вас є польське громадянство або якщо він наданий на відповідних законних підставах
- номер NIP та REGON, якщо вони є
- адреса проживання та інші адреси, що стосуються передбачуваної підприємницької діяльності
- коди PKD (аналог КВЕД)
- кількість працівників, яких ви плануєте найняти
- дата початку діяльності
- інформація про страхування в ZUS, KRUS або за кордоном
- реквізити податкової служби, яка знаходиться за планованим місцем ведення діяльності.
Важливо! Якщо особа не має номера PESEL, виберіть «У мене немає номера PESEL». Якщо особі вже надано NIP та REGON, вона може надати їх, заповнивши форму. Якщо в особи їх немає, подана форма також буде заявкою на їх отримання.
Разом із заявою про внесення до CEIDG особа подає декларацію про відсутність заборони на ведення підприємницької діяльності та окремого зголошенння адреси провадження діяльності, яка буде вказана в CEIDG.
Місце діяльності для реєстрації ФОП в Польщі
Як підприємець, який підлягає реєстрації в CEIDG, особа повинна перш за все зареєструвати адресу доставки, тобто місце, де ви будете отримувати кореспонденцію щодо вашої підприємницької діяльності.
Якщо особа здійснює підприємницьку діяльність на постійному місці, вона також повинна повідомити CEIDG адресу постійного місця діяльності. Місце діяльності можна визначити за адресою в такому форматі: назва вулиці, номер будинку, номер квартири. Або ви також можете вказати адресу в незвичайному форматі, наприклад, це може бути павільйон № X в підземному переході під вулицею Y на висоті будинку № Z. Тоді вам потрібно описати це незвичайне місце.
Якщо ваша діяльність буде пов’язана з частими змінами місця її здійснення (обслуговування клієнтів) або вона буде носити мобільний характер, адресу постійного місця діяльності вказувати не потрібно – у заяві на реєстрацію до CEIDG позначте у цьому випадку "без постійного місця діяльності".
Господарська діяльність в Польщі за місцем проживання
Бажаєте вести бізнес за місцем проживання? Для цієї мети можна виділити всю квартиру або лише її частину, наприклад, кімнату. Згідно з тлумаченнями податкових органів, витрати, пов’язані з утриманням та експлуатацією квартири, можуть бути включені до складу податкових витрат лише в тому випадку, якщо майно, яке є у власності ціле або відокремлене в ньому приміщення, служить лише для господарських цілей та виконання діяльності і в той же час не служить особистим цілям.
У ситуації, коли приміщення використовується в приватних цілях, а лише додатково використовується в підприємницькій діяльності, особа має визначити, яка його частина насправді обслуговує бізнес, а потім вже включити понесені витрати у відповідній пропорції (наприклад, на оренду, електроенергію, воду, опалення) до податкових витрат.
Податки в Польщі при веденні бізнеса у формі ФОП
Форми оподаткування доходів, отриманих від ФОП:
- на загальних умовах, тобто за шкалою податку (ставка податку 17% і 32%)
- за фіксованою ставкою (ставка податку 19%)
- одноразова сума зареєстрованих доходів
- на підставі податкової картки.
Базою оподаткування за загальними принципами (за шкалою оподаткування) є дохід, тобто дохід, отриманий від підприємницької діяльності, зменшений на витрати на його отримання.
Питання в тому, звідки ми беремо значення для розрахунку доходу? Що ж, кожна підприємницька діяльність зобов’язана вести облік. Залежно від форми підприємницької діяльності та форми розрахунків вони створюють реєстр доходів і витрат (КПіР) або облік доходів (одноразовий). Саме на підставі положень, які зберігаються в КПіР, підприємець, оподатковуваний за шкалою оподаткування або єдиним податком, зможе визначити суму доходів і витрат, пов’язаних з діяльністю.
Ставки податку на прибуток в Польщі становлять 17% і 32%. Ставка податку залежить від порогових значень, тобто від суми отриманого доходу.
У 2022 році неоподатковувана сума в Польщі зросла до 30 000 злотих. Якщо дохід, отриманий протягом року, не перевищує 30 000 злотих, платник податку не сплачуватиме податок.
Іншою формою оподаткування за загальними правилами в Польщі є єдиний податок у розмірі 19%.
Після вибору цієї форми розрахунку така ставка податку застосовується незалежно від суми отриманого доходу.
Пільгою єдиного податку можуть скористатися лише особи, які ведуть підприємницьку діяльність в Польщі або керують спеціальними підрозділами сільськогосподарського виробництва. Однак, існують і певні обмеження серед підприємців, діяльність яких не є сільськогосподарською.
Лінійна ставка податку в Польщі не може бути обрана платниками податку, які отримують дохід від надання послуг колишньому або нинішньому роботодавцю, що відповідають аналогічним видам діяльності, які платник податку або хоча б один із партнерів здійснює або здійснював у податковому році в рамках трудових відносин. У такій ситуації вибір єдиного податку може відбутися лише через рік.
Як бачимо, процес реєстрації фізичної особи підприємця в Польщі – простий та зручний. Якщо реєстрація аналогу ТОВ є досить тривалою, то таких проблем із фізичною особою-підприємцем немає.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12