Розрахунки під час здійснення зовнішньоекономічної діяльності: обмеження скасовані або вже в процесі скасування

В Україні з 07 Лютого 2019 року, з моменту введення в дію Закону України «Про валюту і валютні операції» (далі — Закон про валюту), істотно спрощується валютне законодавство, у тому числі і стосується розрахунків із нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами.

Короткова Галина Анатоліївна

Бухгалтер

Про послаблення громадянам у правилах ввезення / вивезення готівкової валюти та банківських металів йшлося в статті «Нове валютне законодавство: спрощення процедури вивезення валюти та обмін валюти у відділеннях пошти».

Ми ж поговоримо про переваги валютної лібералізації для суб'єктів господарської діяльності, що займаються експортно-імпортними операціями. Згідно зі ст. ст. 4, 12 Закону про валюту, валютні операції здійснюються без обмежень, однак, якщо є загроза фінансовій стабільності, Національний банк України може тимчасово ввести заходи захисту на строк 6 місяців. Такі заходи можуть бути продовжені, але при цьому строк дії таких заходів не може перевищувати 18 місяців протягом 24 місяців.

Очевидно, попереджаючи настання загрози фінансовій стабільності, Національний банк України 02 січня 2019 року прийняв пакет нормативних актів, серед яких Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (постанова НБУ № 5 від 02.01.2019 р.). Згідно з п.21 зазначеного Положення, граничний строк розрахунків за операціями експорту-імпорту товарів становить тепер 365 днів (підкреслимо, що й це лише тимчасовий захід, після якого слід повне скасування граничних строків).

При цьому зазначений граничний строк не поширюється на операції в незначному розмірі, тобто на суму менше суми еквівалентної 150 тис. гривень, у тому числі й за операціями, за якими не закінчені розрахунки. Тобто, якщо заборгованість за експортно-імпортною операцією в нерезидента стане меншою за суму еквівалентну 150 тис. гривень, то така операція вже не підлягає валютному контролю.

Ще однією доброю новиною є те, що зазначені граничні строки поширюються й на операції, розрахунки за якими розпочалися до 07 лютого 2019 року та за якими не встановлено порушень граничного 180 денного строку, що діє на даний момент. Дана умова встановлена п.2 постанови Національного банку України № 7 від 02 січня 2019 року.

Крім того, зазначеною постановою затверджено Інструкцію про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. Фактично дана інструкція буде застосовуватися тільки на період дії постанови Національного банку України, що встановлює граничний строк розрахунків за експортно-імпортними операціями.

У цій же інструкції містяться й інші послаблення учасникам зовнішньоекономічної діяльності. Наприклад, згідно з п.9 зазначеної Інструкції, у разі заміни кредитора в зобов'язанні з експорту товарів, банк зобов'язаний припинити валютний нагляд за даною операцією після зарахування на поточний рахунок резидента — нового кредитора в банку коштів, що надійшли від нерезидента-боржника за поставлений резидентом — первісним кредитором товар, за наявності документів про заміну кредитора в зобов'язанні за операцією з експорту товарів.

Також банк зобов'язаний припинити валютний нагляд за операцією за наявності документів про припинення зобов'язань за операціями з експорту, імпорту товарів заліком зустрічних однорідних вимог. Однак дія цього Положення поки блокується введеними, уже згаданою постановою НБУ № 5 від 02.01.2019 р., заходами захисту у вигляді обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті (50%), оскільки в такому випадку банк поки не матиме права завершити здійснення валютного нагляду.

Як випливає з усіх останніх змін у сфері валютного регулювання, Україна взяла чіткий курс на повну лібералізацію операцій ыз валютою, що передбачає абсолютно вільний її обіг у торговому обороті з нерезидентами, за деякими рідкісними винятками. Це давно вже норма в країнах Євросоюзу, де подібні обмеження були скасовані ще у 80-90-ті роки минулого століття, але ще вельми ново й незвично для нас.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто