До ВРУ подано нову редакцію Закону України «Про авторське право і суміжні права»

Традиційно активно розвиваючою сферою суспільних відносин у рамках обраного інтеграційного напрямку України і прийняття європейських систем цінностей, у тому числі і правових, є сфера інтелектуальної власності. Рівень осмислення населенням того факту, що результати інтелектуальної діяльності мають власну цінність і є об'єктом цивільних, у тому числі й комерційних відносин, зростає і викликає необхідність вдосконалення механізмів упорядкування даної системи відносин.

У березні цього року у Верховній Раді України зареєстровано законопроект під номером № 10143 «Про авторське право і суміжні права», який передбачає внесення вагомих змін до чинного Закону України «Про авторське право і суміжні права» й по суті є його новою редакцією. У разі прийняття цього Закону відповідні зміни будуть внесені до Закону України "Про кінематографію", Закону України " Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних», Закону України «Про гастрольні заходи в Україні», Закону України «Про видавничу справу», Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права та (або) суміжних прав», а також до Цивільного кодексу України, Кримінального кодексу України, Кодекс України Про адміністративні правопорушення, Господарський процесуальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України та Кодекс адміністративного судочинства України.

Авторське право охоплює своїми механізмами правової охорони найбільшу кількість об'єктів права інтелектуальної власності, а практика правозастосування, у тому числі і здійснення правосуддя у сфері авторського права вказує на наявність досить великої кількості аспектів, що вимагають вдосконалення правового регулювання.

Поданий до Верховної Ради проект закону передбачає посилення відповідальності за протиправні посягання на об'єкт права інтелектуальної власності. Крім того, він встановлює нові редакції норм процесуального права, спрямованих на захист у судах авторського права та суміжних прав.

Зокрема, майбутній Закон, у разі його прийняття, закріпить повний перелік об'єктів, а також творів, які не є об'єктами авторського права. Крім того, передбачаються зміни щодо строку дії авторського права і суміжних прав.

Також зміни торкнуться принципів і способів охорони об'єктів авторського права, специфіки правового регулювання авторського права на службові твори і твори, які створені на замовлення, а також окремі аспекти виникнення й подальшого здійснення авторського права, у тому числі випадки вільного використання творів, перехід об'єктів авторського і суміжних прав у суспільне надбання, передача авторського права в спадщину.

Змінюватимуться й окремі моменти правового регулювання авторського права на музичні недраматичні твори, аудіовізуальні твори, складові твори, а також на комп'ютерні програми та бази даних.

Нова редакція Закону України «Про авторське право і суміжні права» очікувано повинна оптимізувати й систематизувати правове регулювання в даній важливій сфері суспільних відносин.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто