Увага! «Червоний» рівень небезпеки
З 26 жовтня правила «червоної» зони карантину поширюються на вісім регіонів України: окрім Херсонщини «почервоніли» й Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Сумська, Миколаївська, Рівненська та Одеська область. Однак, рівень захворюваності на коронавірус в Україні зростає з надстрімкими темпами, у зв’язку з чим ледь не щодня впроваджуються все нові карантинні обмеження. То на що слід звернути увагу і підприємцям, і пересічним громадянам? Яких помилок слід не допускати щоб уникнути санкцій, зберегти свою роботу та бізнес?
Розгляньмо основні питання.

Яких сфер стосуються заборони?
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236, у разі встановлення «червоного» рівня епідемічної небезпеки впроваджуються наступні обмеження.
Забороняється:
- робота закладів у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо);
- робота торговельно-розважальних центрів, закладів розважальної діяльності та культури;
- приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення;
- приймання відвідувачів закладів культури і проведення культурних масових заходів;
- робота спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів;
- проведення всіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів (за винятком офіційних спортивних заходів, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання відповідних санітарних і протиепідемічних заходів тощо);
- діяльність ринків, окрім продовольчих;
- діяльність закладів, що надають послуги з розміщення.
Дозволяється:
- Торгівля та робота закладів громадського харчування зі здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на виніс;
- Робота суб’єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів на торговельних площах, не менше 60% яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням і садівним матеріалом (квітами, рослинами), добривами, засобами захисту рослин, без обмеження доступу відвідувачів до інших товарів, представлених в асортименті зазначених суб’єктів господарювання;
- Провадження діяльності з надання фінансових послуг, робота фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, робота операторів поштового зв’язку, а також медичної, ветеринарної практики, діяльність автозаправних комплексів (без зон харчування), технічне обслуговування та ремонт транспортних засобів, комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, прання та хімічного чищення текстильних і хутряних виробів, перукарень та салонів краси за попереднім записом;
- Надання телекомунікаційних послуг, однак приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які надають телекомунікаційні послуги – здійснюється за попереднім записом;
- Робота автоконцертів, автокінотеатрів, історико-культурних заповідників тощо.
Окрім того, уряд у своїй Постанові від 11 жовтня 2021 року № 1066 доповнив суворі обмеження, які набули чинності 21 жовтня, і стосуються здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на автобусних маршрутах, авіаційним та залізничним транспортом у міжобласному сполученні.
Як «обійти» заборони?
Усі ці обмеження не застосовуються у разі наявності у всіх відвідувачів та пасажирів (окрім осіб до 18 років), організаторів заходу чи працівників установи (або ринку чи підприємства) одного з таких документів
- негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку) чи поїздки
- або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зеленые сертификаты).
Тобто, в умовах «червоної» зони задля вільного здійснення роботи усі працівники повинні мати негативний ПЛР-тест (термін дії – 72 години), або ж пройти повний курс вакцинації та мати чинні «зелені» сертифікати, які генеруються у додатку «Дія»! Звертаємо увагу, що особливих вимог до роботодавців щодо процедури проходження вакцинації працівниками немає. проте ми настійно радимо подбати про наявність таких документів у кожного з персоналу з метою уникнення штрафів чи інших санкцій у разі перевірки службами та правоохоронними органами. Аналогічно і з транспортними перевезеннями, адже саме перевізники несуть відповідальність за наявність таких документів у всіх пасажирів (за винятком неповнолітніх осіб).
Проте, під такі умови не підпадає заборона про проведення державними та комунальними закладами охорони здоров’я планових заходів з госпіталізації, за винятком медичної допомоги породіллям та вагітним, новонародженим, надання медичної допомоги у спеціалізованих відділеннях закладів охорони здоров’я, в тому числі пацієнтам з онкологічними та пульмонологічними захворюваннями, а також проведення інших невідкладних і термінових заходів з госпіталізації, якщо внаслідок їх перенесення (відтермінування) існує значний ризик для життя або здоров’я людей.
Також, залишається обов’язковим перебування у засобах індивідуального захисту, зокрема респіраторах або захисних масках, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно – на територіях закладів охорони здоров’я та освіти, в підземних переходах, на зупинках громадського транспорту та на інших територіях загального користування у разі неможливості дотримання фізичної дистанції не менше 1 метра.
Ким та як здійснюватимуться перевірки?
На території зон «червоного» рівня епідемічної небезпеки вже діють спеціальні мобільні бригади, які здійснюють перевірку наявності у працівників та відвідувачів відповідних документів (сертифікатів та негативних результатів тестувань) та їх достовірності. До складу таких груп входять представники Держпродспоживслужби, Центру контролю та профілактики хвороб, а також працівники Патрульної поліції України.
До слова, Нацполіція спільно з Міністерством цифрової трансформації розробили спеціальне програмне забезпечення для швидкої перевірки сертифікатів як у паперовому варіанті, так і генерованого в «Дії».
Важливо зазначати, що такі перевірки здійснюються не будь-де, а лише під час міжрегіональних транспортних перевезень і в тих закладах та установах, де можливі масові скупчення людей, і які належать до переліку, передбаченого Постановою про карантинні обмеження. Інакше кажучи, вас не можуть зупинити просто посеред вулиці задля перевірки документів щодо вакцинації чи тестування.
Радимо уважно прослідкувати, щоб ваші документи: чи то сертифікат про вакцинацію, чи результат тестування на антиген або методом ПЛР – містили усі необхідні реквізити та відповідали вимогам чинного законодавства.
Окрім того, Постановою Кабміну від 29 червня 2021 р. № 677 передбачені проекти сертифіката про негативний результат тестування та сертифіката про одужання. Вони також завантажуватимуться в «Дію» та прирівняються до сертифікату про вакцинацію, а строк дії сертифікату про одужання сягатиме 6 місяців.
Звертаємо вашу увагу, що відповідно до офіційної інформації МОЗ наразі звичайні паперові довідки не є чинними, за винятком довідки про отримання першої дози вакцини, з якою вас можуть пропустити до громадського міжрегіонального транспорту (до формування «жовтого» сертифікату).
Чи може підприємець самостійно перевірити наявність COVID-сертифікатів у відвідувачів?
Звичайно, і для цього необов’язково мати спеціальне обладнання чи програмне забезпечення. Оскільки сертифікати мають унікальні QR-коди, то їх можна легко перевірити через додаток «Дія», встановлений на смартфон та оновлений до останньої версії.
А як це зробити – Мінцифри висвітлили детальну відеоінструкцію за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=9hgTuyWcSkc
Яка відповідальність передбачена для порушників умов карантину?
За порушення правил карантину ст. 443 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу у розмірі від 17 до 34 тисяч грн для громадян, а також від 34 до 170 тисяч – для посадових осіб.
Цією ж статтею передбачено покарання за перебування громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно – штраф від 170 до 255 грн.
Штрафом від 17 до 51 тисяч грн, або арештом на строк до 6 місяців, обмеженням волі на строк до 3 років чи позбавленням волі на той самий строк – карається порушення правил та норм, встановлених для запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, відповідно до ст. 325 Кримінального кодексу.
Якщо такі діяння спричини загибель людей чи інші тяжкі наслідки, то покаранням є позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.
Що стосується покарання за підробку та збут недостовірних COVID-сертифікатів, то 23 вересня було зареєстровано законопроект № 6084. Наразі у документі пропонується доповнити Кримінальний кодекс України нормою, що передбачатиме наступне:
- штраф від 17 до 34 тисяч гривень або обмеження волі на строк до 2 років – за використання особою завідомо підроблених документів, що підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб;
- штраф від 34 до 68 тисяч гривень або позбавленням волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років – за внесення медичним працівником завідомо неправдивих відомостей до медичної документації про проведення профілактичних щеплень;
- у вигляді штрафу від 85 до 170 тисяч гривень або позбавленням волі на строк до 3 років – за виготовлення з метою збуту, збут підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень.
Також нагадуємо, що відповідно до п. 521 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, на період з дії карантину, встановленого Кабміном з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, штрафні санкції за порушення податкового законодавства, у тому числі несвоєчасну реєстрацію податкових накладних року – не застосовуються. До слова, карантин на території України продовжено до 31 грудня 2021 року.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12