ВСУ: Висновок експерта повинен буті ПОВНЕ та категоричність

В основу рішення суду про визнання особи недієздатною не може покладатися висновок експертизи, який ґрунтується на припущеннях.

Цвігун Віталій Васильович

керівник судової практики, старший юрист, адвокат

Таку позицію висловив ВСУ в рішенні від 19.10.2016 р. по справі №6-384цс16, за якою банк оскаржував визнання особи недієздатною, що могло в свою чергу призвести до визнання кредитного договору недійсним.

При проведенні експертизи щодо наявності в особи хронічного, стійкого психічного розладу експерт повинен дослідити стан психічного здоров’я особи протягом певного часу, пославшись на медичні документи, їх аналіз та особисте дослідження особи, зробити висновок щодо наявності в особи саме стійкого, хронічного психічного розладу, визначити час, з якого в особи виникло таке захворювання, встановити чи повністю особа не здатна внаслідок цього захворювання усвідомлювати свої дії та керувати ними.

Із зазначених питань висновок експерта повинен бути повним та категоричним, та не має допускати іншого розуміння змісту, ніж зазначений. 

ВСУ у своєму рішенні зазначив, що, визнаючи особу недієздатною лише на основі висновків акта амбулаторної комісійної судово-психіатричної експертизи, суди не звернули уваги на відсутність у тексті експертного дослідження відомостей про час, з якого особа страждає на психічні захворювання, відсутність категоричного висновку щодо наявності в особи саме хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого вона не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними.

Таким чином, ВСУ скасував рішення всіх попередніх інстанцій і повернуто справу на новий розгляд до суду першої інстанції.  

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто