Відкриття бізнесу в Польщі: ключові аспекти

Ведення бізнесу в Польщі, відкриття філіалу чи створення нової компанії є привабливим для багатьох українців, адже Польща є не тільки країною-членом Європейського Союзу, а й ментально, культурно, мовно близькою та зрозумілою нам. Враховуючи достатньо стабільну економічну ситуацію в країні, порівняно низьку з іншими країнами ЄС вартість нерухомості та послуг, все більше переваг вбачається у веденні бізнесу саме в цій країні.

У Польщі підприємницька діяльність може здійснюватися індивідуальним підприємцем або у формі юридичної особи. Усі компанії в Польщі мають бути зареєстровані у Національному судовому реєстрі (Krajowy Rejestr Sądowy).

На сьогодні ведення бізнесу в Польщі здійснюється у формі індивідуальної підприємницької діяльності та у формі аналогу товариства з обмеженою відповідальністю – Sp. z o. o. (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), що є однією з найпоширеніших форм ведення бізнесу у Польщі, як серед поляків, так і серед іноземних громадян.

У цій статті юрист адвокатського об'єднання «Консалтингова фірма «Домінанта» коротко розповість про те, як громадянам України почати бізнес в Польщі у формі Sp. Z o.o (надалі – «компанія»).

Якщо поставити перед собою завдання вести бізнес саме в формі аналогу українського товариства з обмеженою відповідальністю, то в нас є такі варіанти:

  1. Створити з «нуля» компанію. Цей шлях можна реалізувати шляхом реєстрації компанії в Польщі он-лайн на порталі S24 або ж традиційним «паперовим» способом.
  2. Купити вже готову компанію. У цьому випадку особа повинна розуміти усі ризики які існують при купівлі вже існуючої компанії, серед яких податкові, репутаційні, ризики пов’язані з невиконанням зобов’язань перед контрагентами.

Створення компанії в Польщі з «нуля»

Перший спосіб – це створення товариства з обмеженою відповідальністю через Інтернет у так званому режимі S24. Якийсь час тому це було неможливо, оскільки система ІКТ вимагала введення номера PESEL (аналога українського РНОКПП), якого в іноземця могло не бути.

Однак, тепер це обмеження знято, і можливість відкрити компанію в Польщі дистанційно онлайн стала доступною і для іноземців. Це менш витратно, ніж традиційний спосіб укладання договору у нотаріуса, а процес займає менше часу.

Недоліком, однак, є те, що можна використовувати тільки типовий договір з обмеженою можливістю внесення змін до нього. Тобто, якщо Ви бажаєте ввести певні нетипові положення до вказаного договору, наприклад, обмеження щодо вчинення правочинів, або особливий порядок виплати дивідендів, то останні впровадити не вийде, якщо користуватись простим шляхом інтернет реєстрації через S24.

Окрім цього, для реєстрації компанії необхідний відповідний електронний ключ. Отримання ключа передбачає персональну присутність на території Польщі. Або ж його можна отримати в консульстві Республіки Польща в Україні, однак без нього пройти реєстрацію дистанційно не вийде.

Другий спосіб (більш безпечний та пропрацьований для швидкого створення компанії) – «традиційний варіант», тобто подання реєстраційних документів в паперовій формі через представника.

Порядок дій для реєстрації компанії в Польщі у такий спосіб наступний:

  • оформлення нотаріальної довіреності в Україні на представника в Польщі, оригінал довіреності перекладається в Польщі у присяжного перекладача;
  • оформлення установчого договору в польського нотаріуса;
  • подача до судового реєстратора за місцезнаходженням майбутньої компанії наступних документів: установчий договір, заява про внесення статутного капіталу, реєстраційні картки, відомості про керівника.

Мінімальні відомості, які необхідно подати, щоб компанія була зареєстрована:

  1. назва та адреса компанії (реальний/віртуальний офіс);
  2. розмір статутного капіталу;
  3. кількість та номінальна вартість часток, що належать кожному партнеру;
  4. види діяльності (PKD), аналог українських КВЕД.

Важливі аспекти при реєстрації компанії!

  • Для створення компанії необхідно мати статутний капітал не менше, ніж 5 000 злотих.
  • Номінальна вартість частки у статутному капіталі підприємства не може бути нижчою, ніж 50 злотих.
  • Члени правління не повинні мати судимості у Польщі. Відповідна інформація потрібна KRS під час реєстрації компанії.

Хто може бути директором польської компанії?

Польський законодавець не передбачає посади директора компанії. Польська компанія управляється радою директорів (правління). Рада директорів може бути одноосібною (його функції виконує голова ради) або колегіальною (до неї входять кілька членів ради з однаковими повноваженнями). Голова та члени правління можуть бути як учасниками (власниками) підприємства, так і іншими особами.

Важливе зауваження: члени правління, особливо якщо вони є іноземцями, не повинні мати судимості у Польщі. Відповідна інформація надається під час реєстрації компанії та автоматично перевіряється.

Що потрібно зробити одразу після реєстрації компанії в Польщі?

  1. Відкрити рахунок в банку.
  2. Укласти договір про надання бухгалтерських послуг чи трудовий договір з бухгалтером.
  3. Після 7-ми днів з моменту реєстрації компанії подати інформацію про кінцевих бенефіціарів (власників) польської компанії.
  4. Впродовж 21-го дня з моменту реєстрації компанії Ви повинні надіслати до податкової за місцем реєстрації заповнений формуляр NIP-8, де міститься інформація про банківський рахунок і бухгалтера компанії.

Стосовно відкриття рахунку в банку, слід звернути увагу те, що його можливо відкрити дистанційно, однак з особливостями, які потребують верифікації та про які поговоримо в наступній статті.

Податки в Польщі, про які необхідно знати при веденні бізнеса

У польській податковій системі розрізняють такі види прямих податків:

  • податок на прибуток підприємства (Corporate Income Tax – CIT);
  • податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
  • податок на нерухомість;
  • податок на транспортні засоби;
  • податок на спадщину та дарування;
  • сільськогосподарський податок;
  • лісовий податок;
  • податок на володіння собаками.

Непрямі податки:

  • податок на товари та послуги (ПДВ);
  • акцизний податок;
  • податок на ігри.

Для звичайного бізнесу найбільш важливими є податок на прибуток підприємства, ПДВ та правила оподаткування дивідендів.

Загальна ставка податку на прибуток підприємства в Польщі – 19%.

Податок на дивіденди – 19%.

Ставка податку на прибуток підприємства в Польщі для малих платників податків* та платників податків, які вперше стали на облік у податковому році, в якому вони розпочали свій бізнес – 9%.

*Класифікація бізнесу в Польщі і в Україні практично однакова і залежить від кількості співробітників і розміру активів і/або річного обороту:

  • мікропідприємство – компанія з річним оборотом не більше 2 млн євро і не більше ніж 9 найманими працівниками;
  • мала фірма – компанія з річним оборотом не більше 10 млн євро і не більше ніж 50 найманими працівниками;

Податок на додану вартість в Польщі (VAT)

  • Стандартна ставка – 23%
  • Знижена ставка – 8% (застосовується до постачання деяких продуктів харчування, медичних виробів, послуг громадського харчування та готелів, а також соціального житла)
  • Знижена ставка ПДВ – 5% (застосовується до постачання певних продуктів харчування, наприклад, хліба, молочних продуктів, м'яса та деяких видів друкованих книг)
  • 0 % застосовується до постачання деяких морських та повітряних суден, послуг морського та повітряного транспорту, послуг міжнародних перевезень, послуг, пов'язаних з експортом та імпортом товарів.

Таким чином, хоча процес відкриття компанії в Польщі видається трішки довшим, ніж в Україні, переваги ведення бізнесу в стабільній та економічно розвинутій Польщі є достатньо привабливим для інвесторів з України. У наступних статтях наш юрист розповість про інші важливі особливості, які необхідно знати при створенні нової компанії в Польщі, відкритті філіалу української фірми чи покупці бізнесу в Польщі.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто