В'їзд та можливості легалізації громадян Білорусі в Україні
Нова хвиля еміграції з Білорусі після президентських виборів 2020 року та політичної кризи, що послідувала за ними, триває. Одним із основних напрямків імміграції є Україна. За неофіційними даними, у нашій країні може налічуватись кілька десятків тисяч білоруських мігрантів. У зв'язку з цим питання легалізації (реєстрації) білорусів в Україні є як ніколи актуальним.

Продовжуючи тримати руку на пульсі останніх змін у міграційному законодавстві та порядку в'їзду іноземців на територію України, юристи Адвокатського Об'єднання «Домінанта» хочуть розповісти вам про найсвіжіші новини.
180 днів протягом останніх 365 днів: ухвала №1302 продовжена
КМУ продовжив дію Постанови № 1302 «Деякі питання перебування в Україні громадян Республіки Білорусь», за якою громадяни Білорусі, які законно прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більше 180 днів протягом останніх 365 днів. Щоб перевірити залишок терміну перебування на території України, білоруси можуть скористатись електронним сервісом на офіційному сайті Державної міграційної служби (ДМС) України за посиланням.
Нагадаємо, що для решти «невізових» іноземців, як і раніше, такий термін обмежується 90 днями протягом 180-денного періоду (перевірку можна провести за наступним посиланням).
Посвідка на тимчасове проживання (ПТП) в Україні для білорусів за спрощеними правилами
Також внесено деякі зміни до Постанови КМУ від 23 грудня 2020 року №1303 про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання (далі за текстом також — ПТП) громадянами Республіки Білорусь. Тепер білоруси, які є підприємцями, висококваліфікованими фахівцями, зокрема фахівцями у сфері інформаційних технологій та інновацій, гостра потреба в яких є відчутною для економіки України та які подали документи на отримання дозволу на імміграцію, можуть обміняти або отримати посвідку на тимчасове проживання на цій підставі. Таку ж можливість мають і члени їхніх сімей (батьки, один із подружжя та неповнолітні діти).
Як отримати ПТП в Україні громадянам Білорусі?
Для цього необхідно не пізніше ніж за 3 робочі дні до закінчення дозволеного терміну перебування звернутися до територіального органу/підрозділу ДМС для оформлення або обміну ПТП. У такому разі документ видається протягом 3 робочих днів.
Необхідні документи для отримання ПТП:
- нотаріальний переклад паспорта іноземця
- страховий поліс на час дії ПТП та квитанція про сплату адміністративного збору (збір сплачується безпосередньо при поданні документів).
Такий порядок діятиме до 31 грудня 2022 року, проте не виключено, що КМУ й надалі продовжуватиме дію відповідних постанов.
В'їзд на територію України громадян Білорусі: умови
Щодо порядку в'їзду на територію України громадян Білорусі, то він не має особливостей порівняно з іншими іноземцями.
На сьогоднішній день актуальна інформація про правила перетину кордону України міститься у Постанові КМУ №1236, останні зміни до якої було внесено 12 січня 2022 року. Розглянемо основні вимоги.
Документи для в'їзду в Україну для білорусів
Усі іноземці, у тому числі особи, які отримали ПТП, та особи без громадянства повинні мати при перетині кордону один із наступних документів:
- сертифікат про проходження повного курсу вакцинації від COVID-19 однією, двома або більше дозами вакцини (перелік дозволених вакцин затверджується ВООЗ, до них відносять: AstraZeneca / SKBio (South Korea), AstraZeneca / Vaxzevria, AstraZeneca/ Covishield (India)Pfizer / BioNTech, Johnson & Johnson's Janssen, Moderna / Spikevax, CoronaVac (Sinovac), Sinopharm (Vero Cell)
АБО
- документ про одужання, виданий компетентними органами іноземних держав, з якими Україна застосовує взаємне визнання COVID-сертифікатів та уклала відповідні міжнародні договори
АБО
- негативний тест на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2 (RAT, Ag), який зроблений не більше ніж за 3 дні до в'їзду
АБО
- негативний ПЛР-тест на COVID-19, зроблений не більше ніж за 3 дні до в'їзду.
ВАЖЛИВО! Довідка про наявність антитіл до COVID-19 для перетину кордону поки що не приймається, однак у найближчому майбутньому законодавці планують передбачити таку можливість та внести відповідну довідку до переліку документів, необхідних для перетину кордону.
Щодо дітей, то до 12 років жодних документів для перетину кордону не потрібно, діти від 12 до 18 років повинні мати один із зазначених вище документів, однак вони не зобов'язані встановлювати додаток Вдома та проходити самоізоляцію.
А якщо іноземець не має COVID-сертифіката при в'їзді в Україну?
Такі особи повинні мати негативний тест та встановити програму Вдома. Крім того, такі іноземці зобов'язуються після 72 години з моменту в'їзду самоізолюватися. Протягом цих 72 годин іноземні громадяни мають право зробити експрес-тест на антиген або ПЛР-тестування та у разі негативного результату вони звільняються від ізоляції.
Якщо негативний результат тесту у вказаний термін не отримано, застосовується самоізоляція на 10 діб. У такому разі ізоляцію іноземці проходять у місці, зазначеному у додатку Вдома під час авторизації. Щоб достроково припинити самоізоляцію необхідно отримати негативний результат тесту.
Звертаємо Вашу увагу, що у разі відмови або технічної неможливості встановити програму Вдома на Ваш мобільний пристрій у перетині державного кордону України Вам може бути відмовлено!
Хто не підлягає самоізоляції під час в'їзду в Україну?
Також встановлені певні винятки, хто не підлягає самоізоляції та, відповідно, звільнений від обов'язку встановлювати додаток Вдома, це такі категорії осіб:
- неповнолітні особи;
- іноземці та особи без громадянства, які мають документи про виїзд з території України протягом 48 годин;
- дипломатичні працівники та члени їхніх сімей, члени іноземних делегацій та співробітники міжнародних організацій;
- спортсмени, які беруть участь в офіційних спортивних змаганнях на території України та супроводжуючі їх особи;
- водії та члени екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, члени екіпажів морських та повітряних, річкових суден;
- іноземці – учасники культурних заходів, що відбуваються на території України, на запрошення закладу культури та особи, що їх супроводжують;
- військовослужбовці НАТО, які прибули на запрошення Міністерства оборони;
- учасники ЗНО та особи, які планують вступити до навчального закладу України, а також здобувачі освіти, які вже навчаються у навчальних закладах України, а також батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники таких осіб.
Крім того, всі іноземні громадяни повинні мати із собою страховий поліс на весь термін перебування в Україні, який покриває всі витрати, пов'язані з обсервацією та/або лікуванням коронавірусу. Також скасовано вимогу обов'язкової самоізоляції для осіб після в'їзду на територію України з тимчасово окупованих територій та АРК.
Щодо невакцинованих громадян, які прибувають із РФ, такі мандрівники мають пройти обов'язкову 14-денну ізоляцію без можливості дострокового припинення.
Забороняється в'їзд іноземцям (без дозволу на проживання в Україні), які перебували понад 7 днів протягом останніх 14 днів у таких країнах: ПАР, Республіка Ботсвана, Зімбабве, Намібія, Королівства Лесото, Королівство Есватині, Мозамбік, Республіка Малаві.
Враховуючи, що ситуація з карантинними обмеженнями та міграційними правилами досі є досить непрогнозованою та динамічною, звертаємо увагу, що ця інформація актуальна на дату публікації матеріалу.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12