Як українцям отримати статус тимчасового захисту чи біженця в Румунії?

Мільйони українців змушені були залишити свої домівки тікаючи від війни. На дату написання статті за даними ООН їх вже більше 3,5 млн. Величезна кількість людей змушена була виїжджати за кордон, не знаючи ні країну для поїздки, ні фінальну точку. Найбільша кількість переселенців, звичайно, припала на сусідні з Україною країни: Польща, Молдова, Угорщина, Словаччина, Румунія.

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

В даній статті на прикладі Румунії ми розглянемо який правовий статус мають українці на території іноземної держави, їх права та обов’язки, вимоги до перебування. Адже за загальним правилом громадяни України можуть перебувати на території країни до 90 днів без проходження додаткових процедур.

На сьогоднішній день в Румунії українці мають право отримати не тільки статус біженця, але й тимчасовий захист. Це стало можливо після того, як на початку березня Рада ЄС прийняла рішення, яким поширила дію Директиви Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 року «Про тимчасовий захист переміщених осіб» і на громадян України, осіб без громадянства та іноземців, які законно проживали на території України та не можуть безпечно повернутись в країну походження, за умови, що вони покинули країну з 24.02.2022 року. Окрім того в країні діє і національна процедура надання статусу біженця (притулку).

Тимчасовий захист

Тимчасовий захист по суті є екстреним заходом забезпечення прав осіб, які вимушені були тікати від збройного конфлікту та одразу надає дозвіл на проживання та пов’язані з цим права.

Як оформити (отримати) тимчасовий захист?

Особа може звернутись за отриманням статуту бенефіціара такого захисту, перебуваючи у пункті перетину державного кордону Румунії у тому числі в транзитній зоні або на території Румунії. Для цього необхідно звернутись до Імміграційного офісу/Регіонального центру з питань процедур та розміщення шукачів притулку в окрузі, де ви знаходитесь.

На підставі цього звернення Генеральна міграційна інспекція видає дозвіл на проживання на території Румунії та персональний цифровий код, який використовується при співпраці з місцевою владою.

Після отримання цього статусу ви можете подорожувати до інших країн ЄС (в рамках 90 днів), однак користуватися правами наданими тимчасовим захистом можете лише в Румунії.

На який термін надається тимчасовий захист?

Такий захист надається до 04.03.2023 року, але може бути автоматично продовжений ще на шестимісячний період, впродовж не більше ніж 1 року, тобто до 2 років сумарно, якщо Рада ЄС раніше не припинить його дію.

В яких випадках може бути відмовлено в наданні тимчасового захисту?

  • Особа вчинила тяжкий злочин проти миру, проти людства або воєнний злочин. Вчинила інший тяжкий злочин за межами Румунії до в'їзду в цю державу під час користування тимчасовим захистом.
  • Особа винна у діях, що суперечать цілям і принципам Організації Об'єднаних Націй.
  • Існують вагомі підстави вважати дії певної людини загрозою для безпеки Румунії або, будучи засудженим остаточним рішенням за вчинення особливо тяжкого злочину, становить небезпеку для громадського порядку в Румунії.

Які права та обов'язки мають особи зі статусом тимчасового захисту?

Відповідно до Директиви Ради ЄС тимчасовий захист включає права на:

  • проживання;
  • доступ до житла;
  • соціальну та медичну допомогу;
  • опіку над дітьми та підлітками без супроводу та забезпечення їм доступу до освіти;
  • доступ до праці (відповідно до законодавства країн–учасниць ЄС).

Чи можу я повернутися в Україну, маючи тимчасовий захист?

Повернутися до України зі статусом тимчасового захисту можна в будь-який момент, повідомивши попередньо Генеральну інспекцію з питань імміграції.

Статус біженця

Отримання притулку (статус біженця) – це форма захисту, яка дозволяє особі, яка не може повернутися до країни походження, залишитися в Румунії. Будь-який іноземець, який залишив свою країну походження через побоювання переслідувань, серйозних порушень прав людини або збройного конфлікту, може подати заяву на притулок. З моменту, коли ви попросите притулку, письмово або усно, ви вважається шукачем притулку. Вас не можна вилучити (депортувати) до країни походження.

Як оформити (отримати) статус біженця?

  1. Заява про надання притулку може бути надана безпосередньо в пункті пропуску через кордон, або пізніше в будь-якому місці до закінчення законного строку знаходження (звернутися до одного з шести Регіональних Центрів надання Житла та Процедур з отримання Притулку – їх дані вказані внизу сторінки за посиланням)

    або

    якщо ви отримали статус тимчасового захисту – така заява може бути подана фактично в будь-який час. Вона має бути оформлена письмово та до неї заявник надає всі наявні документи, які стосуються особистої ситуації, а також документ для перетину державного кордону (паспорт).
  2. Після подачі заяви взамін паспорту ви отримаєте тимчасовий документ, що посвідчує особу для шукачів притулку виданий Генеральною інспекцією з питань імміграції (IGI).
  3. Після цього процедура передбачає проведення попередньої та додаткової співбесід. Їх обов’язково необхідно відвідати та надати запитувану інформацію, зміст таких співбесід є конфіденційним. Для зручності заявника вони проводяться за присутності перекладача. Ви можете просити присутності юридичного радника Румунської національної ради у справах біженців або представника Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Строк розгляду Вашого клопотання складає приблизно від 1 до 2 місяців. Однак оскільки кожна ситуація є окремою, заявка може оброблятись і інший період часу. Протягом строку розгляду документів ви не можете виїжджати із країни, однак ви можете відкликати таку заяву на будь-якому етапі.

Які права та обов'язки мають шукачі притулку?

Права та обов'язки шукачів притулку регулюються Законом 122/2006 та включають:

  • право бути проінформованим про свої права та обов'язки та процедуру надання притулку;
  • право на конфіденційність персональних даних;
  • право отримати тимчасовий документ, що посвідчує особу, дійсний під час процедури надання притулку;
  • право на участь у заходах культурної адаптації;
  • право на проживання в центрах процедур та розміщення шукачів притулку при Генеральній інспекції з питань імміграції;
  • право на безоплатну первинну медичну допомогу та відповідне лікування, невідкладну госпіталізовану допомогу, а також безоплатну медичну допомогу та лікування у випадках гострих або хронічних захворювань, що загрожують життю;
  • право на участь у національних програмах охорони здоров'я, спрямованих на профілактику, моніторинг та контроль трансмісивних захворювань у ситуаціях епідеміологічного ризику;
  • право шукачів притулку з особливими потребами на отримання відповідної медичної допомоги;
  • право на доступ до ринку праці на умовах, встановлених законом для громадян Румунії, після закінчення 3-місячного періоду з дати подання заяви про надання притулку;
  • окрім того ви отримаєте право на фінансову допомогу від держави у розмірі 20 RON (приблизно 4 євро) на особу в день, що виплачується щомісяця.

Після отримання статуту біженця Вам надаються ті ж самі права, що і громадянам Румунії (окрім виборчих). Подорожувати по ЕС можна на тих же умовах, що і для громадян Румунії.

Чи можу я повернутися в Україну, маючи статус біженця?

Якщо ви вирішили повернутися до України після отримання статусу біженця в Румунії, попередньо необхідно пройти процедуру відмови від такого статусу, яка також може зайняти не один місяць.

Корисні контакти в Румунії:

  • Посольство України в Румунії: (+4) 0212303660, Email: emb_ro@mfa.gov.ua, ambasadaucrainei@gmail.com
  • Румунська прикордонна поліція: (+4) 0219590
  • Головна інспекція з питань імміграції: (+4) 0214107513
  • Румунська національна рада у справах біженців(CNRR) : для інформації щодо притулку +40 721 206 926; з питань доступу до Румунії +40 730 073 170
  • Telios Care (Румунія): біженці в Україні можуть телефонувати, щоб отримати безкоштовну медичну консультацію українською мовою 0040373787805
  • UA.SUPPORT: безкоштовна юридична допомога українським біженцям у різних країнах:
    • Брашов, Румунія: Гаряча лінія для громадян України, які прибули або збираються прибути в Брашов (RO, UA, RU): +40371.784.071
    • Сібіу, Румунія: TelVerde міської ради Сібіу, через відділ соціальної допомоги: +40800 811 822
    • Тімішоара, Румунія: Колл-центр Тімішоари Мерія: +40356 993
    • Ясси, Румунія: Колл-центр для українців, які шукають роботу: 40759479303; contact@ukriniasi.ro

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто