Зміни у сфері містобудування: життя після 01.06.2020

За коронавірусною панікою та карантином можна легко пропустити важливі зміни, які відбуваються в українському законодавстві. Так, серед іншого наразі вступає в активну фазу реалізація реформи сфери містобудування.

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

Проблеми в даній галузі почались уже давно, а в останні роки ситуація лише погіршувалась. Зосередження дозвільних і контрольних повноважень сфері будівництва в руках ДАБІ призвело до того, що зловживання посадових осіб досягали шокуючого рівня.

Нагадаємо, що у 2019 році було розпочато процес реформування прийняттям ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» (199-IX від 17.10.2019 року), надалі — Закон.

У нашій попередній публікації ми розглядали ключові його положення, сьогодні ж проаналізуємо практичну сторону реалізації задекларованих змін.

Так, з 01.06.2020 року, ДАБІ втратила право:

  • самостійно скасовувати містобудівні умови та обмеження, а також видавати обов’язкові приписи про внесення змін до МУО

ЗАРАЗ: скасування МУО здійснюється або за заявою замовника, або за рішенням суду. Окрім того, у разі скасування певних МУО посадові особи органу архітектури та містобудування будуть нести адміністративну відповідальність.

  • приймати рішення про припинення виконання підготовчих та будівельних робіт, що здійснюються на підставі повідомлення

ЗАРАЗ: право на початок проведення таких робіт може бути припинено на підставі:

  • заяви самого замовника
  • ліквідації замовника, що є юридичною особою
  • судового рішення

1) скасовувати документи про прийняття об’єктів в експлуатацію.

Наразі для цього уповноважений орган має звернутись із позовом про скасування рішень із подальшим оприлюдненням такої інформації на порталі електронної системи.

Нагадаємо, що відповідно до Закону у сфері містобудування демонополізація ДАБІ має відбутися шляхом створення трьох нових органів:

  • Державної сервісної служби містобудування (виконання реєстраційних функцій у будівництві);
  • Державне агентство технічного регулювання (затвердження параметрів, ДБН, єврокодів);
  • Державної інспекції містобудування (виконання функцій нагляду й контролю в будівництві) 27 травня 2020 року КМУ прийняв Постанову, відповідно до якої ДІМ може розпочати виконувати свої повноваження, однак наразі відбувається комплектування штату й після заповнення його більш ніж на 30 % орган має розпочати свою роботу.

Крім того, Закон декларує якісно новий рівень автоматизації у сфері будівництва шляхом створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, до складу якої увійдуть:

1) Реєстр будівельної діяльності

2) електронний кабінет користувача електронної системи (кабінет забудовника) – у грудні 2019 року він був запущений у тестовому режимі, однак, станом на сьогодні досі не працює в стабільному режимі.

3) портал електронної системи.

Однак, станом на сьогодні створення вищевикладених органів, їхньої структури, чіткого розмежування їхніх повноважень, як і забезпечення максимальної автоматизації та «прозорості» надання адміністративних послуг у сфері містобудування лише на початковій стадії.

Отже, перехідний період «підвішених» повноважень у сфері містобудування продовжується. Слідкуємо за актуальними змінами.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто