Зміни у сфері містобудування: життя після 01.06.2020
За коронавірусною панікою та карантином можна легко пропустити важливі зміни, які відбуваються в українському законодавстві. Так, серед іншого наразі вступає в активну фазу реалізація реформи сфери містобудування.

Проблеми в даній галузі почались уже давно, а в останні роки ситуація лише погіршувалась. Зосередження дозвільних і контрольних повноважень сфері будівництва в руках ДАБІ призвело до того, що зловживання посадових осіб досягали шокуючого рівня.
Нагадаємо, що у 2019 році було розпочато процес реформування прийняттям ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» (199-IX від 17.10.2019 року), надалі — Закон.
У нашій попередній публікації ми розглядали ключові його положення, сьогодні ж проаналізуємо практичну сторону реалізації задекларованих змін.
Так, з 01.06.2020 року, ДАБІ втратила право:
- самостійно скасовувати містобудівні умови та обмеження, а також видавати обов’язкові приписи про внесення змін до МУО
ЗАРАЗ: скасування МУО здійснюється або за заявою замовника, або за рішенням суду. Окрім того, у разі скасування певних МУО посадові особи органу архітектури та містобудування будуть нести адміністративну відповідальність.
- приймати рішення про припинення виконання підготовчих та будівельних робіт, що здійснюються на підставі повідомлення
ЗАРАЗ: право на початок проведення таких робіт може бути припинено на підставі:
- заяви самого замовника
- ліквідації замовника, що є юридичною особою
- судового рішення
1) скасовувати документи про прийняття об’єктів в експлуатацію.
Наразі для цього уповноважений орган має звернутись із позовом про скасування рішень із подальшим оприлюдненням такої інформації на порталі електронної системи.
Нагадаємо, що відповідно до Закону у сфері містобудування демонополізація ДАБІ має відбутися шляхом створення трьох нових органів:
- Державної сервісної служби містобудування (виконання реєстраційних функцій у будівництві);
- Державне агентство технічного регулювання (затвердження параметрів, ДБН, єврокодів);
- Державної інспекції містобудування (виконання функцій нагляду й контролю в будівництві) 27 травня 2020 року КМУ прийняв Постанову, відповідно до якої ДІМ може розпочати виконувати свої повноваження, однак наразі відбувається комплектування штату й після заповнення його більш ніж на 30 % орган має розпочати свою роботу.
Крім того, Закон декларує якісно новий рівень автоматизації у сфері будівництва шляхом створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, до складу якої увійдуть:
1) Реєстр будівельної діяльності
2) електронний кабінет користувача електронної системи (кабінет забудовника) – у грудні 2019 року він був запущений у тестовому режимі, однак, станом на сьогодні досі не працює в стабільному режимі.
3) портал електронної системи.
Однак, станом на сьогодні створення вищевикладених органів, їхньої структури, чіткого розмежування їхніх повноважень, як і забезпечення максимальної автоматизації та «прозорості» надання адміністративних послуг у сфері містобудування лише на початковій стадії.
Отже, перехідний період «підвішених» повноважень у сфері містобудування продовжується. Слідкуємо за актуальними змінами.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12