Алгоритм отримання фізичними особами компенсації за знищене/пошкоджене росією майно

Нещодавно Президентом було підписано Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Даний Закон набере чинність 22.05.2023 року.

Наш адвокат, Юлія Маршук, проаналізувала положення даного закону, та підготувала коротку аналітику – на що варто звернути увагу громадянам в питанні отримання компенсації.

Маршук Юлія Сергіївна

адвокат

Кого стосується Закон про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна?

Перш за все варто зауважити, що Закон передбачає виплату компенсації лише:
  • фізичним особам – громадянам України: щодо власного нерухомого майна, на яке оформлено право власності або ж щодо майнових прав на нерухоме майно;
  • об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, управителям багатоквартирних будинків, житлово-будівельним кооперативам – щодо пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Довідково.

Щодо юридичних осіб наразі на законодавчому рівні не передбачено, будь-яких, видів компенсації за знищене/пошкоджене майно за рахунок держави. Проте, аналізуючи судову практику, вже зараз можемо спостерігати, що багато юридичних осіб вже подало позови до судів з вимогою про відшкодування понесеної майнової шкоди з рф. Хоча національні суди такі позови задовольняють, обходячи судовий імунітет країни-агресора, проте, сам механізм стягнення з рф такого відшкодування поки не розроблений. Наразі маємо ситуацію, що можливість реалізації даного рішення на території України близька нулю, а визнання його за межами України несе за собою багато труднощів, які виражаються, перш за все, у неможливості подолання судового імунітету рф. Проте, маємо надію, що світова спільнота в майбутньому узгодить вирішення даного питання, що дасть змогу, все ж таки, виконати рішення суду та отримати відшкодування шкоди юридичною особою за рахунок активів рф.

Як подати заяву для отримання компенсації за пошкоджене, знищене майно?

Аби фізичній особі отримати компенсацію від держави, необхідно подати відповідну заяву з додатками до органів державної влади.

Законодавець передбачив декілька варіантів подання такої заяви:

  • в електронній формі – через Дію;
  • в паперовому вигляді – через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), орган соціального захисту населення або нотаріуса.

При цьому, подати заяву можливо незалежно від зареєстрованого місця проживання (перебування) отримувача компенсації або місця розташування знищеного нерухомого майна.

Зауважимо, що при поданні заяви в паперовому вигляді, така заява заповнюється на місці відповідною посадовою особою, а не заявником, що є доволі зручним для осіб похилого віку.

Повідомлення про знищене майно, які були подані громадянами до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (в Дії) до набрання чинності закону, будуть прирівнюватись до заяви про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. У такому випадку, у разі відсутності певного документу, заявник повинен додатково надати відомості, яких не вистачає до відповідного органу.

Які документи необхідно подати для отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна?

До заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна додаються:
  1. В залежності від об’єкту нерухомого майна – копія документа, що підтверджує право власності на об’єкт нерухомого майна (крім випадків, якщо право власності на відповідний об’єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), або копія документа, що підтверджує право на виконання будівельних робіт (у разі якщо в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відсутні відомості про право на виконання будівельних робіт), або копія договору або іншого документа, що підтверджує інвестування/фінансування будівництва об’єкта, та документ, що відповідно до законодавства підтверджує сплату грошових коштів за такий об’єкт.
  2. У разі наявності, – копію документа, що підтверджує пріоритетне право на отримання компенсації (учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни; особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та яким не надано статус учасника бойових дій; багатодітні сім’ї; особи з інвалідністю І та ІІ груп).
  3. Документи, а також фото- і відеофіксація об’єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності).

У випадку якщо у особи відсутній один із вказаних документів, вона може надати його пізніше, попередивши про це відповідні органи. Якщо ж у заявника є певні складнощі у наданні такого документу він може звернутися до цих органів з проханням сприяти в отриманні відповідних документів.

Розгляд даної заяви здійснюється Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації (далі – Комісія), яка створюється виконавчим органом на місцях, військовою адміністрацією населеного пункту або військово-цивільною адміністрація населеного пункту.

Скільки розглядається заява про отримання компенсації за пошкоджений, знищений об’єкт нерухомого майна?

Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання. Проте, у випадку якщо було подано не всі документи, розгляд питання щодо виплати компенсації зупиняється до отримання вказаного документу.

Яку компенсацію можна отримати за пошкоджене, зруйноване нерухоме майно?

За знищений/пошкоджений об’єкт нерухомого майна може бути наступна компенсація:
  1. для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного типу - грошові кошти, що будуть перераховані на поточний рахунок отримувача зі спеціальним режимом;
  2. для фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі такого, що буде споруджений у майбутньому) – надання житлового сертифіката;
  3. компенсація щодо пошкодженого об’єкту нерухомого майна надається шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або надання будівельної продукції для виконання таких робіт

Як визначається розмір компенсації за пошкоджене, знищене нерухоме майно?

Так, законом передбачено, що заявник отримує компенсацію виходячи із:
  • загальної площі знищеного об’єкта нерухомого майна
  • вартості 1 квадратного метра площі знищеного об’єкта нерухомого майна.
Визначення вартості цього квадратного метра буде здійснюватися у порядку, встановленому КМУ. Варто зазначити, що наразі такий порядок ще не розроблений. Для кожного регіону буде встановлена своя вартість квадратного метру, яка буде залежати від різних складових.

Щодо житлового сертифікату, то сума фінансування визначається грошовою сумою, зазначеною в такому сертифікаті. Якщо фактична вартість об'єкта перевищує вартість, вказану в житловому сертифікаті, різниця оплачується отримувачем компенсації самостійно. Якщо ціна житлового приміщення є нижчою за грошову суму, зазначену в житловому сертифікаті, то відповідна «доплата» особі позитивної різниці має бути здійснена державою в майбутньому за рахунок грошових коштів, стягнутих із рф.

Отримувач компенсації для фінансування придбання житлового об’єкту з використанням житлового сертифіката повинен буде звернутися до визначеної КМУ юридичної особи в паперовій або електронній формі. При цьому ВРУ обмежено строк такого звернення 5 роками з дня видачі сертифіката.

Пошук та вибір житлового приміщення особою буде здійснювати самостійно.

Законодавець також передбачив, що особа, яка отримає відповідну компенсацію з використанням житлового сертифіката, не буде мати права відчужити це житлове приміщення протягом 5-ти років.

У разі незгоди з рішеннями відповідних органів, його можна буде оскаржити в судовому порядку.

І на останок слід зазначити, що одночасно з наданням грошової компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, отримувач компенсації повинен буде укласти договір про відступлення державі/територіальній громаді права вимоги до рф щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна, що позбавить отримувача компенсації права надалі самостійно звернутися з позовом до рф про відшкодування шкоди.

Тож, поки чекаємо на розробку КМУ Порядку надання компенсації за пошкоджене/знищене майно зі встановленням вартості грошової компенсації за квадратний метр, отримувачі компенсації можуть вже починати готувати відповідний пакет документів та подавати повідомлення через Дію, або через 2 місяці подати заяву в паперовому вигляді відповідним органам.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто