Елетронні техпаспорти на нерухомість: чого чекати від запланованої реформи

Міністерство розвитку громад та територій України запропонувало затвердити новий Порядок проведення технічної інвентаризації, яким передбачається створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, яка забезпечуватиме можливість оформлення в електронному вигляді інвентаризаційних справ, матеріалів технічної інвентаризації, технічних паспортів.

Крім того, порядок встановлює правове регулювання питань технічної інвентаризації на буферний перехідний період до моменту кінцевого запуску Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Так передбачено, що ФОП або юрособи, що здійснюють технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, надаватимуть до електронного кабінету користувача першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомості про проведену технічну інвентаризацію об’єкта нерухомості.

Окрім цього, Порядком встановлюється, що суб’єкти державної реєстрації прав на нерухоме майно під час надання послуги у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень зможуть отримувати та обробляти дані про об’єкт нерухомості, право на який реєструється, з конкретного електронного кабінету користувача першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Принциповим нововведенням у рамках запропонованої Мінрегіоном Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, що стосується спрощення механізмів проведення технічної інвентаризації, є, передбачена Порядком, можливість укладення відповідного Договору про проведення технічної інвентаризації в електронній формі через електронний кабінет.

Відповідна документація, підготовлена за результатами проведення технічної інвентаризації, буде оформлятися шляхом створення інвентаризаційної справи, окремих матеріалів технічної інвентаризації та технічних паспортів із використанням функцій і можливостей Реєстру будівельної діяльності в електронній та/або паперовій формі. При цьому в будь-якому разі, якщо заявник виготовлення технічного паспорту забажає отримати паперовий документ, він матиме на це беззаперечне право. Передбачається, що обидва варіанти оформлення документації технічної інвентаризації матимуть однакову юридичну силу.

Введення такої системи має підвищити рівень правового захисту громадян, що проводять операції з нерухомістю і сформувати як у власників нерухомого майна, так і у відповідних суб’єктів публічних повноважень повне й коректне уявлення про технічний стан нерухомості, яка виступає об’єктами різноманітних правочинів. Також цілком імовірно, що має зменшитися кількість існуючих зараз можливостей для маніпулювання технічними характеристиками нерухомості, зокрема, площею відчужуваного майна.

При цьому, необхідно зазначити, що період започаткування й напрацювання практики правозастосування подібних нововведень доволі часто може створювати ряд умов для активізації різного роду шахрайським схем, тому особам, які набувають та відчужують права на нерухоме майно, треба уважно і відповідально ставитися до юридичної безпеки здійснюваних правочинів.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто