Кальян - бізнес з димком
Безумовно, слід визнати той факт, що куріння кальяну на сьогодні є одним із досить-таки затребуваних у суспільстві способів проведення дозвілля. Виходячи з цього, для багатьох суб'єктів підприємницької діяльності це досить прибутковий бізнес, і така послуга нині надається всюди — від нічних клубів до кафе і ресторанів. Однак, необхідно розуміти, що надання подібної послуги пов'язане з безліччю юридичних нюансів, ігнорування яких часто може привести до нарахування досить значних штрафів з боку контролюючих органів.

Професійна юридична консультація із гарантією результату. Пропонуємо всі послуги з супроводу бізнесу, займаємося судовою практикою, вирішуємо будь-які питання в галузі трудового та договірного права, надаємо юридичний супровід угод. Якщо вам потрібен адвокат у Одесі чи Києві, чекаємо на вас в офісі «Домінанта».
Адже ні для кого не секрет, що для реалізації, наприклад, сигарет потрібна відповідна ліцензія. Однак підприємці нерідко задаються питанням - А чи потрібна така ліцензія для кальянів? Причому такі питання виникають, як правило, уже після перевірки контролюючих органів. А так як у більшості випадків даний бізнес функціонує в нелегальному або напівлегальному правовому полі, то й закриваються такі установи вже після першої ж перевірки. Тому ми вирішили більш детально розповісти про основні юридичні моменти, пов'язані з даною сферою бізнесу, щоб дати можливість підприємцям оцінити всі можливі підводні камені такого, здавалося б, простого способу заробітку.
Ліцензія
Почнемо із самого часто задаване питання:«Чи потрібна ліцензія на послугу кальяну?»Так, ліцензія потрібна, оскільки дана послуга включає в себе «заправку» обладнання курильними сумішами, які в силу Закону № 481/95-ВР прирівнюються до тютюнових виробів, тому підприємці, які використовують у своїй діяльності тютюн для кальяну, повинні отримати ліцензію на роздрібний або оптовий продаж тютюнових виробів .
Правда на практиці іноді зустрічалися "ділки", які при перевірці примудрялися стверджувати, що вони, мовляв, тільки надавали послугу по своєрідній оренді обладнання, у якій відвідувачі нібито заправляли тільки свій тютюн. Однак, успіху така позиція серед перевіряючих справедливо не мала. Усі розуміють, що тютюновий виріб є головним інгредієнтом даної послуги, а тому контролюючі органи й судова практика інтерпретують зазначену операцію саме, як продаж тютюнових виробів. Тому, хочеш продавати послугу куріння кальяну – отримай ліцензію.
РРО
Також обов'язковою умовою в даному питанні є придбання касового апарату (реєстратора розрахункових операцій, далі — РРО) та його реєстрація в місці, де проводитиметься діяльність, оскільки зазначений товар згідно зі ст. 215 Податкового кодексу належить до групи підакцизних. Реєстрація РРО підтверджується відповідним свідоцтвом про реєстрацію, виданим уповноваженою особою. Без такого свідоцтва про реєстрацію РРО отримати ліцензію на продаж тютюну неможливо.
Система оподаткування
Як ми вже сказали тютюн і суміші для кальяну є підакцизними товарами, а тому в силу приписів пп. 3 пп. 291.5.1 Податкового кодексу особи, які надають цю послугу, не можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування. Саме тому, до речі, у більшості закладів кальян та алкоголь (бар) пробиваються на окремий рахунок (оскільки реалізуються окремими суб'єктами господарювання).
Питання працевлаштування
Іноді закладами ресторанного та іншого подібного бізнесу допускається порушення, пов'язане з прийняттям розрахунків за кальян офіціантом, який не перебуває в трудових відносинах із суб'єктом, що надає дану послугу. Скажемо відразу – це груба помилка, і вона може коштувати дуже дорого. Контролюючі органи розцінюють це як використання працівників без належного працевлаштування. Хочемо ще раз нагадати, що функція здійснення розрахунків може покладатися тільки на працівника відповідного суб'єкта господарювання, і жодним чином у даному випадку трудовий договір працівника зі своїм роботодавцем не може підмінятися цивільно-правовим договором останнього з будь-яким із його контрагентів.
Вимоги до приміщення
В Україні заборонено куріння в приміщеннях закладів громадського харчування. Саме тому куріння кальяну часто організовують на літніх майданчиках і терасах, так як їх не можна віднести до приміщень. Але якщо в закладі відсутній такий майданчик, то згідно із законом № 2899-IV підприємець зобов'язаний відвести спеціальні ізольовані місця для куріння, сумарна площа яких не повинна перевищувати 10% загальної площі відповідної споруди або приміщення, обладнані витяжною вентиляцією або іншими засобами для видалення тютюнового диму. Крім того, у куточку споживача слід розмістити наочну інформацію про розташування таких місць для куріння і про шкоду здоров'ю людини, що наноситься курінням тютюнових виробів.
Як бачимо, у теорії приписи закону досить жорсткі й однозначні. Однак слід визнати, що на практиці практично всі заклади громадського харчування та іншого розважального характеру порушують дані вимоги.
Марка акцизного збору обов'язково повинна бути вказана на пачці тютюнового виробу. За недотримання цієї вимоги передбачена відповідальність, встановлена законодавством.
Зокрема, за зберігання, транспортування та реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку передбачена відповідальність, про яку буде сказано далі.
Звичайно ж є й судова практика, коли підприємці відстоювали свої права, доводячи податковій, що пошкодження марки при розтині товару не робить такий товар контрафактним і не доводить повну відсутність такої. Однак судові баталії дорогі й обтяжливі, тому проблему легше попередити й намагатися зберегти марку настільки, щоб її можна було ідентифікувати.
Відповідальність
Тут залишилося відзначити найтиповіші порушення, пов'язані з реалізацією послуги куріння тютюну, і передбачені за них санкції.
Як ми всі пам'ятаємо, категорично заборонена реалізація тютюнових виробів особам та / або особами, які не досягли віку 18-ти років. Тому підприємцям необхідно стежити, щоб і кальянщики, і споживачі були повнолітніми. За порушення даного припису загрожує штраф у розмірі 6 800 грн.
Послуга куріння кальяну не може надаватися в приміщеннях і на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, у приміщеннях спеціалізованих торгових організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торгових організацій і в закритих спортивних спорудах, оскільки, як було зазначено вище — прирівнюється до реалізації тютюнових виробів. Штраф за надання такої послуги в забороненому місці складе 6 800 грн.
Штрафи за торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії складе — 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 грн.
Штрафи за куріння в приміщеннях закладів громадського харчування – від 1 000 грн. до 10 000 грн.
Штрафи за відсутність спеціально обладнаних витяжок для нейтралізації диму – від 1 000 грн. до 10 000 грн.
Підсумовуючи все вищевикладене, відзначимо наступне. Незважаючи на те, що кальян зараз знаходиться на піку популярності і його використання у відповідній якості може принести підприємцю досить непоганий прибуток, не варто забувати про всі існуючі щодо нього обмеження і приписи. І щоб отримати дійсно прибуток, а не проблеми з боку контролюючих органів, варто всього лише дотримуватися встановленого порядку, а не намагатися знову і знову шукати всілякі лазівки, які вкотре лише ведуть бізнес у нелегальне правове поле.
Послуги юридичної компанії Домінанта
Залишити коментар:
Контакти
Оберіть місто
-
Одеса
пр-т Гагаріна, 12А, БЦ «Шевченківський», пов. 12