Що нового в українській міграційній політиці?

Повномасштабне військове вторгнення росії на територію України одним із логічних та невідворотних наслідків мало зміну міграційної політики держави. Досить логічно, що вона повністю віддзеркалює актуальну соціально-політичну ситуацію: для громадян країни-агресора вона лише стає жорсткішою, а для громадян насправді дружніх країн – міграційні процедури значно спрощуються.

Бабійчук Анастасія Валеріївна

керівник відділу легалізації, реєстрації бізнесу і майнових прав

Не будемо акцентувати увагу на запровадженні візових вимог щодо громадян росії, оскільки, на нашу думку, це не останні зміни для цієї категорії громадян. Надалі підхід до їх легалізації буде ставати тільки жорсткішим.

Щодо громадян дружніх країн, то наразі вже прийнятий ЗУ «Про встановлення правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України». Як вказано у його преамбулі, він ухвалений з урахуванням принципу взаємності та на знак вдячності польському народу за солідарність і підтримку України в умовах повномасштабної збройної агресії рф та з метою лібералізувати умови перебування, встановлення додаткових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща на території України.

Зміни міграційної політики України для громадян Польщі

Строки перебування громадян Польщі на території України

Громадяни Республіки Польща, їхні подружжя та діти (незалежно від громадянства), які у встановленому порядку в’їхали в Україну з території Республіки Польща, а також їхні діти, які народилися на території України, мають право перебувати на території України на законних підставах протягом 18 місяців із дня набрання чинності прийнятим законом. Цей строк може бути продовжений у разі надання підтверджуючих документів (вступ до закладу вищої освіти, переведення на наступний навчальний рік, укладання трудового договору (контракту) тощо).

Права громадян Польщі під час перебування в Україні

  • можливість працевлаштовуватись без дозволу;
  • соціальний захист (включає право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин);
  • можливість вести господарську діяльність на тих самих умовах, що i громадяни України;
  • можливість здобути освіти на тих самих умовах, що і громадяни України, у тому числі за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
  • соціальні виплати (державну допомогу) згідно із законодавством України;
  • безоплатна медична допомога в державних і комунальних закладах охорони здоров’я на тих самих умовах, що і для громадян України.

Отримання посвідки на тимчасове проживання громадянина Польщі в Україні

Особи, які прибули на територію України з метою працевлаштування зможуть отримати посвідку на строк дії трудового договору (контракту) без отримання дострокової візи. Посвідка оформлюється на строк дії трудового договору (контракту), але не більше ніж на 3 роки (із правом продовження). Цікаво, що необхідність отримання віз скасували лише у разі отримання ПТП на цій підставі. Логічним було б також скасувати їх як мінімум і для осіб, що оформлюють документ на підставі возз’єднання із сім’єю, а як максимум – для всіх категорій.

Здобуття освіти громадянином Польщі в Україні

Громадяни Польщі, які здобувають освіту в наших закладах прирівнюються в правах до громадян України (зокрема, щодо отримання стипендій, матеріальної допомоги, державної цільової підтримки). Поляки, що навчаються в закладах фахової чи вищої освіти, мають також право на отримання пільгових довгострокових кредитів для здобуття відповідної освіти або можуть бути переведені на навчання за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.

Права фахових спеціалістів громадян Польщі в Україні

Громадяни Республіки Польща, які є науковими, науково-педагогічними працівниками, мають право на працевлаштування в Україні на відповідні посади на тих самих умовах, що i громадяни України. А також особи, які мають кваліфікацію лікаря, сестри медичної (брата медичного), акушерки (акушера) на території держав–членів ЄС, можуть провадити професійну діяльність на території України протягом 18 місяців (виключно у закладах охорони здоров’я).

Отже, як бачимо, держава наймається створити найбільш комфортні умови для життя і праці поляків в нашій країні. Зрозуміло, що до перемоги бажаючих скористатись такими перевагами буде не дуже багато. Однак, уже наявність такої можливості є гарним жестом та заохоченням до імміграції в мирному майбутньому.

Щодо подальших перспектив змін міграційного законодавства, то враховуючи активну підтримку скасування та заборони видачі віз росіянам такими країнами як: Латвія, Литва, Естонія, а також їхні активну роботу та чітку позицію в ЕС – з боку України виправданим би було скасування вимоги оформлення довгострокових віз для отримання посвідок на тимчасове проживання для громадян таких країн. Однак, разом із тим розумуємо, що наразі ці питання не є пріоритетними та швидше за все будуть вирішуватись уже після перемоги.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто