Як стягнути аліменти, якщо боржник в іншій країні?

Враховуючи останні міграційні тенденції в Україні, питання стягнення аліментів з людини, яка перебуває за кордоном, більш, ніж актуальне.

Хомко Світлана Василівна

адвокат, арбітражний керуючий

Дана стаття стосується як громадян України, які проживають і працюють за кордоном, так і іноземців. Порядок стягнення аліментів із таких осіб регулюється нормами міжнародних договорів і конвенцій.

Так, беручи до уваги, що ведення судових справ або стягнення за кордоном за аліментними претензіями пов'язано із серйозними юридичними і фактичними труднощами, ряд країн в 1956 році в Нью-Йорку підписали Конвенцію про стягнення за кордоном аліментів.

Україна приєдналася до цієї Конвенції у 2006 році та затвердила на її виконання спеціальну Інструкцію, яка визначає спрощену процедуру стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім'ї згідно з Конвенцією у відносинах із такими державами, які є її сторонами: Австралія, Алжир, Аргентина, Барбадос, Бельгія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Буркіна - Фасо, Ватикан, Великобританія, Гаїті, Гватемала, Греція, Данія, Еквадор, Естонія, Ізраїль, Ірландія, Іспанія, Італія, Кабо-Верде, Казахстан, Кіпр, Киргизстан, Колумбія, Німеччина, Ліберія, Люксембург, Македонія, Мексика , Молдова, Монако, Марокко, Нігер, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Пакистан, Польща, Португалія, Румунія, Сейшели, Сербія, Словаччина, Словенія, Суринам, Туніс, Туреччина, Уругвай, Угорщина, Філіппіни, Фінляндія, Франція, Хорватія, Центральноафриканська Республіка, Чехія, Чилі, Швейцарія, Швеція, Шрі-Ланка (далі – Договірні Сторони).

Усі звернення про стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім'ї та інші документи на виконання Конвенції в Україні направляються для передачі за кордон або з-за кордону через Міністерство юстиції України.

Якщо позивач проживає на території України, звернення про стягнення аліментів на дитину або утримання на іншого члена сім'ї можуть направлятися до Міністерства юстиції через територіальні управління юстиції.

У разі, коли відсутнє рішення суду України про стягнення аліментів з відповідача, який проживає за кордоном, або коли згідно із законодавством Договірної Сторони вирішення питання здійснюється за місцем проживання відповідача, або коли необхідно вирішити питання про зміну розміру аліментів, до відповідної Договірної Сторони надсилаються документи, необхідні для розгляду справи по суті – заява про стягнення аліментів із додатками.

Оскільки згідно з діючими в Україні правилами підсудності, у цій категорії справ позивач має право звернутися до суду за місцем свого проживання, то більш детально розглянемо саме порядок звернення з клопотанням про визнання та виконання рішення суду України Про стягнення аліментів на території іншої держави.

Це клопотання повинно містити наступну інформацію:

  1. повне ім'я відповідача( боржника), дата народження, громадянство і, наскільки це відомо позивачеві( стягувачу), його адреси протягом останніх п'яти років, рід занять і місце роботи і, по можливості, фотографія;
  2. наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформацію про належне йому майно;
  3. будь-яка інша інформація, яка може сприяти встановленню місцезнаходження боржника.

До клопотання додаються належним чином оформлені судом, який виніс рішення, такі документи:

  1. копія судового рішення;
  2. довідка про те, що рішення набрало законної сили;
  3. довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України;
  4. довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що підтверджують це, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні;
  5. за необхідності й можливості копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті;
  6. фотографія стягувача.

Клопотання та документи, що додаються до нього, надаються українською мовою разом із перекладом на офіційну мову Договірної Сторони, на території якої пропонується здійснити визнання та виконання рішення.

Протягом місяця Мін'юст надсилає подані документи у відповідну державу (строк може бути збільшений, якщо необхідно отримати додаткову інформацію для звернення).

Про хід та результати розгляду клопотання про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів Мін'юст письмово повідомляє позивача.

Залишити коментар:

Контакти

Оберіть місто